Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risali nur talebeleri veyahut şakirdlerine uyarı

E Çevrimdışı

elifşükran

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle pek fazla ayet ve hadis bilgim olmadığını belirterek, sizlere bu yolun doğru olmadığının kendi ifade düşüncelerimi anlatarak gerçeği görmek, hakikat nazarıyla bakmak isteyenlere belki yardımcı olurum temennisiyle başlıyorum.Hidayet Allah tan
_Risaleleri okuyan herkez bilir ki ,tarihçei hayattın baş sayfalarında şöyle bir söz geçmekte ve bu sözü Said'in ağzından da duyduğunu ifade eden Sabri abi şöyle söylemekte ''İslam bugün öyle mücahitler ister ki,dünyasını değil,ahiretini feda etmeye hazır olacak.'' bu sözü duyduğumda mantığım bir türlü kabullenemedi Rasulullah s.a.v SAİD Nursiden daha mı az merhametliydi de ahiretini feda etmedi Subhanallah. Bu söze karşılık böyle bir şeyin olamayacağını söylediğimde.H.z. Ebu Bekir r.a ''Rabbim bedenimi o kadar büyült ki, cehennemde yanacak başka kimse kalmasın'' sözünü söylemiş olduğunu, bunun da onun merhametinin göstergesi olduğunu ve Said Nursi de çok merhametli olduğundan böyle söylediğini söylediler .Ki böyle bir şey olduğuna inanmıyorum.Ihdınassıradal mustakım
_Risale okuyan herkez Said hocayı pek göğe çıkartmaktalar, kardeşler aklı selim olan insanlar gibi bilmelisiniz ki, insan hata işleyen bir varlık bir hoca da gayet yanlışlık yapabilir farkettiyseniz zaten Said hep hatalarından günahlarından bahsetmekte ve af istemekte.Cennete gireceği belli dahi olmayan bir insandan şefaat beklemek ne kadar doğru.Gerçi şefaat epey kapsamlı konu :Allah'ın izni olmadan kim şefaat edebilir ki?
_Risaleler sürekli bir ispat peşinde, gazetede gördüğü bir yazıdan sonra kainatta Kuran'ın nurunun söndürülemeyeceğinin ispat etmeye çalışılıyor .Zaten sönemez ispat etmeye ne hacet.Allah nurunu tamamlayacak.Bir ispat konusu varsa oraya kesinlik giriyor ve Risalelerde hüccet delillerle ne kadar konuşmaya çalışsa da kendi fikirleri karışıyor aklının müşevveşliği Risale deki düzensizlikten belli.
_Risale kitaplarını okuyup da herkesin anlayamaması daha bir garip zaten çok karışık devrik cümlelerle yazılmış ve Osmanlıcadan gelen kelimeler çok fazla yani bir şeyler anlatmaya çabalıyor Said Hoca lakin,herkez anladığını alıyor .kimi insanlar hiçbir dersi anlamadık deyip ilerde anlarız temennisiyle sohbetlere devam ediyorlar.
_Said Nursi'nin yaptıklarını yapmak sünnetmiş gibi bazı abiler,sakal bırakmamakta, kimisi evlenmemekte sünnete ters iş yapmaktalar.
_Risaleleri düzenli okumayanın birde sadık kalmayanların şefkat tokadı yediklerini zannetmeleri de bir hayli acaip doğrusu,bir olayı yapmamanın veya yapılmasının sonucunu bir şeylere bağlamak ne kadar doğru tartılaşası...
_Risalede geçen ayetlerin manalarını okumayıp, altında onun tefsiri var deyip kendi kendine bir mana çıkartırım, yanlış yollara saparım düşüncesi ondan da garip.Ayrıca Risalede bir kısım ayetler hepsi yok . eee gerisi ...onlar bizi ilgilendirmiyor mu? ALLAHUAKBAR
.Tabiki tefsir okunmalı ama risalelere tefsir demek tam doğru değil.Çünkü içinde abilerin mektuplarında hocalarını çok sevmeleri birbirlerine destek olmaları falan filan tam ilmi bir kitap değil.
_Mehdi meselesi daha ağlanası bir hal almış. kimi mudakkik nur kitaplarını okuyanlar Said in mehdi olduğunu düşünmekteler.Tam karar veremediklerinden ona Mehdi deyip.Birde başka biri gelip Mehdiyi Azam olcağından bahsediyorlar onlar da kararsızlık içindeler. durum vahim vahim .
_ Risaleleri okuyan ve ona hakiki talebe olanların firdevsi Ala müjdelenmesi pek bir acaip Estağfirullah.Sakal yok ince bir bıyıkla kırmızı kitaplarla, kırmızı çay içerek rahatları yerindeyken cenneti kazanmak kolay mı hemde firdevsi Subhanallah.
_Said Nursi anladığım kadarıyla eski Said ve yeni SAİD olarak eskiden günahkar ve siyasetle uğraşan sigara içen,sonraları da tövbe edip meleki bir ruhaniyete bürünerek tasavvufçuların ölmeden ölme düşüncesini kuvvetleştiren farklı bir düşünceye sahip gibi geldi tşbih de hata olmaz inşAllah.
_ sike tasdiki gaybiye şöyle bir pragraf geçiyor:

Sual: Sen bu zamanın hâdisatına, fitne-i âhirzaman diyorsun. Halbuki hadîste vârid olmuş ki: “Âhirzamanda Allah Allah denilmeyecek; sonra kıyamet kopacak.”
Elcevab: Evvelâ: Fitne-i âhirzamanın müddeti uzundur, biz bir faslındayız.
Sâniyen: Yerde Allah Allah denilmeyecekten murad; Allah’a iman kalkacak demek değildir. (Haşiye-1) Belki Allah’ın namını değiştirecekler demektir. Nasılki yerde Allah Allah denilmezse kıyamet-i kübra kopacak. Bir memlekette de Allah Allah denilmezse, bir nevi kıyamet kopmasına işarettir (Haşiye-2).
تَوَسَّلْ بِنَا فِى كُلِّ هَوْلٍ وَشِدَّةٍ ❊ اَغِيثُكَ فِى اْلاَشْيَاءِ دَهْرًا بِهِمَّتِى
İlm-i Cifirle manası: “Yâ Said! Âhirzamanın fitnelerine yetişip düştüğün zaman, benim dua ve himmetimi kendine vesile ve şefaatçi yap. İnşâallah senin herşeyinde ve her işinde uzun bir zamanda, yani tufuliyet zamanından tâ ihtiyarlığın vaktinde işkenceli esaretine kadar.. yani, bin ikiyüz doksandörtten (1294) tâ bin üçyüz kırkbeş (1345), belki altmışdörde (1364), daha ziyade bir zamana kadar Allah’ın izniyle ve kuvvetiyle senin imdadına yetişeceğim.”
cifir hesap saçmalıkları bir yana ''Allah tan başka kim imdada yetişir?''
celceletiye 14 de geçiyor
Muskama emanet olarak bırakılan harflerin sırrı hürmetine,isimlerinin parlaklığı hürmetine,Yüce olan ruhların hürmetine.
Hangi ruhlardan bahsediliyor acaba muska falan bırak kardeşim ya bir düşün
Güya imam gazali diyor imiş.vahiy ile Allahrasulune nazil olduğu vakit İmam Ali ye emretmiş oda yazmış nazmetmiş.Estağfirullah.
Düşünmez misiniz ? Akletmez mısınız?
_uzun uzun yapılan tesbihatlarda bazen Risale nurssadıkın okunuyor bazen okunmuyor.Sordum niye böyle oluyor . CEVAP alamadım Sonra şualarda bir yer okudum cevabını aldım risaleye sadık olmayan varsa duadan mahrum kalmasın diye imiş.
Artık daha fazla konuşmayacağım dayanamıyorum.
Neyse size tavsiyem bu kitaplara kapılıp Kuran ve Sünneti arka plana bırakıp yanlış bilgilerle kafanızı yormayın.Sadık kalcaz diye kitaplara hep aynı yerden cevaplar aramayın.Neyse haddimi aşmaktan Rabbime sığınırım.Rabbim doğru yolda ayaklarımı sabit kıl.

Üst Ana Sayfa Alt