Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamberler Kabirlerinde Diri midirler? Mahiyeti Nedir?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum,
peygamberlerin kabirlerinde diri olup namaz kıldıkları hakkında hadisler vardı,
(Peygamberlerin vücudunu toprak çürütmez) [Ebu Davud]
(Mirac gecesinde, Musa aleyhisselamın kabri yanından geçirildim Mezarında, ayakta namaz kılıyordu)
(Allahü teâlâ, Mirac gecesinde, bütün Peygamberleri, Peygamberimize gönderdi Onlara imam olup, iki rekat namaz kıldılar)[Buhari, Müslim]

bu hadislerin izahı nedir,
bu hadisleri delil olarak alıp "peygamberler kabirlerinde diridirler ve bizi duyarlar,bu sebeple onlarla tevessül edebiliriz" diyen birine nasıl cevap verilir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Evs b. Evs (r.anh)’ten rivâyete göre, Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki :
“Günlerinizin en değerlisi Cumua günüdür. Adem (a.s), o günde yaratıldı, o gün vefat etti, ilk sur’a o gün üfürülecek, ikinci sur’a yine o gün üflenecektir. Bana çok salevat getirin. Çünkü sizin salât ve selâmlarınız bana sunulur.”
“Ey Allah’ın Elçisi, Sen ölüp de senden bir iz kalmadıktan sonra salât ve selâmlarımız sana nasıl sunulur?”
Peygamberimiz buyurdu ki: “Allah, peygamberlerin cesetlerini çürütmeyi toprağa yasaklamıştır.”
(Ebû Davud, Salât: 201-207 ; Nesai, Cumua, 5 (1357); İbn Mâce, Cenaiz: 65; Ahmed b. Hanbel, IV, 8)

Peygamber (s.a.v.) cuma gününün faziletini belirttikten sonra, bu faziletten istifâde etmeleri için ümmetine bu günde kendisine bol bol salavât getirmelerini tavsiye etmiş ve bu salavâtın zat-ı saadetlerine arz olunacağını bildirmiştir. Bunun üzerine sahâbiler bu haberi ilk anda garibsemişler ve "çürüyüb yok olduktan sonra salavâtların Resûlullah'a nasıl arz edileceğini" sormuşlardır.

Peygamber (s.a.v.) ashabın hayret ederek sordukları bu soruya, yeryüzünün nebilerin cesetlerini çürütemeyeceğini, söyleyerek karşılık vermiştir.
Bu, peygamberlerin kabirlerinde diri olduklarından kinayedir. Elbette bu tamamen Cenab-ı Hakk'ın ilmi/kudreti dahilinde harikulade bir haldir. Bunu Peygamber böyle haber vermiştir. Mu'min böyle inanır. Gerçi zannî delille sabit olduğu için inkârı küfrü gerektirmez ama, hiçbir şey kazandırmayacağı gibi çok şeyler kaybettirir. (el-Menhel, IV, 186 – 187; Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınları, 4/126-127)

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
الأَنْبِيَاء أَحْيَاءٌ فِي قُبُورهمْ يُصَلُّونَ
[ أخرجه المنذري والبيهقي وصححه وله شواهد في الصحيحين ]
"Nebiler (Peygamberler) , kabirlerinde diridirler, namaz kılarlar."
(Munzirî ve Beyhakî rivâyet etmiş, Beyhakî hadisin sahih olduğunu söylemiştir.
Hadisin, Buhârî ve Müslim'in sahihlerinde benzer rivâyetleri vardır.)

وعنهُ رضي اللَّه عنْهُ قال : قالَ رَسُولُ اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم
« لا تَجْعلُوا قَبْرِي عِيداً ، وَصلُّوا عَلَيَّ ، فَإنَّ صَلاتَكُمْ تَبْلُغُني حيْثُ كُنْتُمْ »
رواهُ أبو داود بإسناد صحيح .
“Kabrimi bayram yerine çevirmeyin. Bana salât ve selâm edin. Çünkü nerede olsanız salât ve selâmınız bana ulaşır.” (Ebû Davud, Menâsik: 97)

Ebu Hurayra’dan (r.anh) gelen rivayete göre, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Herhangi bir kimse bana selam verdiğinde, Allah ruhumu bana iade eder, ben de onun selamını alırım/selamına selam ile mukabele ederim”

(Ebu Davud, Menasik, 100)

İbnu Mes'ud (r.anh)'den, Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Yeryüzünde Allah'ın seyyah melekleri vardır. Onlar ummetimin selâmını bana tebliğ (ulaştırırlar) ederler."

(Nesâî, Sehv 46, (3, 43); Mustedrak, 2: 456, no. 3576)

"Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün.”

(Tirmizî, daavat, 100; Müsned, 2, 254)

Abdullah b. ebi Talha (r.anh), babasından naklediyor. Bir gün Rasûlullah (s.a.v)’in yüzünde sevinç alametleri vardı ve şöyle buyurdu: “Cibril Bana geldi ve şöyle dedi:
“Ey Muhammed! Ummetinden birinin sana bir salevat getirmesiyle benim ona, on rahmet etmem, ve onun sana bir selâm vermesiyle benim ona, on selâm etmem Seni memnun etmez mi? dedi.”

(Muslim, Salat: 17; Dârimi, Rikak: 58; Nesai, Sehv, 54)

Peygamberlerin kabirlerinde diri olmaları veya cesetlerini toprağın yememesi, her şeyden önce peygamberlere has bir özellik olduğu gibi vefatlarından sonraki mahiyeti bizlere gayb olan meselelerdendi. Rasulullah (s.a.v.)in vefatından sonra Ebubekr (r.anh) halka şöyle buyurmuştur:
"Ey insanlar! Kim Muhammed’e tapıyorduysa iyi bilsin ki, Muhammed ölmüştür. Fakat kim ki, Allah’a tapıyorsa bilsin ki, Allah diridir, ölmez." daha sonra aşağıdaki ayet-i kerimeyi okumuştur :
“Muhammed ancak bir peygamberdir. O’ndan önce nice peygamberler gelip geçmiştir. Eğer o ölür ya da öldürülürse gerisin geriye mi döneceksiniz? Kim geri dönerse elbette Allah’a hiçbir zarar veremez. Allah şükredenlere mukafatını verecektir.” (Al-i İmran 144)
Bu duruma şahid olanlar diyor ki: “Allah’a yemin olsun ki, sanki halk o gün Ebu Bekir’den duyuncaya kadar bu ayetin nuzulunden bile haberdar değillerdi de O’nu Ebu Bekir’den öğrenmişlerdi. Artık bütün sahabiler bu ayeti kerimeyi okuyordu”
Ömer (r.anh) anlatıyor: “Allah’a yemin ederim ki, Ebu Bekir bu ayeti kerimeyi okuyuncaya kadar Rasûlullah’ın vefatına kani değildim. Ayeti duyunca dehşete düştüm ve yere yığıldım. Ayaklarım tutmaz olmuştu. İşte o zaman anladım ki Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) gerçekten vefat etmişti.” (Nurlar bahçesinden seçkin peygamberin Hayatı -Safiyyurrahmân Mubârakfûri)

Üst Ana Sayfa Alt