Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

R.T.Erdoğan:Birey Şeriatçı olur Ama Devlette Şeriat Olmaz XXX

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam başlıkla video uyuşmuyor zannediyorum. Erdoğan bir çok yerde laiklik, demokrasi vs. üzerine bir çok söz söylemiştir muhtemelen fakat burada ''devlet şeriatçı olur olmaz o ayrı mesele anayasada belirtilen budur ama şahsın şeriatçı olmasına bir şey diyemez'' şeklinde söylüyor. ''Devlette şeriat olmaz'' maksadı veya arzusu çıkmaz bu sözden. Erdoğan'ın bu hususta başlığa uygun bir çok videosunu bulabilirsiniz sanırım. Fakat burada ya videonun yada başlığın değişmesi gerekiyor sanki! Hakkınızı helal edin.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Hocam başlıkla video uyuşmuyor zannediyorum. Erdoğan bir çok yerde laiklik, demokrasi vs. üzerine bir çok söz söylemiştir muhtemelen fakat burada ''devlet şeriatçı olur olmaz o ayrı mesele anayasada belirtilen budur ama şahsın şeriatçı olmasına bir şey diyemez'' şeklinde söylüyor. ''Devlette şeriat olmaz'' maksadı veya arzusu çıkmaz bu sözden. Erdoğan'ın bu hususta başlığa uygun bir çok videosunu bulabilirsiniz sanırım. Fakat burada ya videonun yada başlığın değişmesi gerekiyor sanki! Hakkınızı helal edin.

Videoyu dikkatli dinlersen öyle diyor.bu haber de teyidi.
131608705968892.jpg

Kişi laik olmaz, devlet laik olur
15 Eylül 2011 Perşembe Saat: 14:39
Başbakan Erdoğan, İsrail'e Arap Baharı gezisinden laiklik ve İsrail konusunda açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, tarihi Kuzey Afrika ziyareti kapsamında Geçici Hükümet Başkanı Beci Caid Essebsi ile bir araya geldi. Başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Essebsi ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, yaptığı açıklamanın ardından soruları yanıtladı. Erdoğan, Türkiye'deki din-devlet ilişkileri ve Tunus'taki Ennahdha (Nahta) Hareketi ile ilgili sorulan bir soru üzerine şunları söyledi:

''Şunu size rahatlıkla söyleyebilirim, Türkiye'yi tanımlarsam verdiğim cevap herhalde sizin için yeterli olacaktır. Biz demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Demokrasi ile ilgili düşüncelerimi zannediyorum anlattım. Herhalde onları yeterli buluyorsunuzdur. Laiklik konusunda; Anglosakson bir laiklik anlayışı veya batılı anlamda bir laiklik anlayışı değil... Kişi laik olmaz. Devlet laik olur. Bir Müslüman, laik bir devleti başarılı bir şekilde yönetebilir. Şunu bilmemiz lazım. Laik devlet her inanç grubuna eşit mesafededir. İster Müslüman olsun, ister Hristiyan olsun, ister Musevi olsun, ister ateist olsun... Hepsinin güvencesidir. Olayın aslı budur. Bu tartışmalara vesile olabilir. Biz böyle inanıyoruz, böyle düşünüyoruz.

Nahta ile ilgili düşüncelerime gelince, Tunus'ta, Tunus halkının tercihlerine saygılı olan bir ülkeyiz. 23 Ekim'de ve sonrasında Tunus halkı kimi, hangi partiyi tercih ederse biz onlarla en güzel, en ideal şekilde çalışırız.''

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kalbinde şeriat gayesi var ve hepsini zamana göre şekillendirecekse,ama şu anın gerektirdiği duruma göre konuşmadı gerekiyorsa,o zaman hükmü ne olur? Zamanla anadolu müslümanlarının çektiği zulümlere son vereceğiz gibi söylemlerini ben şahsen biliyorum ve aklımda hala bir acabamı? Var diyorum.
Suriye kıyamına örtülü ve aleni olarak destek verdiği herkesin malumu ve yurtdışı basın vs bas bas bağırıyor tayyip cihadistlere yardım ediyor vs diye
Sonucu ise tevhid bayrağı bu ülkenin sınır kapısının hemen karşısında dalgalanması ,inşallah buradada olacak

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Kalbinde şeriat gayesi var ve hepsini zamana göre şekillendirecekse,ama şu anın gerektirdiği duruma göre konuşmadı gerekiyorsa,o zaman hükmü ne olur? Zamanla anadolu müslümanlarının çektiği zulümlere son vereceğiz gibi söylemlerini ben şahsen biliyorum ve aklımda hala bir acabamı? Var diyorum.
Suriye kıyamına örtülü ve aleni olarak destek verdiği herkesin malumu ve yurtdışı basın vs bas bas bağırıyor tayyip cihadistlere yardım ediyor vs diye
Sonucu ise tevhid bayrağı bu ülkenin sınır kapısının hemen karşısında dalgalanması ,inşallah buradada olacak

Niyetlerden biz sorumlu değiliz.Niyetlere göre hak sahibine hakkını vermek Allaha mahsustur.Biz amellerden sorumluyuz.Kişinin ameli kendi iradesinin bir sonucu ise
küfür amelin sahibi olur.O iradenin kendisine ait olup olmadığını da ikrah şartları belirler.İkrah,kendi gerçek iradesini kullandığında başkalarını kurtaracak,zararı önleyecek yada zarar vermeyecekse sadece kendine zarar verecekse kullanmak azimet olur,ama gerçek iradesini kullandığında hiç kimseye zarar vermeyip sadece kendine zarar veriyorsa kullanmamak ruhsat olur.Başkalarına zarar vermek için iradede ikrah şartı ruhsat olarak kullanılmaz.Eğer bir küfrü ve şirki ortadan kaldırmada kişi canını feda etmeye hazır olursa,küfür ve şirk ortadan kalkıncaya veya son çare canını feda etmek zorunda kalıncaya kadar takiyye yapabilir.Ama bunun için mümkün olacak en kısa süre belirlenmelidir.Süre sonunda iki sonuçtan birisinin gerçekleşmesi gerekir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Erdoğan'ın değiştirdiği gömlek sayısını tutmak lazım . İyi niyet dahi kişiyi kurtarmayabilir , mesela rabıta yapanların alayı da iyi niyetlidir. Gavs'dan falan medet umanlarda iyi niyetlidir, netekim gülencilerde de tayyipçilerde de iyi niyet bulursunuz, niyet neydi akibet ne oldu ? Sürüp duran bir zulmü yaw niyetleri iyi diye kesip atmamak mıdır çare ?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bıçak kemiğe dayandı. iktidarını da kaybetti. daha ne zaman gerçek niyetini öğreneceğiz.

Boş laf onlar

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BcmXR4rCMAA9EFd.jpg

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, 'mefhum' adlı üyeye ben de katılıyorum.O videoyu izledim.Devlet laik olur, birey laik olmak zorunda değil diyor.Aşağıda verdiğin linkte de aynı şeyden bahsediyor.Konu başlığı biraz yönlendirmeci olmuş...

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Memleketi ve "varsa eğer" davasını oğlunun gemiciklerine ipotekledi . İstediği kadar dinden imandan bahsetsin .

Üst Ana Sayfa Alt