Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamber bile geleceği bilmezken, Said Nursi Biliyormuşşşş

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
7967

http://www.gulyarasi.com/videos/7967/said-nursi-gaybi-gelecegi-biliyormus-hq.html

O bütün gaybı bilir. Fakat gaybınıhiç kimseye açmaz. Bu sırları sadece seçtiği peygamberlerine açar. Onlarınönlerinden ve arkalarından gözcüler, korucular salar. (Cin suresi 26-27)

İşte hakikat böyledir. Gaybı sadece Allah bilir ve ancak dilediğipeygamberine ondan bilgi verir. Oysa said nursiye göre peygamber bileolmayanlar gaybdan bilgi sahibidir. Şimdi risalelerden bu konuyla alakalı birörnek verelim.

İstikbalden haber veren İmam-ıAli (r.a.) ve Gavs-ı Azam (k.s.) dahi, aynen hem bu asrımıza, hem o asra bakıphaber vermişler. (Risale-i Nur Külliyatı- Asa-yı Mûsa-sf.139-Yeni Asya Neşriyat)

Görüldüğü gibi said nursi hz.ali’nin ve gavs ilan ettiği abdulkadirgeylaninin gelecekten haber verdiğini hatta şu anda yaşadığı asra baktıklarıiddiasındadır. Şimdi bu konuda başka bir örneğe bakalım:

Sual: Gavs-ı A’zam gibi büyükveliler, bâzı evkatta, mâzi ve müstakbeli hazır gibi müşahede ederler. Nedenmâziye ait cihette sarahat suretinde haber veriyorlar da, istikbalden hafîremizlerle, gizli işaretlerle bahsediyorlar?

Elcevap: Göklerde ve Yerde Allah’danbaşka kimse gaybi bilmez âyetiyle, O bütün gaybı bilir. Fakat gaybını hiçkimseye açmaz. Bu sırları sadece seçtiği peygamberlerine açar. âyetini ifadeettikleri kudsî yasağa karşı ubudiyetkârane bir hüsn-ü edeb takınmak için,tasrihden işaret mesleğine girmişler. Tâ ki işaretler ile, remz ile anlaşılsınki, ihtiyarsız niyetsiz bir surette talim-i İlâhî ile olmuştur. Çünkü istikbâlîolan gaybiyat, niyet ve ihtiyar ile verilmediği gibi; niyet ile de müdahaleetmek, o yasağa karşı adem-i itâatiişmam ediyor. (Risale-i Nur Külliyatı- Lem’alar -sf.104-YeniAsya Neşriyat)

Buradaki ifadeleri kısaca şöyleözetleyebiliriz. Bazı veliler geçmişi ve geleceği çok açık görebildikleri haldeneden geleceğe dair haberleri direk söylemek yerine işaretle veriyorlar? Diyesoru soruluyor. Said nursi de cevap olarak bazı ayetlere karşı edepli olmakiçin diyor ve Allah’tan başkasınıngaybı bilemeyeceği ve Allah’ın onu peygamberlerden başkasına bildirmeyeceğihükmü, Said Nursî tarafından bir "kudsî yasak" diye ifade ediliyor.Sanki Allahu Tealâ, "gaybı kimse bilemez" dememiş de "kimse,gelecekle ilgili açıklama yapmasın." diye bir yasak koymuştur. Bu, kişiyibüyük bir sorumluluk altına sokar. Zaten soruyu soran açıkça, geçmişinbilindiği gibi geleceğin de bilindiğini söylüyor. Ve öyle inanıyor. Ancak diyorki, neden gelecekten açıkça bahsedilmiyor da, işaretlerle bahsediliyor? SaidNursi de aynı inanışla karşılık veriyor. Üstelik ilgili âyetleri de zikrederek,bilmediği gibi bir ihtimali de ortadan kaldırıyor. Yani gaybı ancak Allah'ınbilebileceği ile ilgili âyeti de söylüyor. Bu, daha önce de belirttiğimiz gibi fasıklarınbüyük günahları bile bile işlerlerken "tövbe, tövbe" demeleriniandırmaktadır.

Bu da yetmiyormuş gibiâyetlerin kutsî bir yasak içerdiğini de zikrediyor. Ya daha sonra; işte bunlararağmen geleceği bilen bu şahıslar "madem Allah böyle demiş(!) o haldeedepli tavır takınmak ve kulluk sorumluluğunu gözetmek için gelecektenaçıklıkla bahsetmiyorlar da(!) işaretle bahsediyorlar" diyor. Subhanallah!Güya, Allah'ı yalanlamamak için böyle yapmışlar! Gerçekte ise Allah'ıyalanlamaya kalkışmışlar!

Hz. Ali (r.a.)’ye ve başkakişilere isnat edilen, ayetlere muhalifolmasın diye çaktırmadan, sezdirmeden gaybtan haber verme iddiası alenen onlaraatılmış bir iftiradır. "Ayetlerde 'gaybı yalnız Allah bilir; Allahpeygamberlerinden başkasına gaybı açmaz' denmiştir, ama aslında gayb bizebildirilmiştir. Ayetlerin zahirine ters düşmemek için bunları sizlere remz,işaret, ima yolu ile bildiriyoruz." türünden sözleri Said Nursî’yesöyleten; bu zatların, kendisi, şakirtleri ve yazdıkları risalelerle alâkadaroldukları gibi bir hayale kapılmış olmasıdır. Alçakgönüllü gibi görünmesinekarşın, tek derdi kendisinden verisalesinden bahsedilmesi olan ve mensubu olduğu ümmetten önceki ümmetlere bileNur Risaleleri’nden haber verildiğiniilân edecek kadar işi ileri götüren birisinin ruh hâli artık sağlıklı kabuledilemez. Said Nursi gaybla ilgili kendisi bile haber vermeye kalkmıştır:

Bir zaman Eskişehir hapishanesinin penceresindeoturmuştum. Karşısında bulunan lise mektebinin büyük kızları onun avlusundagülerek raks ederken, onları o dünya cennetinde Cehennem hûrileri hükmündegördüm. Fakat, birden elli sene sonraki vaziyetleri bana göründü. Onlarıngülmeleri, elîm ağlamaları suretini aldı. Ondan gelen bu hakikat inkişaf etti.Yani, elli sene sonraki hallerini manevî ve hayalî bir sinema ile gördüm ki, ogülen altmış kızdan ellisi, kabirde azap çekiyorlar; toprak olmuşlar. Ve ontanesi, yetmi yaşında, çirkinleşmiş, herkesin nazarı nefretini celbediyorlar.Ben de onlara ağladım. (Risale-i Nur Külliyatı- İman veKüfür Muvazeneleri -sf.245-Yeni Asya Neşriyat)

SaidNursi insanların 50 sene sonraki hallerini nereden bilecekki onlar hakkındahüküm verebiliyor? Said Nursi gördüğünüzgibi haddini fazlasıyla aşıp gayb bilgisini kurcalayıp durmuştur.

Dahayazılacak çok gaybî işaretler var; fakat izin verilmedi, şimdilik kaldı.(Risale-i Nur Külliyatı-Sikke-i Tasdik-i Gaybi-sf.165-Yeni Asya Neşriyat)

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah seni mükafatlandırsın.Bizimde senden farkımız yok be kardeşim. :)

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw akhiler bence asrın müceddidi diye bilinen bu zat hakkında böyle gerçekten sizin dediğiniz miş gibi konuşmayın.Belki Adam iyidir ve o vefat ettikten sonra eserleri ve sözleri çarpıtılmış olamaz mı yani Herşeyin En Doğrusunu Allah Bilir Deyin ve susun bence.
Gerçektende kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamaz hale geldik yaw nedir bu...Doğru adam diye bildiğim kişiler bile yarın öbürgün onun hakkında öyle şeyler çıkıyor ki ben artık kendimden şüphelenmeye başlıyorum.
Bide Allahtan başka gaybı kimse bilmez bu doğrudur,ama Allah dilediği kişiyede gösterir gaybten bi parça.
Allah Aşkına Resulü utandıracak eylemlerde bulunmayalım...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw akhiler bence asrın müceddidi diye bilinen bu zat hakkında böyle gerçekten sizin dediğiniz miş gibi konuşmayın.Belki Adam iyidir ve o vefat ettikten sonra eserleri ve sözleri çarpıtılmış olamaz mı yani Herşeyin En Doğrusunu Allah Bilir Deyin ve susun bence.
Gerçektende kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamaz hale geldik yaw nedir bu...Doğru adam diye bildiğim kişiler bile yarın öbürgün onun hakkında öyle şeyler çıkıyor ki ben artık kendimden şüphelenmeye başlıyorum.
Bide Allahtan başka gaybı kimse bilmez bu doğrudur,ama Allah dilediği kişiyede gösterir gaybten bi parça.
Allah Aşkına Resulü utandıracak eylemlerde bulunmayalım...

abi biz said nursiden bir tövbesini duymadık.risalelerde saptırma olmadığını da nurcuların eski abileri söylemişler.bizim amacımız zaten illaki bir kişiyi cehennemlik yapıp nefsi tatmin etmek değil doğruları görmek,göstermek.
gayb olayına gelince,kişilerin ilhamları(veyahut da tahminleri) gelecekten haber olduğuna delil değildir.Rasulullah(sav) bile Allah'ın öğrettiği kadarını bilebilirdi.

M Çevrimdışı

mhmet8

Üyeliği İptal Edildi
Banned
risale-i nurda saidi nursi gavstan yardım istediğini yazıyor..gavs dediği abdulkadir geylani yıllar önce ölmüş...abdulkadir geylani artık kabirde ölü bir ceset..onun şu an kabirde kendisine bir faydası var mı ki saidi nursiye faydası olsun..

"Allah'tan başka taptıkları; hiç bir şey yaratamazlar. Çünkü onların kendileri yaratılmıştır.Onlar; diri değil, ölüdürler. Ne zaman dirileceklerini de bilmezler.(nahl 20-21)"

bu ayet putlardan değil açıkca ölülerden bahsediyor.putun ölüsü dirisi mi olur..allah ı bırakıpta bir ölüden yardım istemek şirktir..
"Elbette Allah; kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bundan başkasını dilediğine bağışlar. Kim, Allah'a şirk koşarsa; çok uzak bir dalalete düşmüş olur.(nisa 116)"

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
risale-i nurda saidi nursi gavstan yardım istediğini yazıyor..gavs dediği abdulkadir geylani yıllar önce ölmüş...abdulkadir geylani artık kabirde ölü bir ceset..onun şu an kabirde kendisine bir faydası var mı ki saidi nursiye faydası olsun..

"Allah'tan başka taptıkları; hiç bir şey yaratamazlar. Çünkü onların kendileri yaratılmıştır.Onlar; diri değil, ölüdürler. Ne zaman dirileceklerini de bilmezler.(nahl 20-21)"

bu ayet putlardan değil açıkca ölülerden bahsediyor.putun ölüsü dirisi mi olur..allah ı bırakıpta bir ölüden yardım istemek şirktir..
"Elbette Allah; kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bundan başkasını dilediğine bağışlar. Kim, Allah'a şirk koşarsa; çok uzak bir dalalete düşmüş olur.(nisa 116)"

Sen Abdulkadir Geylani ye nasıl ölü bir ceset diyerek hakaret edebilirsin?
Sen daha Allah Dostları hakkında nasıl konuşacağını bilmiyorsun...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen Abdulkadir Geylani ye nasıl ölü bir ceset diyerek hakaret edebilirsin?
Sen daha Allah Dostları hakkında nasıl konuşacağını bilmiyorsun...

abi Abdulkadir Geylani şehit mi oldu da biz bilmiyoruz?Ona hakaret edelim diye söylemiyorum takipçileri tarafından kitapları tahrif edildiği için hakkında çok az doğru bilgi bulabiliyoruz.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben ne dersen diyim karşıdaki neyi anlamak istiyorsa onu anlar.
Ölü bir ceset demesi yerine Vefat etti dese olmaz mıydı...
ve Ben burda risaleyi savunmuyorum çünkü okumadım.
Hakkında fazla bilginiz olmadığı birşey hakkında kendizden emin bir şekilde konuşarak Müslümanlıktan uzaklaşma tehlikesine düşmeyin.

M Çevrimdışı

mhmet8

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeşim bilgim olmadığını nerden biliyorsun..ayrıca ben abdulkadir geylaniye hakaret etmedim..ölü olduğunu söylemek istiyorum..günahıyla sevabıyla öldü..ayrıca eserlerinin tahrif edildiği söyleniyor..böyle birine neden hakaret edeyim..eğer vaktin varsa altta koyacağım videoyu izle..

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abè ölü bir ceset edin o zoruna gitti.
Eve gideyim izleyecem insaALLAH.

C Çevrimdışı

cemi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ben bılmıyorumda allah ıcın konusayım bugun bazıları said nursıye tapıyor sanki koskoca allaha asık olmak var ken peygamberı sevmek varken ehlı beytı anmak varken adamlar 24 saat said nursı söle demıs böle demıs yaw allah rızası ıcın hıc aklınızaallah gelmıyor...

buna kısa not: allahu telanın guzelıgıde burde kımın kalbınden bakarsa kendısnı ona konsuturup andırırmıs hangımız allahu tealayı konusabılıyoruz..merak edıyorum..

M Çevrimdışı

mhmet8

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah teala nın birinin kalbinden bakması gibi bir ifade tevhid inancında yok..bu ifadeler insanı şirke götürür..birinin allah kalbinden bakıyor diye düşünüp o insanın sözünü haşa allah sözü gibi kabul etmeye sonrada onu ilahlaştırmaya kadar gider..bir insana haşa allah onun kalbinden bakıyor demek allah ın vasfını bir insana koymak demek oluyor..ya da allah tan bir parça o insanda demek oluyor..aciz bir insanda allah ın vasfının olduğunu düşünmek tevhide uymayan şeyler..ayetler allah ın bütün kalpleri bildiği ama herşeyden münezzeh kusursuz olduğunu söylüyor..

Ve Allah'ın üzerinizdeki nimetini; işittik, itaat ettik, dediğinizde sizi onunla bağlamış olduğu misakını anın. Allah'tan sakının. Muhakkak ki Allah; kalblerdekini bilir.(maide 7)
Cinnleri, Allah'a ortak koştılar. Halbuki onları, O yaratmıştır. Bilmeden O'na oğullar ve kızlar uydurdular. Haşa O, onların vasıflandırdıklarından yüce ve münezzehtir.(enam 100)
Onlar Allah'tan ayrı hahamlarını, rahiblerini rabblar edindiler. Meryem Oğlu Mesih'i de. Halbuki tek ilahdan başkasına ibadet etmemekle emrolunmuşlardır. O'ndan başka ilah yoktur. O; bunların şirk koştukları şeylerden münezzehtir.(tevbe 31)

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
kardeşler ben Abdulkadir Geylani nin gercek manada bir ehli sünnet alimi oldugunu, sapık tasavvufcuların anladıgı manada biri olmadıgını biliyorum..yanlışım varsa düzeltin inş...

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler ben Abdulkadir Geylani nin gercek manada bir ehli sünnet alimi oldugunu, sapık tasavvufcuların anladıgı manada biri olmadıgını biliyorum..yanlışım varsa düzeltin inş...

ahi timurşah hocadan dinlemiştim Allah cc rahmet etsin o demiştiki a.kadir geylani dergahının kapısına farzı ayn ilimleri bilmeyen girmesin diye yazdırmış yani kuran ve sünneti bilmeyen bu dergahtan içeri girmesin şimdi ise insanlar kuranı ve sünneti bilmeden o kapılardan içeri girip kuran ve sünnet diye bir çok hurafeyi hatta şirki öğreniyorlar

M Çevrimdışı

marneuli

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Sevgili mumin kardeslerim Hadis-i Serif ,, mumin muminin kardesidir ''
Lutfen mumin muminin giybetini yapmasin kardeslerim Risalei nurlar I okurken tum kulliyati en az bir defa anlasilmazsa bir kez daha hatta bes defa okumamiz lazimdir Yuce Kitabimiz Kur'an-i Kerimi daha iyi anlamak istiyorsak ve gercekten dinimizi ogrenmekte samimi isek yarim yamalak ondan bundan duyma fitne arastirmak icin alintilar yapmak suretiyle olmaz bu is kardeslerim Yuce Allah imiz buyurdu ''zenginligi istedigime ve ilmi isteyene veririm'' Guzel kardesim sen Allah Rizasi icin ilim iste Allah imiza geceleri teheccud namazlarindan sonra bol dua et ve Allah Dostlarindan Himmet iste yani dua iste Allah imiz a Allah dostlarinin senin icin Rabbimiz e dua etmelerini iste himmet budur kula kulluk degildir nasil yanlis yorumlar yapiliyor Rabbim affetsin insallah Ayrica Allah dostlari ,ALLAH yolunda Oldurulenler ,Sehitler e oluler demeyiniz anlaminda Ayet-i Kerime yi buup okuyun Lutfen Sunu Unutmayalim ki Yuce Allah Dostlari nin duasini geri cevirmez insallah umumiyetle ve Allah dostlarina gerekirse gelecegi de bildirir.Allah ne isterse dostlarina gosterir Allah ve kul arasindaki dostluga hic kimsenin karismasina Rabbim izin vermez.Peygamber Efendimiz (s.a.v) Mirac da Yuce Rabbimizin istemesi ile bir cok onemli hadiseyi ogrenmistir.Alimler ve evliyalar Ve Allah Dostlari Peygamber Efendimiz (S.A.V) in varisleridir bunu sakin unutmayalim ve yazdiklarimiz icin Yuce Mevlam dan affimizi isteyelim Buyuk Tovbe yapalim Insallah Allah a emanet olun kardeslerim

Üst Ana Sayfa Alt