Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rasulullah'ın (s.a.v.) Namaz Kılışı Nasıldır?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Rasulullah (s.a.v.)'ın Namaz Kılma Şekli:

Ebu Humeyd es-Sâidi'nin şöyle dediği rivayet edilmiştir:
"Kendisi, Peygamber (s.a.v.)'in on kadar sahabesi içinde iken şöyle demişti (Bunlardan biri de Ebu Katâde'dir):
"Ben size Rasulullah (s.a.v.)'in namazını öğreteceğim."
Orada bulunanlar: "Sen, Peygamber (s.a.v.) ile sohbet etme bakımından bizden daha Önde değilsin, onun yanına bizden daha çok gelen biri de değilsin" dediler.
O da, evet, cevabını verdi. Bunun üzerine anlat dediler:
O da şöyle dedi: "Rasulullah (s.a.v.) namaza kalktığı zaman ayağa kalkar doğrulurdu, ellerini, omuz hizasına kadar kaldırırdı, sonra tekbir alırdı. Rukû etmek isteyince iki elini kaldırır, omuz hizasına getirir, sonra "Allahu ekber" diyerek rukû ederdi. Sonra doğrulur, başını ne diker, ne de eğerdi. (Yani başı kaldırma ve alçaltmada mubalağa yapmamıştır, demektir.) İki elini iki dizi üzerine koyar, sonra "Semiallahu limen hamiden" der, ve iki elini kaldırıp her kemik normal bir şekilde yerini alıncaya kadar doğrulurdu. Sonra secde etmek için yere eğildi. (Yani her aza yerine yerleşinceye kadar. Buhari'nin rivayetinde: "Omurga kemiklerinden herbiri" lafzı yer almaktadır.) Sonra "Allahu ekber" dedi. Sonra sol ayağını yatırarak üzerine oturdu. (Bu oturuşa istirahat oturuşu denilir.)
Sonra her kemik yerini buluncaya kadar yerinde doğruldu, sonra ayağa kalktı. Sonra ikinci rekâtta bunun benzerini yaptı. Nihayet iki secdeden kalkınca tekbir getirdi, iki ellerini iki omuz hizasına getirecek şekilde kaldırdı, iftitah tekbirinde yaptığı gibi yaptı.
Nihayet namazın son bulacağı rekâta gelince sol ayağını geri çekti ve yanı üzerinde teverruk oturuşu ile oturdu,
(Teverruk: Sol kalça üzerine oturmaktır.) sonra selâm verdi.
Orada bulunanlar: "Doğru söyledin, Rasulullah (s.a.v.) da böyle namaz kılardı", dediler.
(Bu hadisi Neseî dışında beş hadis imamı rivayet etmiştir. Tirmizî sahih demiştir. Buhari hadisi muhtasar olarak rivayet etmiştir. Neylu'l Evtar: II, 184)

Peygamber (s.a.v.) de şöyle buyurmuştur: "Benim nasıl namaz kıldığımı görüyorsanız, sizler de öyle namaz kılın."
(Bu hadisi Buharî, Malik b. Huveyris'ten rivayet etmiştir. Subulu's-Selâm, I, 200)

İlgili Konu :

RESİMLERLE NAMAZ

Delillerle Rasulullah'ın (s.a.v.) Gusul ve Namaz Abdesti Alması

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz hocam fotoğraftaki aşık kemiğü ben yıkıyorum o çıkık kemğin üst tarafı komple mi yakanacak fotoğrafta işaretlenen bölge tamamımı aşık kemiği çıkık olan kemiğin üst tarafı

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdulmuizz hocam fotoğraftaki aşık kemiğü ben yıkıyorum o çıkık kemğin üst tarafı komple mi yakanacak fotoğrafta işaretlenen bölge tamamımı aşık kemiği çıkık olan kemiğin üst tarafı
Büyük resimde ayak etli olduğu için aşık kemiği tam belirgin olarak çıkmamış gibi, bu sebeble işarette biraz geniş alınarak gösterilmiş. Bu sebeble sağdaki küçük resimde aşık kemiği daha belirgin ve doğru işaretli. Bu kemiğin tamamı (üst sınır dahil) yıkanmalı

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Büyük resimde ayak etli olduğu için aşık kemiği tam belirgin olarak çıkmamış gibi, bu sebeble işarette biraz geniş alınarak gösterilmiş. Bu sebeble sağdaki küçük resimde aşık kemiği daha belirgin ve doğru işaretli. Bu kemiğin tamamı (üst sınır dahil) yıkanmalı
Anladım hocam cezakallahu hayran

Üst Ana Sayfa Alt