Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ruslara Şehadet Saldırısı Yapan Çeçenyalı Havva Barayeva

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ruslara şehadet saldırısı yapan Çeçenyalı Havva Barayeva
السلم عليكم ورحمة الله

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم بسم الله الرحمن الرحيم

“Eğer Allah insanların bazısını bazısıyla defetmeseydi, içlerinde Allah’ın ismi çokça anılan kiliseler, havralar ve mescidler çoktan yıkılırdı”. [Hac: 40]

Çeçenistan, tarih boyunca Kafkaslardaki Müslüman halkların bağımsızlık ve hürriyet simgesi ve öncüsü olmuştur. Kafkaslarda İmam Mansur’dan, Şeyh Şamil’den bugünlere miras kalan Çeçen direnişi, birçok kez Rusya tarafından ezilmeye ve yok edilmeye çalışılmıştır. 400 yılı aşkın bir süredir Kafkasya’nın tamamında ve Çeçenistan’da sayısız zulme ve soykırıma imza atan Rusya, her defasında Çeçen topraklarından eli boş dönmüştür. Cevher Dudayev’in de belirttiği gibi Rusya’nın milyon birinci kez düzenlenen saldırıları sayıca az olan Çeçenler tarafından milyon birinci kez püskürtülmüştür.

Çeçenistan direnişinde Çeçen mücahidlerin yanı sıra bayan mücahidelerin de bu direnişe destek vermeleri kaçınılmazdı. Onlardan biri de henüz (19 yaşında) gençliğinin başında olan Havva Barayev’di.

Düşmanın ülkesini işgal ettiği ve halkın aşağılandığı gün onun acısı katlandı. İşgalci düşmanı topraklarından çıkartmak için elinden gelen her şeyle mücahidlere destek olması gerektiğini düşündü. Düşmanın arasına dalma suretiyle yapılan eylemlerinin caiz olduğunu öğrendiği vakit, kendisinin bu tür operasyonla mücahidlere destek olması gerektiğini düşündü. Böyle bir operasyonun kendisine nasip olması için hazırlandı, gayret etti ve azmetti. Savaş meydanındaki komutanlardan olan amcasının oğlu Arbi Barayev, (Allah ona rahmet etsin) bu rüyasını gerçekleştirmek için aracı oldu.

Şehadetinden önce bizlere verdiği nasihatlar: “Ne yaptığımı biliyorum. Cennet’in bir bedeli var ve ümit ediyorum ki, bu yaptığım, benim Cennet için ödediğim bedel olacak.”

“Havva Barayev, Hicab’ın (örtü) Kılıcı”

Havva Barayev kız kardeş, Rus askeri binasını tahrip eden bir şehadet saldırısı gerçekleştirdi.

Bütün Müslümanlara!

Çeçenya’daki kardeşlerine ve bacılarına olan sorumluluklarını yerine getirmekten yana zayıf not alan herkese, Müslümanlar Çeçenya’da ve dahi dünyanın diğer bölgelerinde boğazlanırken, vaktini, dünyalık sersemce işlerle, kahramanlıklarla boşa geçiren herkese…

Hicabı (örtüyü) kuşanan, yaşı henüz 20 dahi olmayan ve son sözleri aşağıda olan, genç bir Müslüman kadının çağrısına kulak verin: “Ne yaptığımı biliyorum. Cennet’in bir bedeli var. Ve umuyorum, yapacağım şey benim için Cennet için ödeyeceğim bedel olacak.”

“Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyecekler de!” (Yunus: 62)

Havva Barayev isimli kız kardeşimiz, patlayıcılarla yüklü bir aracı, önce Alkhan Kale’nin caddeleri boyunca, daha sonra da Rusya’nın Çeçenya’daki Özel Harekat Kuvvetlerinin Komutanlığının bulunduğu karargahın içerisine sürdü. Rus askerleri, Havva bacımızı durdurma girişiminde bulunarak yoğun biçimde ateş açtılar ancak, Allah, Havva kardeşimizi ve onun vermek istediği mesajı zafere ulaştırmayı seçti. Havva arabayı sürerek kapıları aşmayı başardı ve nihayet binanın merkezine doğru sürdü aracı. Patlayıcılar, binayı yararak infilak etti ve çok ağır tahribata yol açtı.

Toz duman yatıştığında, pek çoğu üst seviyede Özel Kuvvetler subayı olan, 27 Rus askeri, yerde ölü olarak yatıyordu. Rus Özel Kuvvetleri tarafından kullanılan bina, çok ciddi biçimde tahrip olmuştu ve 270.000 kişilik bir Rus ordusu, Allah’ın bir kadın savaşçısının, Rusya’nın seçkin kuvvetlerinin komutanlığının kalbine böyle bir bıçak saplayışını çaresizlik içerisinde seyrediyorlardı. Binaya verilen ağır hasarın görüntüsü ve saldırıdan sonra enkazın etrafında toplanan yüzlerce panik halindeki Rus askeri, saldırıda ancak çok az sayıda askerin öldüğü ve yaralandığı yönündeki resmi açıklamaları yalancı çıkarıyordu.

Kız kardeş Havva’nın, Allah için ve Müslümanların kurtuluşu için kendini feda etmesi, yalnız Çeçenya’daki inançsızların değil, dünyanın dört bir yanındaki inançsızların gözüne sokulan bir ibret belgesiydi. Verilen mesaj açıkça şunu haykırıyordu: Allah’tan yana olan insanlar artık, kâfirlerin zulümlerini kabullenmeyecektir. Bu uyarı, Müslüman kadınları, çocukları hiç kimseye hesap vermeden katledebileceklerini düşünenlerin tümüne yönelikti; Havva Barayev, Allah’ın düşmanlarına, yaptıkları zulümlerin hesabının sorulacağını ve yakalanıncaya dek Allah’ın askerlerinin peşlerini asla bırakmayacağını öğretmişti. Şehide Havva, Allah’ın düşmanlarına şunu da öğretti: İslam Ümmeti şimdi de ve bundan böyle de her zaman, erkek ve kadın mücahitler doğuracak analara sahip olacaktır. Bu Mücahitler her yerde, Müslümanların imanını ve onurunu müdafaa edeceklerdir.

Evlerinin konforu içinde oturan Müslümanlar, Havva Barayev tarafından dünyaya öğretilen dersleri öğrenecekler mi? Onun sorgulamasız îmanını, kahramanca kendini hiçe sayışını, ve böylece verdiği örnekliği izleyebilecek misiniz? Çeçenya’daki kardeşlerinize ve bacılarınıza, siyasi ve finansal gücünüzle destek olacak mısınız? En azından dualarınızda Çeçenya’daki Suriye’deki kardeşlerinizi ve bacılarınızı hatırlayacak mısınız? Sönmüş imanlarınız ne zaman imanın ateşi ile harlanıp kıyama ortak olacak?

Bu şehadet operasyonu, Mücahitlerin, Rus kuvvetlerinin Çeçenya’daki varlıklarının kökünü kazımak yolunda verdikleri gerilla savaşına, güç katarak, ayrı bir boyut eklemiştir. Allah, buna benzer operasyonların sayısını ve faaliyet sahasını arttırsın ve sonsuz merhametini Ümmetin şehidi, sevgili kız kardeşimiz Havva’ya ihsan etsin Allah bizlere de Havvalar, Şamiller, Hattablar yetiştirmeyi ve arkalarından dua eden analar olmayı nasip eylesin çünkü Allah hakikaten, en çok Bağışlayan, en çok Lütufkâr olandır; ve biz O’nun üzerinde, O’ndan daha Mukaddes hiç bir şey tanımayız.

Operasyonun haberinin yayılmasından kısa bir süre sonra, Alan Komutanı Ramazan Ahmedov şöyle bir yorumda bulundu:

“Evlerinde oturup hiç bir şey yapmayan Çeçen erkekleri bundan böyle kadınlarının yüzüne bakamayacaklar; Allah, bacımız Havva’ya rahmet eylesin.”

Havva Barayev Çeçenya’da bu tür bir şehadet operasyonu gerçekleştiren ilk kadın. Bununla birlikte, Havva, Çeçenya’daki ilk kadın şehid değil. Daha önce pek çok bacımız Rus namerdlerinin ellerinde can vermişti. Ancak, Havva kız kardeş, yaptıklarıyla bir emsal oluşturdu; sadece kendisinden yaşça büyük kuzeni, başarılı alan komutanı Arbi Barayev’in yolunu izlemekle kalmadı; aynı zamanda, mücahitlerin, Allah (c.c) için yaşama, savaşma ve O’nun yolunda ölme kararlılıklarını kuvvetlendirdi o.

Allah, Çeçenya’daki Mücahitlere zafer ihsan etsin, onlar için Cennet’in en yüksek katlarında, en güzel nurlu gölgeliklerinde Kendisine yakın yüce makamlar ayırsın. Bu Mücahitlerden biri de bizim kız kardeşimiz ve Ümmetin şehidi olsun ve onun sözleri her yerde Müslümanların kalbine kazınsın:

“Ne yaptığımı biliyorum. Cennet’in bir bedeli var ve ümit ediyorum bu yaptığım, benim için Cennet’in karşılığı olacak.”

Genç Muvahhide

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün videosunu izledim ve kendisini bir nebze tanımış oldum.Allah , şehadetini kabul eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt