Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Recep Ayında Kılınacak Namaz! Bidatler Bitmez!

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bu aralar posta kutuma Recep ayında yapılacak uydurma ibadetlerle ilgili mailler geliyor. Çoğuna sesimi çıkarmıyorum. Fakat dün gelen bir mailde, kardeşimiz kendisine gönderilmiş bir maili benimle paylaşmıştı.

Bu kez din şarlatanları işi daha da ileri götürüp söyledikleri uydurma ibadetleri yapmayanları münafık ilan etmişler. Kesinlikle rağbet edilmeyecek, delilsiz, mesnetsiz mailin bir bölümü şöyle:

RECEB AYINDA KILINACAK NAMAZ
“Receb’in; 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rek’at Hâcet namazı vardır. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir.
BU NAMAZ, MÜ’MİN İLE MÜNÂFIĞI AYIRIR.
Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Rasûlullah Efendimiz’in (s.a.v.) berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.”

Güzel kardeşlerim sakın bu tür safsatalara aldanmayın. Rasulullah (S.A.V) ın böyle bir tavsiyesi yok. Örneğin Buhari ve Müslim’in ittifak ettiği hadislerde belli aylara ve gecelere ait özel namazlar yok. ALLAH aşkına bunlara itibar etmeyin.

İnsanlar 5 vakit namazı kılmaktan acizler. İyi bir şey yapmak istiyorlarsa, olmayan şeylerle insanları uyutacaklarına, farz olan ibadetleri daha çok anlatmaya gayret etsinler.

İslam Peygamber efendimiz (S.A.V) le beraber tamamlanmıştır. Bu dinin sonradan eklenecek uydurma ibadetlere ihtiyacı yoktur. Bu uydurmalar insanları sadece dinden soğutur başka bir işe yaramaz.

Bunu yazdım diye biliyorum ki, yine bazı tarikat mensupları, bana ateş püskürecek. Beni Vahhabi, mezhepsiz diye yaftalayacaklar. Vallahi umrumda değil! İsterse beni sevenler sevmez olsun. Ben elimden geleni yapmaya, bildiğim doğruyu anlatmaya mecburum. Herkes elini taşın altına koysun. Din tahrif ediliyor. Hurafeler, bidatler artıyor. Bugün sessiz kalırsak, yarın ahiret gününde bunun hesabını nasıl vereceğiz?
Müminin görevi, ALLAH ve Rasulü (S.A.V) in emirlerini beğenmeyip, yeni yeni ibadetler ve tesbihatlar uydurmak değil, hakikat ne ise onu anlatmaktır. İslam’ın getirdikleri size yetmiyor mu ki, yeni yeni ibadetler türetiyorsunuz?

Bu din uyuklama değil, kıyam dinidir. Uyanık olalım. Dört bir taraftan İslam’a saldırılıyor. Dupduru İslam’ı savunacak olan, ayakta tutacak olan bizleriz. Bu dine; İnsanları İslam’dan soğutacak uygulamaları dayatarak değil, ancak hakiki İslam’ı anlatarak hizmet edebiliriz.

Ashabın yapmadığı bir ibadet ibadet değildir.

Abdullah b. Abbas (r.a) Ebubekir ve Ömer’in sözlerini illeri sürüp sünnete ters düşen birine şöyle dedi:
“Nerde ise gökten üzerimize taşlar yağacak. Ben size Rasulullah buyurdu diyorum, siz ise, Ebubekir ve Ömer dedi diyorsunuz.”
(Abdurrezzak el-musannef sahih bir senetle)

Rasûlullah (s.a.v.), şu hadislerinde bid’atin tarifini yapmışlardır:

“Sonradan ortaya çıkan herşey bid’attir; her bid’at sapıklıktır ve her sapıklık insanı ateşe sürükler. “
(Muslim, Cumua, 43; Ebû Davud, Sunnet 5; Nesâî, lydeyn, 22; İbn Mâce, Mukaddime, 7).

Abdullah b. Abbâs (r.a.)’dan rivâyet edilen bir hadiste şöyle buyrulur:
“ALLAH, bid’at sahibinin amelini, bid’atından vazgeçinceye kadar kabul etmez.”
(İbn Mâce, Mukaddime, /50).

Huzeyfe b. el-Yamân’ın rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte:
“ALLAH bid’at sahibinin orucunu, namazını, sadakasını, haccını, umresini, cihadını, sarfını (maddi yardımını), şehadetini kabul etmez. O, kılın yağdan çıktığı gibi İslâm’dan çıkar. “
(İbn Mace, Mukaddime, 7/49).

Cahide Sultan

Üst Ana Sayfa Alt