Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in Süt Çocukluğu

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem yetim olarak doğmuştu. Annesi ona henüz hamile iken babası Abdullah vefaat etmiş, bu yüzden doğumdan itibaren dedesi Abdul Muttalib onu kendi himayesine almıştı.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i ilk olarak annesi 3 (7 veya 9) gün emzirdi. Sonra onu amcası Ebu Leheb’in cariyesi olan Suveybe emzirdi. Bu kadın aynı zamanda Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in amcası Hamza’yı ve halasının oğlu Ebu Seleme el Mahzumi’yi de emzirmişti. Bu yüzden bu ikisi aynı zamanda Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in süt kardeşleriydiler.

Daha sonra dedesi onu o zamanki Arap adetine göre Beni Sa’d b. Ebu Bekr kabilesinden Halime binti Ebi Züeyb adında bir kadına ona süt emzirmesi için verdi. (Tabakati İbn-i Sa’d)

C Çevrimdışı

cendel

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Halime'nin Çevresindeki Mucizeler

Siyret nakilcileri, o yıl Beni Sa’d yurdunun kıtlığa maruz kaldığı, oradaki hayvanların sütlerinin kesilmiş olduğu, otların kuruduğu konusunda ittifak etmişlerdir.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Halime’nin evine gelir gelmez ve kucağına oturur oturmaz çadırın etrafı tekrar yeşilliklerle doldu. Halime’nin koyunları otlaktan, karınları tok, memeleri sütle dolu olarak dönmeye başladılar. (Siyer-i İbn-i Hişam)

Üst Ana Sayfa Alt