Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasulullah’a (sav) söven kişinin tevbesi- İmam Subki

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm. İmam Subki’nin “es-Seyfül Meslül” adlı eserini okurken birkaç not tuttum, buraya yazayım dedim. Kitap “Daru İbn Hazm” yayınevinin baskısıdır.

Önemli Not: “Diğer Peygamberlere ve Meleklere sövmek tıpkı Nebi’ye (sav) sövmek gibidir. İhtilaf yoktur.” (sayfa 348)

“Hanefiler’in bu konudaki görüşü Şafii’lere yakındır, Tevbesinin kabulünden başka bir görüş yoktur. (Şafii’lerde Hanefiler’le aynı görüştedir. Ancak eğer sövmek Zina iftirası ile ilgili olursa ihtilaf vardır. Doğru olan tevbesinin kabulüdür)
“Hanbelilerin görüşü Malikilerin görüşüne yakındır. Ahmed’in meşhur görüşü tevbenin kabul edilmemesidir. Kabul edileceğine dair Ahmed’den rivayet de gelmiştir.” (sayfa 138,139)

“Tevbesinin kabulüne dair itimad ettiğimiz deliller Allah’ın şu kavlidir: [İnkâr edenlere söyle, eğer yaptıklarına son verirlerse geçmiş günahları bağışlanacaktır.] Enfal 38,

ve şu kavlidir: [De ki (Allah şöyle buyuruyor): "Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir."] Zümer 53,

ve şu kavlidir: [Ancak bundan sonra tövbe edip kendilerini düzeltenler müstesnadır. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.] Ali İmran 89, bu ayet mürtedin tevbesinin kabulüne dair kesin bilgidir ve geneldir dolayısı ile söven kişi de dahildir.

Rasulullah’ın hadisinden delil ise şudur: “İslam kendisinden öncekileri siler”
ve şudur: “Müslüman kişinin kanı ancak üç şey haricinde hela olmaz. Zina eden evli, nefse karşı nefis, dinini terk edip, cemaattan ayrılan kimse” (Buhari ve Müslim) söven kişi Müslüman olduktan sonra bu üçünden hiçbirisi kendisinde yoktur. Dolayısı ile öldürülmez. (sayfa 139)

Kısaltarak, kırparak aldım. Ancak hiçbir tahrif yoktur çevirimde. İleride notlarımı yazmaya devam ederim inşallah.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
[Eğer “bu kul hakkıdır ve kul hakkı tevbe ile düşmez” dersen şöyle derim:

Doğru, lakin biz Nebi’nin (sav) rahmetini, şefkatini, büyüklüğünü biliyoruz. Dolayısı ile o kendi nefsi için intikam almaz, ancak Allah hakkı için intikam alır (Buhari, 3560)... Böylelikle öldürme haddi sakıt olur (düşer).] Sayfa 140

[Ve diğer bir delil de Resulullah’ın şu sözüdür:
“Sünnetim üzere olun (sünnetimi izleyin) Ebu Davud tahriç etti, Sahih)” O’nun sünnetlerinden biri şudur: O kesinlikle bir Müslümanı öldürmemiştir. Bunda hiçbir şüphe yok. Eğer öldürmek caiz ise bunu açıkla.

Ve diğer bir delil de onu şefkatinin ve affediciliğinin yüceliğidir.]

Sayfa 160

Üst Ana Sayfa Alt