Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ramazan Ayında Kuran Hatminin İslamda Bir Delili Var mı ?

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan Ayında Kuran Hatminin İslamda Bir Delili Var mı ? evet kardeşler sorum bu ve ben bunu daha önceleride bir kaç kardeşe sordum ama doyurucu bir cevap alamadım sizden bu konu ile alakalı doyurucu bir delillendirme istiyorum İnşAllah... Selam ve Dua ile...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir kişi Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu Ramadan Ay'ının önemine binâen Kur'an-ı Kerim-i bu ayda okuyup hatmedebilir. Fakat Türkiye'deki gibi hatim piyasası oluşturup cûzler paylaşımları, toplu mukâbele organizasyonlarının aslı yoktur. Bu tür uygulamalar her ne kadar sunnet olarak olmasa da, Kişinin ferden Kur'an-ı Kerim okuması, hatmetmesi sahihtir.

İbn Abbâs (Radıyallahu anhuma) şöyle demiştir:
Peygamber (s.a.v.) hayırda insanların en cömerdi idi. En cömert olduğu zaman da Ramadân'da Cibril'in kendisine çokça kavuştuğu zamandadır. Cibril aleyhi's-selâm ramadânın her gecesinde O'nunla buluşur, gündüz geceden sıyrılıp çıkıncaya kadar -veya ramadan ayı çıkıncaya kadar- Peygamber Kur'ân'ı ona arzederdi. Cibril, Peygamber'e kavuştuğu zaman da Peygamber hayırda, eserken maniaya uğramayan rüzgârdan daha cömert olurdu.

(Buhârî, Bed’u’l-Vahy 1; Savm, bab 7, Hadis no: 12; Bed’u’l-Halk 6; Menâkıb 23; Fedâilu’l-Kur’an 7)

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abim Teşekkür ettim Allah Razı olsun...vesselam...

Bir kişi Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu Ramadan ayı'nın önemine binâen Kur'an-ı Kerim-i bu ayda okuyub hatmedebilir. Fakat Türkiye'deki gibi hatim piyasası oluşturub cuzler paylaşımları, toplu mukâbele organizasyonlarının aslı yoktur. Bu tür uygulamalar her ne kadar sunnet olarak olmasa da, Kişinin ferden Kur'an-ı Kerim okuması, hatmetmesi sahihtir.

İbn Abbâs (Radıyallahu anhuma) şöyle demiştir:
Peygamber (s.a.v.) hayırda insanların en cömerdi idi. En cömert olduğu zaman da Ramadân'da Cibril'in kendisine çokça kavuştuğu zamandadır. Cibril aleyhi's-selâm ramadânın her gecesinde O'nunla buluşur, gündüz geceden sıyrılıp çıkıncaya kadar -veya ramadan ayı çıkıncaya kadar- Peygamber Kur'ân'ı ona arzederdi. Cibril, Peygamber'e kavuştuğu zaman da Peygamber hayırda, eserken maniaya uğramayan rüzgârdan daha cömert olurdu.
(Buhârî, Bed’u’l-Vahy 1; Savm, bab 7, Hadis no: 12; Bed’u’l-Halk 6; Menâkıb 23; Fedâilu’l-Kur’an 7)

Üst Ana Sayfa Alt