Rukye Nedir?

IsLaM4eVeR

لا اله الا الله - Lâ ilahe illallah
Admin
Fatiha, Ayete’l-Kürsi, İhlâs, Felak, Nâs ve Kur’an’dan diğer bazı surelerle ayetlerin okunması ile, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den sahih olarak gelen duaların okunarak yapılan şeye rukye denir. Herhangi bir yerimiz ağrıdığında veya çocuğumuza göz değmemesi için yahutta zehirli bir hayvan tarafından sokulmamak için Allah’a dua ederek rukye yaparız.

أُعِيذُكُمَا بِكَلِمَاتِ اللهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Hasan ve Hüseyin (Radiyallahu Anhuma)’yı:

‘Sizi, her şeytan ve haşereden, her kötü gözden, Allah’ın noksansız tam kelimelerine sığındırırım’ diyerek sakındırırdı.”

Buhâri: 4/119

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) son hastalığında Felak ve Nâs surelerini okuyup kendisine üflüyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hastalığı ağırlaştığı zaman onları ben okuyarak üzerine üflüyor ve onların bereketi için elini meshediyordum”

Buhari, Müslim

Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hastalığından bahsederken şunları söylemektedir:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) yatağa düştüğü zaman, İhlâs, Felak ve Nâs surelerinin tamamını okuyarak avucuna üfledi ve sonra elleriyle yüzünü ve vücudunun elinin yetiştiği her tarafını meshetti.”

Buhari

Fatiha suresi ile rukye yapıldığına dair hadisler vardır.

Buharî Tıb: 33

Yine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hastalanan bazı kimselere, İhlâs, Felak ve Nâs surelerinin tamamını okuyarak, onları sağ eliyle meshettiği ve peşinden de şöyle söylediği rivâyet edilmektedir:

“Ey insanların Rabbi olan Allah’ım, hastalığı gider. Buna şifa ver. Şifa veren yalnız Sensin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Hastalık bırakmayan şifa ver”

Buhari
 
Üst Alt