Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Rüyada Peygamberden Selef-i Salihin Akidesine Uyarının Tâbiri Nedir?

Zawjatul Mujaheed Çevrimdışı

Zawjatul Mujaheed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hamd alemlerin Rabbi olan Allah subhânehu we teala'ya mahsustur..
Assalamu alaykium we rahmetullah.
Kardeşlerim,
konuyu nereye açacağımı bilemedim, bu yüzden buraya actim eger yanlış yere açmış isem hakkınızı helal edin.
forumda aktif olmadığım için beni bilmezsiniz.
Ben bundan 1 sene önce alhamdulillah tevhidle tanistim, şimdi selef-i salihin akidesini izliyorum.
Ve ilmim yettiği kadarınca sosyal medya yoluyla tebliğ ediyorum.
1 ay önce benden yaşça olan bir abla bana DM yoluyla ulaştı, selefi salihin akidesiyle tanışmış fakat araştırma sürecindeydi. Numaralarımızı aldık. Ben ona ilmim yettiğince anlattim, geri kalanına da ilmim yetmediği için kitaplar önerdim.
Bugün bana mesaj attı, sana bir şey soracağım dedi. Buyur dedim, yazdıklarını aynen
buraya yazıyorum ;

"Biliyosun bahsetmistim aylardir ben selefiligi arastriyorum sonra bu davaya ulastim sempatim olustu hep arastrdim suan seninle ayni davanin hemfikiriyiz biliyorsun.. yasadgm yerde ben tek basimayim canim bu konuda. Ve calistigim yerde en basiti cok bilgili insanlara karsi bu davayi savunma yapacak donanima sahibim. Yinede hep dua ettim ufacik bir yol ufacik bir destek bir isaret devam etmem icin dogru yoldamiyim anlamam icin..
Hicbirsey olmadi.. Devam ettim Tamam kapanacagim pecemi aldim bunun oncesi gerekli herseyi duzene soktum. Pazartesi gunu ruyamda hz Muhammed sav i gordum.
Bana diyorduki her duyduguna inanma her inandigini dogru bilme
kahroldum berika bunun anlami ne ilkkez boyle bisy yasadim"

bana attığı mesaj aynen bu şekilde, benim rüyayı tabir edecek kadar ilmim yok.
Sizden ricam bu rüyayı bilen varsa yorumlamaları, ya da yorumlayan tanıdıkları varsa iletmeleri..

Allah subhânehu ve teala şimdiden hepinizden razı olsun.
Güzel ahlak, ve hayrla kalın kardeşlerim.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;
Kardeşim ehl-i sunnetin tevhid yâni selef-i sâlihin akidesi tek sahih akidedir. Bunun doğruluğu veya bâtıllığının isbatına, rûya delil olmaz! Bu olsa olsa şeytanın ayartması, uykuda rûya aracılığıyla çeşitli şekillerde nefse fısıldamalarıdır.

İnsanın sorumlu olduğu saha vardır. Bu da uyanıklık halidir. Yani insan uyanıklık halinde sorumludur, uyanıklık haricinde uyku ve baygınlık gibi yaptığı işlerden sorumlu tutulmamıştır. Dolayısıyla insan rûyasında yaptığı iş ve davranışlardan, söylediği sözlerden sorumlu değildir. Hatta bir insan rüyasında dinden çıkacak kelimeler söylese dinden çıkmış sayılmaz. Konuya bu açıdan baktığımızda ister olumlu ister olumsuz manada rûyalarla gelen haberler objektif bir değer ifade etmez. Bağlayıcı bir delil kabul edilemez. Rûya yorumunda rüyanın iyi ve isabetli yorumlanması esastır. Bundan dolayı da rûya yorumlayacak kişinin ehil olması şarttır. Rûyada Kur'an ve Sünnete aykırı , ters bir durum olduğu takdirde bununla amel edilmesi mümkün değildir.
Mesela rûyanızda size bir insanı (İbrahim a.s.'ın oğlu İsmail'i kurban etmesi, kesmesi rûyayla istenmesi gibi) öldürmeniz emrediliyorsa veya intihar etmeniz isteniyorsa bununla amel etmek söz konusu olamaz. Çünkü bir insanı öldürmek ve intihar etmek Kur'an-ı Kerim de ve Sünnette haram kılınmıştır. Bu rûyayı bir insan defalarca aynı şekilde görse yine de gördüğü rûyayla amel edemez ve Kuran ve Sünnet dışına çıkamaz. Kuran ve sünnette tesbit edilen hükümler doğrultusunda amel etmek zorundadır. Çünkü rûya peygamberler için vahy çeşitlerinden biridir ve sadıktır! Fakat peygamber olmayan bizler için böyle bir şey olmadığı gibi, bâtıllığı sabit olan rûya hakkında ise üzerinde düşünmeye dâhi gerek yoktur.

Hele ki arkadaşınız selef-i salihin akidesiyle tanışmadan önceki hali ile, şimdiki peçe takacak imani yapıya gelme halindeki kimseye hakiki Rasulullah'ın (tesettursuz ve tevhid akidesinde değilken uyarmayıp ta !) sahih haline bir nevî "yanlış yapıyorsun" mahiyetli ihtarı şeytanın fısıldaması olduğu aşikârdır.

İlgili Konu:

Rüyasında Peygamberi Gördüğünü İddia Eden Herkes Gerçek Peygamberi mi Görmüştür?
Çözüldü - Rüyasında Peygamberi Gördüğünü İddia Eden Herkes Gerçek Peygamberi mi Görmüştür?

Rüyada Evladının Öleceği Söylenir mi?
Rüyada Sakalsız ve Bıyıklı Peygamberi Görmek?
Çözüldü - Rüyada Evladının Öleceği Söylenir Mi? Rüyada Sakalsız Ve Bıyıklı Peygamberi Görmek?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Konusu gelmisken, bir hatirlatma yapmak istiyorum, anlatilan rüyalarda Peygamberimiz sav geciyorsa rüyayi gören kisiye rüyadaki peygamber savin nasil biri oldugunu sorarsaniz cogunun peygamberi tasvir etmedigini görürsünüz, bununla alakali gelen hadisi de iyi anlamak gerekir,istismar edilen konulardan biridir.

Zawjatul Mujaheed Çevrimdışı

Zawjatul Mujaheed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;
Kardeşim ehl-i sunnetin tevhid yâni selef-i sâlihin akidesi tek sahih akidedir. Bunun doğruluğu veya batıllığının isbatına, ruya delil olmaz! Bu olsa olsa şeytanın ayartması, uykuda ruya aracılığıyla çeşitli şekillerde nefse fısıldamalarıdır.

İnsanın sorumlu olduğu saha vardır. Bu da uyanıklık halidir. Yani insan uyanıklık halinde sorumludur, uyanıklık haricinde uyku ve baygınlık gibi yaptığı işlerden sorumlu tutulmamıştır. Dolayısıyla insan rûyasında yaptığı iş ve davranışlardan, söylediği sözlerden sorumlu değildir. Hatta bir insan rüyasında dinden çıkacak kelimeler söylese dinden çıkmış sayılmaz. Konuya bu açıdan baktığımızda ister olumlu ister olumsuz manada rûyalarla gelen haberler objektif bir değer ifade etmez. Bağlayıcı bir delil kabul edilemez. Rûya yorumunda rüyanın iyi ve isabetli yorumlanması esastır. Bundan dolayı da ruya yorumlayacak kişinin ehil olması şarttır. Rûyada Kur'an ve Sünnete aykırı , ters bir durum olduğu takdirde bununla amel edilmesi mümkün değildir.
Mesela rûyanızda size bir insanı (İbrahim a.s.'ın oğlu İsmail'i kurban etmesi, kesmesi ruyayla istenmesi gibi) öldürmeniz emrediliyorsa veya intihar etmeniz isteniyorsa bununla amel etmek söz konusu olamaz. Çünkü bir insanı öldürmek ve intihar etmek Kur'an-ı Kerimde ve Sünnette haram kılınmıştır. Bu rûyayı bir insan defalarca aynı şekilde görse yine de gördüğü rûyayla amel edemez ve Kuran ve Sünnet dışına çıkamaz. Kuran ve sünnette tesbit edilen hükümler doğrultusunda amel etmek zorundadır. Çünkü ruya peygamberler için vahy çeşitlerinden biridir ve sadıktır! Fakat peygamber olmayan bizler için böyle bir şey olmadığı gibi, batıllığı sabit olan ruya hakkında ise üzerinde düşünmeye dâhi gerek yoktur.

Hele ki arkadaşınız selef-i salihin akidesiyle tanışmadan önceki hali ile, şimdiki peçe takacak imani yapıya gelme halindeki kimseye hakiki Rasulullah'ın (tesettursuz ve tevhid akidesinde değilken uyarmayıb da !) sahih haline bir nevî "yanlış yapıyorsun" mahiyetli ihtarı şeytanın fısıldaması olduğu aşikârdır.

İlgili Konu:

Rüyasında Peygamberi Gördüğünü İddia Eden Herkes Gerçek Peygamberi mi Görmüştür?
https://www.islam-tr.org/konu/ruyas...-herkes-gercek-peygamberi-mi-gormustur.31387/

Rüyada Evladının Öleceği Söylenir mi?
Rüyada Sakalsız Ve Bıyıklı Peygamberi Görmek?
https://www.islam-tr.org/konu/ruyad...-sakalsiz-ve-biyikli-peygamberi-gormek.35027/

Allah subhânehu ve teala razı
olsun. Ben şeytani rüya olduğunu
dusunmustum. Lakin,
bir hadis duymuştum
Efendimiz aleyhisselatu vesselam buyuruyor ki ;
"Rüyasında beni gören, gerçekten beni
gormustur. Çünkü şeytan bir tek benim
kılığıma giremez"
Zannımca bacimin diğer
yasadigi olaylarla alâkalı
bu rüya.
jazakallahulkhayran.