Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Peygamberimizin Sayı ile Belirttiği Zikirler Hangileridir?

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamberimizin Sayı ile Belirttiği Zikirler hangileridir? Kaynakları ile yazarsanız sevinirim. Benim bi bildiğim 100 estağfirullahil azim ve 33 subhanallah 33 elhamdülillah 34 allahu ekber dir bunlarda hangi kaynaklarda geçmiş bilmiyorum öğretirseniz sevinirim gardaşlar :)

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
RiyazüsSalihin 573. Hadis

Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun) söyle demistir: Muhacirlerin
fakirleri bir gün Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e gelerek: Varlık sahibi
müslümanlar cennetin yüksek derecelerini ve ebedi nimetlerini kazandılar gittiler,
dediler. Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem): Hayrola onlar ne yaptılar ki, diye
sordu. Fakir muhacirler de:

-Bizim kıldıgımız gibi onlar da namaz kılıyorlar, bizim gibi oruç tutuyorlar
üstelik onlar sadaka veriyorlar, biz veremiyoruz, onlar köleleri hürriyetlerine
kavusturuyorlar biz bunu da yapamıyoruz, dediler. Rasulullah (sallallahu aleyhi
vesellem) onlara:

“Size bir sey ögreteyim ki bu sayede sizden önde gidenlere yetisirsiniz hatta
ileride geçersiniz. Sizden sonra sizin yaptıklarınız gibi yapmadıkça kimse sizden
üstün olamaz”, buyurdu. Onlar da: Evet söyle Ya Rasulallah, dediler. Rasulullah
(sallallahu aleyhi vesellem)’de söyle buyurdu:

“Her farz namazın arkasında 33 sefer Sübhanellah, 33 sefer Elhamdülillah, 33
sefer Allahü ekber, dersiniz.”

Birkaç gün sonra fakir muhacirler tekrar Rasulullah (sallallahu aleyhi
vesellem)e gelerek: Zengin kardeslerimiz de bizim yaptıgımız tesbihleri duymuslar
aynısını onlar da yapıyorlar, deyince Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) söyle
buyurdu:

“Ne yapalım. Artık bu Allah’ın bir lütfu keremidir. Allah lütfunu diledigine
verir.” (Buhari, Ezan 155, Müslim, Mesacid 142)

İnşAllah Yardımcı Olabilmişimdir

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yardımcı oldun dahası varmı diye soramadan geçemiyorum :) Başka sayı ile belirttiği varmı bu tarikatçılar 5000 Allah sonra 10000 Allah diyo hergün kalbin letaifleri diyerek neye dayanıyorlar :? Kadiriler merkep günde500 Allah diyo diyo nakşiler 5000 arada kaldık :)

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
VAllahi kardeşim çok fazla ilmim yoktur fakat araştırmayı severim.Bu hadis Şuana kadar gördüğüm hadisler içerisinde Sayı geçen tek hadis(gördüklerimin içerisinde).

Ondan dolayıdır ne zaman Tarikatcılar tasavvufcular yok 40 ı yok 7 si yok 1000 defa oku yok 1000 defa bilmem ne yap ; bunları duyunca hemen bu hadisi okurum ve arkadaşım benim bildiğim hadis bu sende kaynağını getir otur konuşalım diyorum onu diyince hıgı adam kaynak getiremiyor

Üst Ana Sayfa Alt