Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Gençliği

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Gençliği

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem geçimini sağlamak için çalışmaya koyuldu. Koyun gütmekle meşgul oluyordu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem kendisinden şöyle bahsediyor:

"Ben birkaç paraya Mekke ehlinin koyunlarını gütmüştüm." (Buhari)

Allah-u Teâlâ Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i bazı gençlerin yöneldiği oyun, eğlence ve boş işlerden korudu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem kendi hayatını anlatırken şöyle buyurmuştur:

"Ben cahiliye ehlinin işlediği bir şeyi iki kere işlemeye teşebbüs ettiysem de, Allah benimle işlemek istediğim şey arasına girip beni ondan alıkoydu. Bundan sonra Allah beni rasul olarak şereflendirinceye kadar hiçbir kötülüğe teşebbüs etmedim." (İbn-i İshak)

Teşebbüs ettiğim şeye gelince; bir gece, Mekke’nin yukarı taraflarında Kureyş’ten bir gençle birlikte kendi koyunlarımızı otlatıyordum. Ben o gence:

"Eğer koyunuma bakarsan, ben de diğer gençler gibi Mekke’ye gidip geceleyin masal toplantılarına katılırım" dedim. Arkadaşım:

"Olur, istediğini yap" dedi.

Ben de bu arzumu yerine getirmek üzere yola çıktım. Mekke’nin evlerinden ilk evin yanına geldiğim zaman çalğı seslerini işittim. "Bu nedir?" diye sorunca;

"Düğün vardır. "dediler.

Hemen oturup dinlemeye başladım.

Bu esnada Allah, kulaklarımı tıkadı. Uyuyakalmışım. Beni ancak güneşin sıcaklığı uyandırdı. Hemen dönüp arkadaşımın yanına vardım. Bana ne yaptığımı sordu. Bende başımdan geçenleri anlattım.

Sonra yine başka bir gece arkadaşıma aynı ricada bulundum. O da, bu ricamı kabul etti. Yola çıkıp Mekke’ye geldiğimde; geçen geceki şeyler başıma geldi. Bundan sonra bir daha da hiçbir kötülüğe teşebbüs etmedim." (Taber-i Tarih, Beyhaki, Siyer-i İbn-i Kesir)

Üst Ana Sayfa Alt