Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rasulullahin Tedavi olmayi emretmesi

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
Hz. Peygamber'in Kendisini Tedavisi ve Başkasının Tedavi OlmasınıEmretmesi

Müslim'in rivâyet ettiği bir hadiste Allah Resûlü: "Her hastalığın bir tedavisi vardır. Tedavisi bulunan hastalık da Allah'ın izniyle iyilir."[1]buyurmuştur.

Buhârî ve Müslim'de Hz. Peygamber'in:
"Allah, şifasını vermediği hiçbir hastalığıyaratmamıştır."[2]buyurduğu nakledilmiştir.

İmam Ahmed Müsned'inde Üsâme b. Şerîk'in şöyle dediğini nakletmektedir:
"Ben Allah Resûlü'nün yanındaydım. Bedevîler geldiler ve: 'Ey Allah'ın Elçisi! Tedavi olalım mı?' dediler. Hz. Peygamber: 'Evet, ey Allah'ın kulları tedavi olun; zira Allah, bir hastalık hariç şifasını vermediği hiçbir hastalık bırakmamıştır.' buyurdu. Bedevîler: 'O nedir?' diye sorunca, Allah Resûlü: htiyarlıktır.' buyurdu."[3]

Hadisin diğer bir lafızla rivâyeti: "Allah, şifasını vermediği hiçbir hastalığıyaratmamıştır. Onu bilen bildi. Bilmeyen de bilmedi."[4] şeklindedir.[5]

Ahmed b. Hanbel'in Müsned'inde ve Sünenlerde Ebû Huzâme'den rivâyet edildiğine göre: "Ey Allah'ın Resûlü! '(Hastalıklarımızı geçirmek için) rukye olarak yaptığımız dua, tedavi olduğumuz ilaç, (hastalanmamak için) tedbir almamız hakkında ne dersin? Acaba bunlar Allah'ın takdirinden herhangi bir şeyi geri çevirebilir mi?' dedim. Resûlullah: 'Bunlar da Allah'ın takdiridir.' buyurdu."[6]

Yine rivâyet edildiğine göre Hz. Peygamber, ziyaret etmek üzere bir hastanın yanına girdi ve: "Onu doktora götürünüz!" buyurdu. Oradakilerden biri: "Bunu sen mi söylüyorsun ey Allah'ın Resûlü!?" deyince Hz. Peygamber: "Evet, Allah tedavisi olmayan hiçbir hastalık yaratmamıştır."[7] buyurdu.
Bu hadisler, sebep ve sonuçlarının varlığınıgöstermekte, bunu inkar edenlerin ise görüşlerinin yanlış ve batıl olduğunu belirtmektedir.

2. Hz.Peygamber'in Uzman Doktorlara Yönlendirmesi

İmam Mâlik Muvatta'ında Yezîd b. Eslem'den şu rivâyeti nakleder: Bir adamın yarası çıkmıştı. Yara kan toplamıştı. Bu yaralı kişi, Enmaroğulları'ndan iki kişi çağırdı. Yaraya baktılar. Hz. Peygamber'in kendilerine: "Hanginiz daha iyi doktor?" diye sorduğu ileri sürülmüştür. Adamın biri: "Tıpta hayır var mı, ey Allah'ın Resûlü?" dedi. Hz. Peygamber: "Derdi veren devasını da vermiştir."[8] buyurdu.
Bu hadiste, her ilim ve sanatta o konudaki uzmanlarından yardım istemenin gerekliliğine işaret vardır. Çünkü bu, daha isabetli bir davranıştır.

[1] Müslim, "Selâm", 69.

[2] Buhârî, "Tıb", 1.

[3] İbn Hanbel, IV, 278.

[4] Buhârî, "Kader", 4; İbn Hanbel, I, 377, 413, 443, 446, 453; IV, 278.

[5] Bu, tıbbı öğrenmeye ve faydalışeyleri bilmeye teşviktir.

[6] İbn Mâce, "Tıb", 1; Tirmizî, "Tıb", 21; "Kader", 12; İbn Hanbel, III, 421.

[7] İbn Hanbel, I, 42.

[8] Muvatta, "Ayn", 12.

alinti Zadul mead

Üst Ana Sayfa Alt