Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sabit Bin Kays’ın Korkusu Ve Hz. Peygamber’in Ona Müjde Vermesi

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
images

Sabit b. Kays’ın Korkusu ve Hz. Peygamber’in Ona Müjde Vermesi

- Hz. Peygamber, Sabit b. Kays’ı birkaç gün göremedi. Bir kişi
“Ey Allah’ın Rasûlü! Ben onun haberini öğrenip sana getiririm” dedi. Onun yanına gitti. Baktı ki evinde başını eğmiş, düşünüp durmaktadır.
“Sana ne olmuştur?” deyince, o
“Şer isabet etmiştir. Çünkü ben sesimi Peygamber’in sesinden yükseltiyordum. Benim amelim yanmıştır, cehennem ehlinden oldum” dedi. Adam Hz. Peygamber’e gelerek durumu anlattı. Adam ikinci kez Sâbit’in yanına gitti. Bu sefer ona büyük bir müjde götürdü. Çünkü Hz. Peygamber ona “Git yanına, ona de ki: “Sen cehennem ehlinden değilsin, belki cennet ehlindensin”[1]

- Allah Teâlâ, Peygamber’ine “Allah kendini beğenip övünen kimseyi sevmez” (Lokman: 13/18) ayetini indirince, bu ayet babam Sabit b. Kays’a çok ağır geldi. Kapısını üzerine kilitledi ve daima ağlıyordu. Onun durumu Rasûlullah’a haber verildiğinde, Peygamber ona bir adam gönderdi. Onun halini sordu. O da kendisine zor gelen hadiseyi haber verdi ve
“Ben güzelliği seven bir kişiyim. Kavmimin başı olmayı severim” dedi. Hz. Peygamber ona
“Sen cehennem ehlinden değilsin. Sen hayırla yaşayacak, hayırla öleceksin. Allah seni cennete gönderecektir” dedi. Allah Teâlâ ne zaman ki “Ey iman edenler! Sakın seslerinizi peygamberin sesinin üstüne çıkarmayınız. Birbirlerinizle yüksek sesle konuştuğunuz gibi, onunla da öyle yüksek sesle konuşmayın...” (Hucurat: 49/2) ayetini indirdiğinde yine eskisi gibi eve kapandı. Yine Hz. Peygambere haber verildi. Hz. Peygamber onu çağırarak
“Sana ağır gelen nedir?” diye sordu. O da
“Ben gür sesli bir insanım. Ameli yananlardan olmaktan korkuyorum” dedi. Hz. Peygamber
“Sen övülen bir insan olarak yaşayacaksın, şehid olarak öldürüleceksin. Allah seni cennete dahil edecektir” dedi.[2]

- Sabit b. Kays
“Ey Allah’ın Rasûlü! Korkarım ki ben helâk olmuş olayım” dedi. Hz. Peygamber
“Niçin?” diye sorunca, Sabit
“Allah bizi övünmekten nehyetmiştir. Halbuki ben, bende olmayan vasıflarla övülmeyi severim. Ben güzelliği severim. Halbuki Allah, kibirlenip böbürlenmekten nehyetmiştir. Ben yüksek sesle konuşan bir kimseyim. Halbuki Allah, sesimizi senin sesinden daha yüksek çıkarmamızı yasakladı” dedi. Hz. Peygamber
“Ey Sabit! İstemez misin, övülen bir insan olarak yaşayasın, şehid olarak öldürülesin ve cennete gidesin” dedi. Sabit
“Ey Allah’ın Rasûlü! Ey Allah’ın Rasûlü! İstemez miyim bunu?” dedi. O övülerek yaşadı, Müseylemetül-Kezzâb’la yapılan savaşta şehid olarak öldürüldü.[3]

-----------------------
Dipnotlar:

[1] Buhari (Enes b. Malik’den).

[2] Heysemi, IX/322 (Taberani, Sabit b. Kays’ın kızından); Hakim, III/235.

[3] Hakim (Muhammed b. Sabit el-Ensari’den).
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 2/399-400.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sahabeler ALLAH Resulu(s.a.v) sesinin üzerine, seslerini yükseltmelerini sakınmışken

Bugün ALLAH Resulu (s.a.v) sözlerinin üstüne,kendi sözlerini üstün tutanlara ne demeli ?