Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rabi El Medhali Kimdir ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Medine Üniversitesinde bir zamanlar öğretmenlik yapan Doktor Râbi bin Hâdi bin el Medhali; kendisi hakkında fazla bir bilgim yoktur. Kendisi malumat yüklü (allâme) olsa da, tağut ve cihad konusunda inanmadığım bir şahıs olduğunu düşünüyorum.
Usame bin Laden ve mucahidler hakkında olumsuz düşünce ve fetvaları olan, aynı menhec sahibi ve ustadı (hocası) Abdulaziz Bin Baz, İbn Useymin'in ve Salih el Luhey medhiye düzdüğü bir şahıstır.
Cezayir cihadı hakkında Şeyh ebu Katade'yi, Abdullah Yolcu gibi kınayıp itham ettiği için, kendisi hakkında yakın malumat için Abdullah Yolcu'ya danışmanızı(!) öneririm.

Riyad Gazetesi, 08.11.2009

Şeyh Rabi b. Hadi el-Medhali, Usame bin Laden hakkında ne dedi?

Şeyh Rabi b. Hadi el-Medhali, Usame bin Laden hakkında ne dedi? Allame Şeyh Rabii b. Hadi el-Medhali`nin Usame b. Ladin Hakkındaki Fetvası

Cezayir`de devrim yapmak için dağa çıkıp, saklananlardan biri Şeyhe şöyle diyor:
" Bizler, bu çağda cerh ve ta`dil sancağını taşıyan kişinin siz olduğunu işittik. Burada savaşan kişiler tarafından sevilen bazı şahısları size sormak istiyoruz. İlk olarak İngiltere`de yaşayan Filistinli Ebu Katade`yi sormak istiyoruz. Bu şahsı tanıyor musunuz?

Şeyh: Bu kişi yeryüzündeki insanların en kötüsü, en faciri ve fetva vermede en cesur davrananıdır. Bu adam, kadınların ve küçük çocukların öldürülmesine cevaz vermektedir. O, ne çirkin bir davranışta bulunmuş ve ne kötü bir fetva vermiştir. Bu kimse, hevasına uymuş, cahil biridir. İlim ehlinden sayılmaz. Kâfir olan bir ülkede yaşaması bunun bir delilidir. Ben, İngiltere`nin bu insanlara teşviklerde bulunduğunu sanıyorum. Çünkü bu ülke, İslam âleminde kargaşaların yaşanmasını istemektedir. Bu adamlar, İslam ülkelerinde kâfirleri mutlu etmeye yetecek kadar patlama ve kargaşaya sebep oldular. İşte Cezayir`in ulaştığı sonuç ortada. Bu durumdan kim hoşnut?
Elbette, İslam düşmanı, Yahudiler ve Hıristiyanlar bu işten son derece memnunlar. Cezayir halkının başına bu acı belaları saran, onların verdikleri fetvalar değil mi?..
Şeyh sözüne Mısırlı Ebu Hamza`dan bahsederek devam etti ve dedi ki: "Ebu Hamza şer ve fitnenin liderlerinden birisidir". Öyle sanıyorum ki, bu adamların İngiltere ve başka ülkeler gibi İslam düşmanlarıyla ilişkileri var, tabi ki Allah en doğrusunu bilendir. İslam düşmanları, bu adamları desteklemekte ve onlarda Müslümanlara hiçbir faydası olmayan bu fetvalarıyla İslam ülkelerini karıştırmaktadır.

Soru soran kişi, Usame b. Ladin hakkında ki düşünceniz nedir?

Şeyh: "Bu kişi, bahsettiğim o insanlardan uzak/farklı değildir.
(Fetava`l-Ulemai`l-Kebair fiyma Uhdire min dima`i fi`l-Cezayir, Şeyh Abdulmalik Ramadani)

Üst Ana Sayfa Alt