Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sadece Bir Rakamın Yerini Değiştirerek Eşitliği Sağlayınız....

xadex Çevrimdışı

xadex

Üye
İslam-TR Üyesi
62-63=1

Sadece bir rakamın yerini değiştirerek eşitliği sağlayınız....

Kolay gelsin....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
sadece yer değiştirmeyle yapılacaksa...olanksız bir soru olur ..benin matematik buna yetmedi :)

xadex Çevrimdışı

xadex

Üye
İslam-TR Üyesi
Olanaklıdır kardeş...Sadece bir rakamın yer değiştirmesiyle eşitlik sağlanıyor...

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
valla ben eşitsizlikleri ve denklemleri biliyorsam...bu soru bir rakamın yerinin değiştirilerek çözülmesi mantıksız...yada soruda kelime oyunu var...sabah yorgunluğundan ben anlayamıyorum

xadex Çevrimdışı

xadex

Üye
İslam-TR Üyesi
:) mümkün mümkün şaşırtmalı değil.Matematik işlemlerinin hepsini deneyin....

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
şimdi bak arkadaşım şaşırtıyorsun :)..sadece yer değiştirmeyle çözülmüyor farklı işlem mi yapmak gerekiyor

xadex Çevrimdışı

xadex

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir rakamın yer değiştirmesiyle sonuç sağlanıyor.Yer değiştirmeyi sağdan sola,aşağıdan yukarıya vb.gibi düşünün...

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ana soru:62-63=1
kombinasyonlar:
1- 62-1=63
2- 63+1=62
3- 62-63-1=0
4- 1-62+63=0
5 -başkada kombinasyon yok...sınuç çıkmadı ??? tamam hadi cevabı söyleyiver bari...sende bende kurtulayım :)

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
62 - 63 = 1

Matematigim pek iyi degildir ama sanirim burda matematik hatasi var...

62 - 63 = -1 olmasi lazim ... ??? :D

buna göre

62 yi sag taraf alirsak matematik usulüne göre + 62 - 62 olur ,

-63 = -1 - 62

- ve - toplanir

- 63 = - 63

-63
______ = 1

-63

:D

...

ne dersiniz ?

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) cüleybib onu bende biliyorum...öle düşünürsen 1 çıkar...ama eşizliği parçalaman lazım:..1 kaybediyorsun kalanlar işlem yapıyorsun...arkadaş diyorki yer değiştirince sağlanıyor...bende onu düşünüyorum...

C Çevrimdışı

cüleybib

Üye
İslam-TR Üyesi
:) cüleybib onu bende biliyorum...öle düşünürsen 1 çıkar...ama eşizliği parçalaman lazım:..1 kaybediyorsun kalanlar işlem yapıyorsun...arkadaş diyorki yer değiştirince sağlanıyor...bende onu düşünüyorum...

soruda eşizliği parçalamaya yönelik hiç bir ifade yok :D zaten eşizliği parçalayınca ortaya çıkan böyle bir sonuçta yok :D

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
cüleybib jeton daha yeni düştü kusura bakma :) arşiv indiricem diye beynim sulanmış teh teh...

xadex Çevrimdışı

xadex

Üye
İslam-TR Üyesi
:D :D :D

10 dk düşündürdü ama güzel soru

(2 üzeri 6) - (63) = 64 - 63 = 1

Tebrikler tebrikler tebrikler :helalsana:helalsana

Sorunun orijinal yanıtı :

62-63=1

62'deki 6 sayısını 2 sayısının üzerine koyarsanız 2 üzeri 6 olur. buda 64 sayısına eşittir.

2 üzeri 6 =64

64-63=1

kaynak:Yılmaz Ekici

Üst Ana Sayfa Alt