Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasulullahın (sav) Zehirlenmesi

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
1 ) Enes İbn Malik şunu anlattı:

Bir Yahudi kadım, içine zehir koyduğu eti Rasulullah'a (s.a.v.) getirdi. Rasulullah (s.a.v.) o etten yedi ve:

- "Bu kadın etin içine zehir koymuş" dedi. Sahabiler:

-Ya Rasulellah! Bu kadım öldürelim mi? dediler. Rasulullah:

- "Hayır" dedi.

Enes şöyle der: Ben bunu (zehirlenmenin alametini) Rasulullahrm (s.a.v.) diş etlerinden görüp bilmeğe başladım. ( Buharı, Sahih, kitabu'l-hibe, bab: 28; Müslim, Sahih, kitabu's-selam, 45; Ebu Davud, Sünen, kitabu'd-diyaî, bab: 6; imam Ahmecl, Musned, İN/8. )

2 ) Ebu Hureyre şöyle anlattı:

Bir yahudi kadını, Rasulullah'a (s.a.v.) zehirli bir koyun hediye etti. Rasulullah (s.a.v.) ashabına:

- "Durun yemeyin, et zehirlidir" dedi. Daha sonra: "Seni böyle yapmağa sevkeden nedir?" dedi. Kadın:

-Öğrenmek istediğim şuydu: Eğer sen peygarabersen, Allah sana bunu haber verecektir. Eğer yalaıicıysan, insanlar senden kurtulurlar. ( Buharî, Sahih, kitabu'l-hibe, bab: 28;_Muslim, Sahih, hadis: 42; Darimî. Sünen, mukaddime, bab: 11; Ebu Davud, diyat, bab: 6; İbn Mace, Tıbb, bab: 45; İmam Ahmed, Musned, I/305, 373. )

3 ) Ebu Seleme şöyle anlattı:

Rasulullah (s.a.v.) hediyeyi yer, sadakayı kabul etmezdi. Hayber yahudilerinden bir kadın ona kızartılmış bir koyun hediye etti. Rasulullah (s.a.v.) ondan yedi. Bişr Îbnu'1-Bera da yedi. Peygamber (s.a.v.) kadına şu haberi gönderdi.

- "Seni böyle yapmağa ne şevketti?" Kadın;

-Eğer sen peygambersen, sana hiçbir şey zarar vermez. Eğer kralsan, insanları senden kurtarırdım, dedi.

Rasulullah (s.a.v.) kendi hastalığı hakkında şöyle demişti:

"Hayber'de yediğim yemeğin acısını hâlâ duyuyorum. Şu anda, kalbimin damarının koptuğunu hissediyorum." ( Buharî, Sahih, kitabu'l-mağazî, bab: 83; Darİmî, mukaddime, bab: 11; imam Ahmed, Musned, Vl/18. )

4 ) Cabir İbn Abdülah şunu anlattı:

Hayber halkından yahudi bir kadın, kızartılmış bir koyunu zehirleyerek onu Peygamber'e (s.a.v.) hediye etti. Rasulullah (s.a.v.) koyunun ön kolunu alıp ondan yedi. Onunla birlikte, ashabından bazıları da yediler. Peygamber (s.a.v.) onlara:

- "Ellerinizi kaldırın" dedi. Peygamber (s.a.v.) yahudi kadına adam gönderip yanına getirtti. Ona:

- "Bu koyunu sen mi zehirledin?" dedi. Kadın:

-Evet, sana bunu kim haber verdi? dedi. Rasulullah (s.a.v.) elindeki eti göstererek:

- "Bana bu haber verdi" dedi. Kadın:

- Evet, dedi.

- "Bunu yapmaktan kastın neydi?" diye sordu. Kadın:

-İçimden şöyle geçirdim: Eğer o peygamberse, bu ona zarar vermez. Şayet değilse, ondan kurtuluruz, dedi.

Rasulullah (s.a.v.) onu affetti, ceza vermedi. ( Ebu Davud, diyat, bab: 6; Darimî, Sünen, mukaddime, bab: 11. )

O koyunun etinden yiyen bazı sahabiler öldüler. Peygamber (s.a.v.) koyunun etinden yediği için omuzundan hacamat yaptırdı (kan aldırdı). Hacamatı, Beyaza oğullarından mevlâsı (azatlı kölesi) Ebu Hind kara ve şefre denilen bıçaklarla yapmıştı.

Musannif (Ebu'l-Ferec İbnu'l-Cevzî): Onu zehirleyen kadının adı: Sellâm İbn Mişkem'in hanımı Zeyneb Bintu'l-Haris'tir, dedi.

Muhammed İbn Sa'd şöyle demiştir: Bizdeki rivayetlere göre; Peygamber (s.a.v.) o kadını öldürmüştür.

Genel Kaynak : Abdurrahman İbnü’l-Cevzi, Ashâbın Dilinden Peygamberimizin Hayatı, Uysal Kitabevi: 615-616.

Üst Ana Sayfa Alt