Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ramazanda Sadece İlk ve Son Günü Oruç Tutanlara Ne Demeli?

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkada$Im var bana ben ramazanIn ilk ve son gunu oruc tutuyom dedi ona nasIL bir cevap verebilirim.
ki$isel gorusum Allah swa bu iki gunu kabul etmiyeceginden eminim cunku ramazan orucu ramazanIn tamamI boyunca tutulmasI gerekir (bahanemiz yoksa) sizlerin goru$u nedir bu konuda
JazakAllah khayir

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Arkada$Im var bana ben ramazanIn ilk ve son gunu oruc tutuyom dedi ona nasIL bir cevap verebilirim.
ki$isel gorusum Allah swa bu iki gunu kabul etmiyeceginden eminim cunku ramazan orucu ramazanIn tamamI boyunca tutulmasI gerekir (bahanemiz yoksa) sizlerin goru$u nedir bu konuda
JazakAllah khayir

Ramadan ayında oruc tutmak, mukim olan yetişkin, akıl sahibi her muslumana farzdır.
Ramadan ayında sadece ilk ve son gün oruç tutmak diye bir anlayış (ve amel) sapıklık olan Bid'atin kendisidir!
Bir kişi Ramadan ayının günlerinde tutulacak oruc günü sayısında kendi kafasından iskonto yapamaz. Ramadan ayına ait kasıtlı olarak tutmadığı her gün için gunah-ı kebâir (büyük gunah) işler. Fakat bu demek değildir ki, tuttuğu bir kaç gün kabul edilmez!
Evet tuttuğu oruçlar normal şartlarda kabul edilir, tutmadıklarından sorumludur. Hasta olub da tutamayanlar da, tutamadığı günlerce fidye vermelidirler.

"Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allâh’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.” buyrulmaktadır" (Bakara 183-184)

İlgili Konu :

Mazeretsiz Oruç Tutmamanın Kefareti Nedir?

https://www.islam-tr.org/konu/kaste...eretsiz-oruc-tutmamanin-kefareti-nedir.26135/

Üst Ana Sayfa Alt