Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risalei Nurdaki Sapkın İtikatlar....

cennet kuşu Çevrimdışı

cennet kuşu

Üye
İslam-TR Üyesi

Evet,Risalei Nurda pekçok ehli sünnet inancıyla bağdaşmıyan pekçok itikadi bidat düşünceler var....Gerçi bu adamın da akıl sağlığının tam yerinde olduğu kanısında değilim....Yani Risalelerde geçen pekçok bidat/sapkın düşüncelere kendine de inandırmıştı.....Ve tabiki şakirtlerine de inandırmak o kadar zor olmasa gerek.....Çünkü böyle ahirzaman gibi dehşetli bir zamanda halkın %99u çok cahilken ve sağlam bir imana sahip değilken onlarıda kendini kandırdığı gibi kandırmak zor olmasa gerek...

Eğer bu risaleler Osmanlı zamanında yazılmaya kalkışılsaydı inanıyorum ki Saidi ya zindana ya da darağacına gönderirilerdi...

Benim buradaki ve başka yerlerdeki ehli sünnet müslümanlara çağrım şudur ki:Evet, Risalelerde ki yanlışlıkları ve bidatları anlatacaz, ama eğer Risalei Nurun yerine ondan daha güzel,faydalı,okuması zevkli,sürükleyici ve hertürlü bidattan uzak bir kitap getiremessek yani Risalelere alternatif bulamassak Risaleler biz ne yaparsak yapalım dünya üzerinde daha çok taraftar bulacak ve bidat düşünceler insanalr arasında yayılacaktır!!!!.Yani bizim burdan ve başka yerlerden bas bas bağırmamızın faydası çok azdır....Önemli olan Risalelere alternatif bulabilmektir...Eğer bunu başarabilirsek işte o zaman asıl galibiyete imza atmış oluruz arkadaşlar....İnşaallah o kitabı/kitapları en yakın zamanda çıkartmak ümidiyle ve duasıyla.....SELAMETLE......

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer bu risaleler Osmanlı zamanında yazılmaya kalkışılsaydı inanıyorum ki Saidi ya zindana

zaten bu oldu deli diye tımarhaneye tıkadılar, risaleler rabbaninin yazdıklarının parafrez edilmiş bi hali gibi benim anladığm kadar ile tabi her zamanki gibi vahiy değil fakat ilham rüya falanla bildirildiği iddiası ile de süslenmiştir , gerçi sanki vahiymiş havasında sunuyor ama ....

H Çevrimdışı

hacı ömer

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Said Nursi Gerçeği - 1. Bölüm - YouTube

.Gerçi bu adamın da akıl sağlığının tam yerinde olduğu kanısında değilim.

Önemli olan Risalelere alternatif bulabilmektir...Eğer bunu başarabilirsek işte o zaman asıl galibiyete imza atmış oluruz arkadaşlar..

Valla dilim tutuldu . . Ben yıllarca ateist ve diğer forumlarda yazarım . Böylesi islam ulamasına saldırıları ateist forumlarda yanıtlıyoruz.
Ama burası İslam forumu .....değilmi yoksa ?

A Çevrimdışı

Ansar1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
CEnnet kusu kardesim,

OSmanli, said nursi gibileri daragacina degil basa tac yaparlardi. ONlarin dusmanlari MUhammad ibn abdal Wahhab rahimahumullah gibi dinin gercek temsilcileriydi ki ona ne yaptiklarini hepimiz bilmekteyiz. KAbul etmeliyizki osmanli seriattan bir hayli uzak bir sistemle yonetti. Niye biz turk milletinde osmanliyi kosulsuz sartsiz savunma gibi bir ihtiyac hissetmek vardir ? Turklukten canakkale haric gurur duyuluacak birsey cikartamayip, Sufi osmanliyla gurur duyma arayisina girmek. Bir nevi milleyetci analysis turu. Allah swt muslumanlari tek bir cati altinda tek bir ummet olarak toplasin. Amin.

T Çevrimdışı

tektanri.com

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
....Önemli olan Risalelere alternatif bulabilmektir...Eğer bunu başarabilirsek işte o zaman asıl galibiyete imza atmış oluruz arkadaşlar....İnşaallah o kitabı/kitapları en yakın zamanda çıkartmak ümidiyle ve duasıyla.....SELAMETLE...... (Cenent Kuşu)

Arkadaşlar, Allah'ın kitabını unutmayalım. Onun kitabına alternatif aramanın anlamı yok. O inananlara bir hidayet kaynağıdır. Zaten alternatif arayışları islamı parça parça etmedi mi şimdiye kadar ? Sadece şu ön hazırlığı bizler cüzi irademizle yapmazsak, Allah da bize bu kitabı inzal ettirmiyor. Okutturmuyor, evet yanlış yazmıyorum, kendisi yaklaştırmıyor bile. O hazırlık da şu; önce kendiniz samimi olarak Allaha teslim olmaya niyet etmelisiniz. Sonrasında ise bu teslimiyette O'nun kitabı olan Kuranı hayatınızın odak noktası, karar noktası, yönetim merkezi olmasını istekle ve şevkle kabul edeceksiniz. Aksi halde Allahın kitabını hele bir okuyayım ne yazıyor veya kültürüm artsın, bilgi sahibi olayım gibi amaçlarla okursanız, sadece sapıklığınız artar veya hiç okuyamazsınız. İlgili ayetler için, sitemizde Kuran size inzal oldu mu ? konulu yazıyı inceleyebilirsiniz. Selamlar...

K Çevrimdışı

kalan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
eylu sunnet in yetişdirdiği değerli bir alimdir eksik aramak yerine bence faydalanmayı seçsek.. daha guzel olur.

M Çevrimdışı

mehmethat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
allah aşkına dine hizmet eden kişileri incitmeğin eyne sera mine sureya ve selam

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Söz konusu video bizler tarafindan piyasaya sürüldü.

Risaleciler videoya reddiye mahiyetinde komikce kücük kücük videolar yapiyordu.

Sizi tanimiyorum, ancak renginizi bu sekilde desifre ettiniz.

Bu sekilde link ile degilde, 3 adet hazirlanmis videoya yürecikleriniz yetiyorsa dakika ve alinti vererek yanit verin. Aksi halde kendim caldim kendim oynadim paranoyasi olur.

S Çevrimdışı

sessizlik2500

Guest
neyi deşifre ettiğimi anlayamadım. ben bu "idiia"lara cevap verebilecek konuma sahip değilim ondan dolayı link atıyorum. veren vermiş cevabı neden okumayı denemiyorsunuz, yapabiliyorsanız bu yazıya da cevap verin o halde.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Söz konusu video bizler tarafindan piyasaya sürüldü.

Bu video'yu siz kendiniz mi hazırladınız?

Daha önce izlemiştim bunu. İzlediğim zaman tabir yerindeyse dimağım kurudu. Sübhanallah! dedim kendi kendime.

Oncan insanlar imamlar vs. hepsi bir hurafe peşinde koşuyormuş. Sanki yeniden doğmuş gibi, artık herşeye bakış açımı değiştirdim. Allah sizden razı olsun.

Fakat arkadaşlar izleyecek olursanız size tavsiyem şudur: Allah ve Resulünden başka bütün kutsal bildiklerinizi bir kenara bırakın, ve saf bir kalple izleyin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
neyi deşifre ettiğimi anlayamadım. ben bu "idiia"lara cevap verebilecek konuma sahip değilim ondan dolayı link atıyorum. veren vermiş cevabı neden okumayı denemiyorsunuz, yapabiliyorsanız bu yazıya da cevap verin o halde.

Orasini anlatmaya caliyorum, ortada verilmis bir reddiye yok.

Samimi olan, önce 3 adet cdyi izler.
Sonra tüm risalelelerden getirdigimiz görüslere bakar.

Ardindan gelir der ki, sunu oku.

Hic bir samimiyetlik yok, okumak yok, kavramak yok. Okumadiginiz seyi gelip insanlara sunmak ne kadar insaflica degil mi?

Copy ve paste. Cok kolay olsa gerek.

Kardesim, risalelecilerin reddiyeleri devam ediyor, ortada henuz bir reddiye yok, onlarin calismasi bittiginde zaten gerekli aciklamayi yapacagiz.

Ondan dolayi bilmediginiz konuda maydonoz olmayin aksi halde haddinizi bileceksiniz!!!

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bediuzzamam said nursi aleyhindeki bazi video ve yazılar ile atılan iftiralara cevaptir. 27 Eylül 2012 itibarıyla Güncelleme yaptım. yardım istemek konusu başta olmak üzere ekleme ve değişiklikler yaptım. istifade edilir inşaAllah. (* İndirmek için PDF yazısına tıkla :) )

Diye yazıyor yukarıda.

Ama eğer Allah ve Resulünden deliller getirirse de mi iftira? Sübhanallah... Biz ayet ve hadisi nasıl yalanlayabiliriz. Gökten başımıza taş yağar diye korkuyorum...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ama eğer Allah ve Resulünden deliller getirirse de mi iftira? Sübhanallah... Biz ayet ve hadisi nasıl yalanlayabiliriz. Gökten başımıza taş yağar diye korkuyorum...

Ayet ve hadis delil getiriyorum diye demek moda oldu sanirim.

https://www.islam-tr.org/risale-i-n...ciligi-ile-vahy-almis-kaynak-risalei-nur.html
Said Nursi'den Tağutun mahkemesine övgüler! [HQ] Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle
Said Nursi'nin Hz.Ali'ye büyük iftirası! Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle
Nur Talebesi Said Nursi'nin kitabını vahiy olarak görüyor!!! [HQ] Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle
Said Nursi Risale-i Nur'u (Haşa!!!) vahiyle yazdığını sö... [HQ]Said Nursi Risale-i Nur'u (Haşa!!!) vahiyle yazdığını sö Video - ilahi dinle,islami Videolar - Dini Videolar, klipler-ezgiler, kuran dinle

Daha bircok sapik görüs nakledebilirim hem de suan en cok basimi yapilan yayin evinden cikan risalei nur kitaplarindan ancak konunun dagilmamasini icin sadece bu kadar veriyorum.

okcu ve sessiz kardeslerim sunlari ayet ve hadisle ispat eder misin lütfen.

hadi görelim reddiyeniz neymis okuyalim.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ahi yanlış anlaşıldın. Ben delil olarak videoda vermiş olduğunuz kur'an ve sünnet delillerinden bahsettim. Bunların ayet ve hadis numaraları mevcut. Benim bunları yalanlamam Allah'ı yalanlamam olmaz mı? Böyle bir şeyden Allah'a sığınırım. Sonra yüz üstü cehenneme atılırım da zelil olurum.

Fakat benim bahsetmiş olduğum "iftira" sözde reddiye hazırlayan kişinin sözüdür. Buna istinaden nasıl olabilir de kur'an ve sünnetten deliller varken bu şahıs iftira diyebiliyor. Bu Allah'ı ve resulünü yalanlamak olmaz mı?

Hakkınızı helal edin...

S Çevrimdışı

sessizlik2500

Guest

evet ben hepsini okumadım fakat okuyan, okumakla da kalmayıp üstünde doktora yapan bir sürü insan var onlar da mı birşey bilmiyor, bir tek bu belgeseli hazırlayan çözmüş yani tek o haklı öyle mi?
o kişiler; risalelerde var olduğu iddia edilen sapkın itikadların farkına varamamış, ama bir belgesel izlemekle bir insan bu sapıklıkların(!) farkına varıyor?

2. "Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerini tam okumadan, içinde ne var ne yok bilmeden, İslam'a aykırı düşünceler var mı, yok mu araştırmadan onu kutsal ilan etmişler..."

İddiaya cevap:

Bu iddia örümcek ağından daha çürüktür. Zira Risale-i Nurlar dünyada en çok okunan birkaç eserden biridir. Bugün Doğuda-Batıda, dünyanın değişik ülkelerinde akademisyenler tarafından üzerinde yüksek lisans, doktora tezleri hazırlanan ve yüzlerce ilmi makalelerle sempozyumlar yapılan ve her gün Türkiye içinde ve dışında binlerce yerde aşk ve şevkle okunan bir eser hakkında "gereği gibi okunmamış" türünden bir yalana cüret etmek, gerçekten akılla izahı mümkün olmayan bir hezeyandır

bu kadar insan sapıklıkların(!) farkına varamıyor bu belgeseili yapanlar mı varıyor?

kaynak:
Said Nursi Gerçeği İddialarına Cevaplar - 2. İddia - YouTube
ortada reddiye yok demişsiniz 10 tane video var onları neden gündeme getirmiyorsunuz? risalelerin etkileri ortada.

Yüzlerce din ve fen bilim adamlarının, hayranlıkla eserlerini okuyup onu yakından tanıdıktan sonra, ona aşk derecesinde bağlandığını gördüğümüz Bediüzzaman Said Nursi'nin, umumun kabulüne mazhariyetini içlerine sindiremeyenler, onu iftiralarla halkın nazarında küçük düşüreceklerini sanıyorlar
Bir çobanın bir valiyi taklit etmesi, bir cahilin İbn Sina'yı felsefede, hikmette taklit etmesi, sıradan ve haddini bilmez bir adamın İmam-ı Azam'ı, İmam-ı Şafii'yi fıkıhta taklit etmeye kalkışması, bir komediden başka bir şey olarak algılanabilir mi? Eğer Bediüzzaman unvanı, meşhur olmuş ilmî kişiliği ile bağdaşmasaydı, dünya çapında böyle binlerce ilim adamı onun izini takip eder miydi?
Şunu unutmamalıyız ki, güneş karşısında gözü kamaştığı için güneşten istifade edemeyen kimsenin, kabahati güneşe atması çirkin bir hezeyandır. Keza, nezleden ağzının tadı kaçmış bir hastanın sudan tat almaması, suyun kabahati değil, hasta olan kendi damağının kabahatidir.
Bunun gibi, binlerce ve belki milyonlarca ilim adamı tarafından güneş gibi parlak pek çok hakikatleri ihtiva ettiği itiraf edilen, Kur'an'ın bu asırdaki manevî bir tefsiri ve bir mucizesi olan Risale-i Nur eserlerine aklı ermeyenlerin bu manevi güneşi inkâr etmelerinin kabahati, Risale-i Nur'da değil, onların ön yargı fanatizmiyle hasta olan dimağlarında aramak gerekir.
Bugün, dünya ilim çevrelerini etkilediği, gözle müşahede ettiğimiz Risale-i Nur Külliyatı'nın müellifi Bediüzzaman Said Nursi'nin şöhretini kıskananların hasetçiliği normal akıl, izan ve insaf ölçülerini aşmış, yalan ve iftira kampanyasına dönüşmüştür. Şu var ki, "güneş balçıkla sıvanmaz, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan sadece kendine gece yapar."
alıntıdır:
Said Nursi Gerçeği İddialarına Cevaplar - 1. İddia - YouTube
burada acemi, ilmi olmayan nurcularla tartışmak ve said nursi ve risaleler hakkında bilgi sahibi olmayan insanları yanlış bilgilendirmek, istifadelerini önlemek yerine; risaleler üzerine ihtisas yapmış insanlarla konuşmanızı öneririm.
(iki video daha var onlara neden cevap yok denilecek olursa daha cevap gelmedi. bunları gerçekten okuyup izlemeden veya okusanız bile sadece karalama amacı güderek yorum yapmayın lütfen.)
reddiyeyi paylaştım okumayı deneseydiniz oysa siz benim copy paste yapmama takıldınız düşündürücü bir durum. biri iddialara cevap vermiş önemli olan bu ben de paylaşıyorum ama bunları okumak yerine konu farklı yöne çekiliyor gibi
Risaleler, yetmişten fazla dünya diline çevrilmiş ve bugün dünyada en çok okunan eserler arasında yer almaktadır.
Bu eserlerde eğer iddia edildiği gibi vahim hatalar varsa, nasıl oluyor da bu kadar ilim ehli, hiçbir mecburiyetleri olmadığı halde takdirle ve hayretle okuyor ve istifade ediyor?
Nitekim müddei bunu izah edemiyor. İşin içinden çıkamadığı için de, "cemaat mensuplarını, aldatılmış birkaç cahil cühela" diye tarif ediyor.
Bu kadar insan ve ilim ehlinin, eğer iddialar doğru ise, bu yanlışlarda ittifak etmesi mümkün müdür?
Ya bu iddialar doğrudur ve bugüne kadar İslam'a hizmet eden milyonlarca Müslüman yanlış yoldan gidiyor ve kandırılmıştır diyeceğiz veya bu belgeseli hazırlayan bir avuç art niyetli insanları müfteri kabul edeceğiz.
"Çamur at izi kalsın." mantığıyla hazırlanan bu belgeseldeki iddialara yine de tek tek cevap vereceğiz. Zira Bediüzzaman ve eselerini bilmeyenler bu iddiaları doğru kabul edebilirler veya kafalarında soru işaretleri kalabilir.
Ancak biz saldırılara cevap verirken, küfür ve hakaret içeren bir üslup kullanamayız. Şüphesiz herkes kendi karakterinin gereğini sergiler. Hazreti Peygamber (asm)'in ahlakı ile ahlaklanmış bir karakter böyle bir üsluba tenezzül edemez. Diğer yandan, Bediüzzaman, Kur'an'ın bu asra bakan bir tefsiri olan risalelerinde, gelecekte bu tür saldırıların olacağını, Allah'ın inayeti ile bilmiş ve nasıl bir üslup ile cevap vermemiz gerektiğini dahi bildirmiştir. Tek kelimesini değiştirmeden, söz konusu ifadeleri olduğu gibi buraya alıyoruz:
"İleride, meşrebini çok beğenen bazı zatlar ve hodgâm bazı sofi-meşrepler ve nefs-i emmaresini tam öldürmeyen ve hubb-u cah (makam sevgisi) vartasından kurtulmayan bazı ehl-i irşad ve ehl-i hak, Risale-i Nur'a ve şakirtlerine karşı kendi meşreplerini ve mesleklerinin revacını ve etbâlarının (tabilerinin) hüsn-ü teveccühlerini muhafaza niyetiyle itiraz edecekler; belki dehşetli mukabele etmek ihtimali var. Böyle hadiselerin vukuunda, bizlere, itidâl-i dem (soğuk kanlı olmak) ve sarsılmamak ve adavete girmemek ve o muarız taifenin de rüesalarını (reislerini) çürütmemek gerektir."
"Muarızlara (saldıranlara) hiddet ve tehevvürle (sertlikle) ve mukabele-i bilmisille (aynı şekilde karşılık vermekle) karşılamamalı. Yalnız kendilerini müdafaa için musalahakârâne (barışçıl bir üslupla), medâr-ı itiraz (itiraz edilen) noktaları izah etmek ve cevap vermek gerektir."
"Çünkü bu zamanda enaniyet çok ileri gitmiş. Herkes, kameti miktarında bir buz parçası olan enaniyetini eritmeyip bozmuyor, kendini mazur biliyor; ondan nizâ (kavga) çıkıyor. Ehl-i hak zarar eder; ehl-i dalâlet istifade ediyor." (Kastamonu Lahikası, 120. Mektup)

alıntı(Said Nursi Gerçeği İddialarına Cevaplar - Giriş - YouTube)
Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine Atılan İftiralara Cevaplar
burada sayfalarca cevap var eğer belgeseli siz hazırladıysanız, risalelerin tümünü okuduysanız bunlara cevap verin hepsine. siz hazırlamadıysanız sadece izlediyseniz ya da risalelerin tümünü okumadıysanız zaten kendi sözlerinizle çelişmiş olursunuz
Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine Atılan İftiralara Cevaplar