Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ramazan ile ilgili Alimlerin Sözleri ve Tavsiyeleri

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu Mübarek ayın "Ramazan" diye adlandırılmasının sebebi:

Kelime aslı itibariyle "Ramza" kökünden türemiştir. Bu kelime de kızarmak, yanmak, anlamlarına gelir. Bu ayı taat ibadet ile geçiren oruçluların günahları yanıp, yok olduğu için "Ramazan" diye adlandırıldı.

Bazi ulemalar der ki : "Bu ayda oruç tutmak, çok sıcak zamanlara denk geldiği için "Ramazan" diye adlandırılmıştır." ibn Hacer

Abdulaziz El Tarifi der ki: İftarda en efdal olan şey hurma ile orucu açmaktır. En az üç tane hurma yemek ve ardından su içmek sünnettir. Resûlullah (s.a.v) akşam namazından önce bundan başka bir şey yediği varid olmamıştır, namazdan sonra ise istediği şeyi yerdi.

Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
Mümin Ramazan ayının gelişini uzaktan gelecek olan dostunun gelişi gibi bekler. Ona ulaşamama ve amel edememe endişesi taşır. Allahım Beni Ramazan'a teslim et. Ramazan'ı da bana teslim et. Benden de amelim kabul olunmuş halde Ramazan'ı teslim al.
- Şeyh Abdulaziz Et Tarifi (hafizahullah)

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200424-110707_Instagram.jpg
    Screenshot_20200424-110707_Instagram.jpg
    77.9 KB · Görüntüleme: 115
Q Çevrimdışı

Qamar Al Quds

silik
İslam-TR Üyesi
📌 Selefin Ramazan'da Kur'an ile muamelesi🌙

▶️ Hocamız İbn Useymin şöyle demiştir:

“Kardeşlerim! Bu ayda Kur'an kıraatinizi artırabildiğiniz kadar artırın. Çünkü Kur'an kıraatini artırmakta özel bir meziyet vardır.

Nitekim Selef-i Salihin, Ramazan'da hem namazlarında kıraatlerini hem de Kur'an tilavetlerini çoğaltırdı.

✏️ Zühri Rahimehullah, Ramazan ayı geldiğinde şöyle demiştir: O, Kur'an tilaveti ve fakirleri doyurma ayıdır.

✏️ İmam Malik, Ramazan ayı geldiğinde şöyle demiştir: Hadis okumaya ve ilim meclislerinde bulunmaya ara ver ve mushafını eline alarak Kur'an okumaya yönel.

✏️ Katade Rahimehullah, 1 haftada bir hatim indirir, Ramazan'da ise 3 güne bir hatmini tamamlar, Ramazan'ın son 10 gününde ise her gece hatim bitirirdi.

✏️ İbrahim En-Nehai Rahimehullah, Ramazan'da her 3 gecede bir hatim indirir, son 10 günde ise 2 gecede bir hatmini tamamlardı.

✏️ El-Esved Rahimehullah, Ramazan ayı boyunca iki gecede bir hatim indirirdi.

Allah'ın rahmeti üzerinize olsun kardeşlerim! Mümkün olduğunca ümmetin bu seçkinlerini taklit etmeye bakın. Onların yolunu takip edin ve bu tahir insanlara tutunun.

🔷 Ramazan'ın gündüz ve gecelerini adeta ganimet bilip onunla Aziz ve Gaffar olan Allah'a yaklaşmaya çalışın. Zira ömür çok hızlı, zaman ise su gibi geçip gidiyor. Sanki günün bir saatiymiş gibi.

El-Mecmûu's-Semin | Allame İbn Useymin (191/1)

Ummu Sare Çevrimdışı

Ummu Sare

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ramazan'da haram olan
şeyleri hafife alıp dikkat
etmemek orucun ecrini azaltır veya
tamamen götürür. Enes ve Nehai'den
rahimehumallah şöyle rivayet
olunmuştur: "Gıybet oruçlunun orucunu
bozar". Yani sevabını siler sanki
orucunu bozmuş sayılır.