Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ramazan Ayına 15 Gün Kala Keffaret Orucu Nasıl Tutulur?

Mert Gezici Çevrimdışı

Mert Gezici

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselemu aleykum ve rahmetullahi ve beraketuh,
Kardeşler iki sene önce yiyerek bozduğum altı gün oruç vardı. Kefaret mevzusunda Abdülaziz Bayındır'ın fikrine uyarak bu kefaretin zıhar için olduğunu düşünmüştüm. Ve sadece o günlerin kazasını tuttum. Lakin kısa bir zaman önce delilleri görünce kefaretin hak olduğunu gördüm.
Ramadan'a az bir süre kaldığı için bu kefareti tutmam mümkün değil. Borcu tamamlamadan da oruç tutulamıyor. Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Şimdiden Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;

Farklı yere soru açıldığından sorunuzu yeni gördük; Geç oldu fakat cevab verelim.

Ramadandan yaklaşık 15 gün kalmış olduğu için, kefarat orucunun (iki hicri ay) kazasına Ramadan bayramından sonra başlayabilirsiniz.

Abdullah b. Ebû Kubeys, bu hususta Âişe'den şunları duyduğunu ifade etmiştir:
"Rasûlullah'ın (s.a.v.) en fazla oruç tutmaktan hoşlandığı ay, şaban ayı idi. Onu ramadana bitiştirirdi."
(Ebû Davud, Savm, 57)

Ancak şaban ayının ilk yarısında oruç tutmamış bir kişinin, ikinci yarısında tutması sahih olmaz. Bununla ilgili bir hadis-i şerifte sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:
"Şaban ayının ortasına gelindiğinde artık oruç tutmayın. "
(Ebû Davud, Savm, 12; Tirmizî, Savm, 38; Heysemî, Mevâridu z-Zam'ân, sf: 221)

İlgili Konu:

Kasıtlı Orucu Bozmanın Kefareti Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/kasitli-orucu-bozmanin-kefareti-nedir.26308/

Üst Ana Sayfa Alt