Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sadece Kur’an’la Amel Edilmesini Söyleyene Reddiye Ve Cehaletinin Açıklaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Teala’nın Rasulullah Uymayı Emretmesi ve Ona İtaatın Allah’a İtaat Demek Olduğu

Allah Teala şöyle buyuruyor:

“Muhakkak ki, sana beyat edenler aslında Allah’a etmektedirler. Allah’ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini ozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Alah’a verdiği ahde vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükafat verecektir” (Feth: 48/10)

Bir diğer ayette de Allah Teala şöyle ferman etmektedir:

“Kim Rasulü itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur”

(Nisa: 4/80)

İmam Şafii de şöyle der:

“Allah Teala onlara, Rasulüne itaatın kendisine itaat demek olduğunu bildirmiş ve şöyle buyurmuştur: Hayır; Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olmazlar”

(Nisa: 4/65)

Bize ulaşan habere göre -yine de en iyisini Allah bilir- bu ayet bir toprak meselesi yüzünden Zübeyr’i dava eden, peygamberimizin de Zübeyr’in lehine karar verdiği kişi hakkında nazil olmuştur. İşte peygamberimizinverdiği bu hüküm Rasulullah’ın bir sünnetidir, yoksa hakkında ayet nazil olarak verilmiş bir hüküm değildir”[1]

Buhari ile Müslim, Abdullah b. Zübeyr’den rivayet ederler: Ensardan bir zat, çorak arazideki hurmalıkları suladıkları su kanalının kullanımı hususunda Zübey’i dava eder. Ensari:

-Suyu sal da gelsin, der. Zübeyr de suyu salmaya yanaşmaz. Neticede Rasulullah’a (s.a.v.) davalışırlar. Rasululah (s.a.v.):

- Ya Zübeyr! Önce sen sula, sonra da komşuna sal, deyince Ensari itiraz eder:

-Halanın oğlu olduğu için onu kolluyorsun. BU söz üzerine Rasulullah’ın (s.a.v.) beti benzi atar ve Zübeyr’e:

-Zübeyr! Tarlanı sula, sonra da su kapağına dek doluncaya kadar suyu salma, der.[2]

Zübeyr şöyle der:

“-Vallahi kanaatıma göre şu ayet bu mesele hakkında nazil olmuştur:

“Hayır; Rabbine and olsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hussunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden..”

Buhari ile Müslim Ebu Hureyre’den şu hadisi rivayet ederler: Rasululah şöyle buyurdular:

“Bana itaat eden Allah’a itaat olur. Bana isyan eden de Allah’a isyan etmiş olur”[3]

Buhari, Cabir b. Abdillah’tan şu hadisi rivayet eder:

Peygamberimiz uyurken melekler yanına gelir. Bazıları “uyuyor”, bazıları da “gözü uyur ama kalbi uyanıktır” der. Kendi aralarında:

- Bu dostunuzun durumu bir misale benzer. Hadi onun durumuyla ilgili bir misal verin, derler. Sonra da şöyle söylerler:

- Bu zatın durumu yeni bir ev yapıp, bir zayefet tertip eden kimseye benzer. Bu zat ziyafete çağırmak için etrafa davetçi gönderir. Kim davete icabet ederse, eve girer ve ziyafetten yer. Kim de davete icabet etmezse eve girmez ve ziyafetten de yemez.

Melekler daha sonra kendi aralırnda “bu misali ona yorumlayın da anlasın” derler. Birkısmı şöyle söyler: “Fakat uyuyor”. Diğer bir kısmı da “gözü uyur ama kalbi uyanıktır” derler. Sonra da misali şöyle yorumlarlar:

-Ev cennettir. Davetçi Muhammed’dir. Kim Muhammed’e itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de Muhammed’e asi olursa Allah’a isyan etmiş olur. Muhammed insanlar arasında hak ile batılı birbirinden ayırıcı noktadır.

Buhari Ebu Hureyre’den rivayet eder: Rasulullah şöyle buyurdular:

-Yüz çevirenler hariç ümmetimin tamamı cennete girecektir. Sordular:

-Ya Rasulullah! Yüz çevirenler kimlerdir? Cevap verir:

-Bana itaat eden cennete girer, isyan eden de yüz çevirmiş olur.

İmam Şafii de şöyle der

-Alalh Teala kur’an’ında şöyle buyuruyor:

“(Ey müminler!) Peygamberi, kendi aranızda birbirinizi çağırdığınız gibi çağırmayın. İçinizden birini siper ederek gidenleri, muhakkak ki Allah bilmektedir. Bu sebeble onun emrine aykırı davrananlar, başlarınabir bela gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar”

Beyhaki, Sufyan’dan “onun emrine aykırı davrananlar, başlarına bir bela gelmesinden...sakınsılar” ayetinde geçen beladan muradın “Allah’ın kalplerini mühürlemesi” olduğunu nakleder.

İmam Şafii de şöyle der:

Allah Teala Rasululah’ın kendilerine emrettiği herşeyi yapmalarını, nehyettiği herşeyden de kaçınmalarını emretmiş ve şöyle buyurmuştur: “Peygamber size neyi verdiyse onu alın. Neden de yasakladıysa ondan sakının”

Buhari ve Müslim de İbnu Mesud’dan şöyle dediğini rivayet eder:

“-Dövme yapana, yaptırana, güzelleşmek için kaşlarını yolana, dişlerini inceltene, Allah’ın yarattığı şekli değişterenlere Allah lanet etsin”

İbnu Mesud’un bu sözü Ümmü Ya’kub denilen bir kadına ulaşınca, kalkıp gelir: “Bana gelen habere göre şöyle şöyle demişsin” der. İbnu Mesudda:

-Rasulullah’ın lanet ettiğine ben niye lanet etmeyeyeim ki? Hem Kur’an’da da bu huus geçmiyor mu ki, deyince, kadın:

-İki kapak arasını okudum fakat bu dediğini bulamadım, der. İbnu Mesud da şöyle der:

- Kur’an’ı okumuşsan onu bulmuşsundur. Sen Kur’an’da “peygamber size neyi verdiyse onu alın, neden de yasakladıysa ondan sakının” ayetini okumadın mı?

- Okudum.

- Hah işte! Rasulullah (s.a.v.) (benim saydığı) şeyleri yasaklamıştır

İmam Şafii bu konuda şunu söylüyor:

Allah Teala şöyle buyurarak Rasululah’ın doğru yola götürdüğünü beyan etmiştir:

“Fakat biz onu (kitabı) kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin”

İmam Şafii şunu da der: Allah Teala’nın Rasulullah’a tabi olunamasını farz kılışı Rasulullah’ı görenler ile onlardan sonra kıyamete kadar gelenleri kapsar.

Beyhaki bundan sonra senediyle beraber Meymun b. Mihran’ın

“birşey hakkında ihtilafa düşerseniz, onu Allah’a ve Rasulüne arz ediniz” (Şura: 42/52)

ayetiyle ilgili olarak şöyle dediğini rivayet eder:

- “Alimler şöyle demiştir: Allah’a (c.c) arz etmekten murad, kitabıdır. Rasulüllah’a (s.a.v) arz etmekten murad, vefat ettikten sonra sünnetine arz edilmesidir.”

Beyhaki daha sonra Ebu Davud’un Ebu rafi’den rivayet ettiği hadisi zikreder:Rasulüllah (sav) şöyle buyurdular:

“Sizden birinizi, koltuğuna yaslanmış olarak, kendisine emrettiğim veya nehyettiğim bir haber geldiğinde “bunu bilmiyoruz. Biz Kuran’da bulunduğumuz tabi oluruz” derken bulmayayım.”

İmam şafii de şöyle der: Bu hadis, onunla ilgili Kuran’da bir ayet bulamasalarbile müminlerin Rasulüllah’tan (s.a.v) gelen emre uymayanları bildirip, buna uymanın zaruri olduğunu ortaya koymaktadır.

Beyhaki daha sonra yine Ebu Davud’dan, el-İrbat b. Sariye’den gelen hadisi zikreder:

O an beraberinde bulunan ashabı da bulunduğu halde (fethetmek üzere) Rasulüllah (s.a.v) ile birlikte Hayber’e geldik. Hayber’in başındaki adam da azılı bir kafirdi. Rasulüllah’ın (s.a.v) gelip şöyle dedi:

-Ya Muhammed! Eşeklerimizi boğazlayıp, ürünlerimizi yiyip, kadınlarımıza da vurma hakkınız varmı?

Bu söz üzerine Rasulüllah (s.a.v) celallendi ve şöyle buyurdu:

-İbnu Avf! Atına atla git te (ashabıma cennete sadece müminlerin gireceğini ve) namaza toplanmalarını söyle.

Onlar da toplandılar. Rasulullah namazı kıldırdıktan sonra ayağa kalkıp şöyle hitap etti:

- Sizden biriniz koltuğuna yaslanıp, Allah sadece Kur’an’da haram kıldığı şeyleri yasaklamıştır diye düşünerek böyle mi zanneder? Dikket eden! Vallahi ben de bazı şeyleri emrettim ve anlattım. Bazı şeyleri de yasakladım. Benim emirlerim ve yasaklarım da yanı Kur’an gibidir, belki de daha önceliklidir. (Bilesiniz ki) Allah Teala sizlere, izin verilmedikçe zimmilerin evine girmezinizi, kadınlarına vurmanızı ve gerekli öşrü verdileri takdirde ürünlerini yemenizi yasaklamıştır.[4]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Risale: 82-3.

[2] Buhari Tefsir sure: 4; Sulh: 12; Müsakat: 6-8; Müslim Fedail: 129; Ebu Davud Ekdiyye: 31; Tirmizi Ahkam: 26; Tefsir sure: 4;; İbnu Mace Mukaddime: 2; Ruhun: 2; Nesai Kudat: 19-27; Müsned: 1/66, 4/5.

[3] Buhari Ahkam: 1; Cihad: 109; Müslim İmaret: 32-3; Nesai Bey’at: 27; İstiaze: 49; İbnu Mace Mukaddime: 1; Cihad: 39; Müsned: 2/253, 270, 313, 386, 416, 467, 471, 511.

[4] Ebu Davud: 3050; Beyhaki Sünne: 9/204.
Biliniz Ki,, Kuşkusuz bana Kur an ve Yanında onunla aynı olan birşey verilmiştir. Uyanık olun ki,karnına düşkün biri gelecek ve makamında oturduğunda ''Bizimle Sizin aranızda yüce Allah ın kitabı vardır onda helal bulduğumuzu helal haram bulduğumuzuda haram biliriz diyecektir.Biliniz ki ALLAH rasulünün haram kıldığı,Allah ın haram kıldığı gibidir.

Sünen-i Ebu Davud, hadis no: 3988, Müsned-i Ahmed, hadis no: 16546, Ebu İsa Tirmizî, Cami’üs-Sahih, c. 5, s. 37, el-Müstedrek, c. 1, s. 109.

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Peki bir insan Kuran ve Kurana aykırı olmayan hadislerle amel ederim dese, kendine böyle bir yol çizse ve hatta Buhari-Müslim'deki bazı hadislere bile muhalefet etse bir problem olur mu?

Mesela şöyle söyleyeyim, Allahın baldırı vs. gibi hadisleri Allah hiçbir şeye benzetilemez deyip reddeden mesela?

Burada aslında hadisleri toptan reddetme yok, sadece Kuran'a arz etme var gibi gözüküyor bana.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim 1. kurana aykırı olmayan hadisler, diye bir cümler olmaz çünk eğer bahsedilen söz gerçekten hadis ise zaten kurana aykırı diye bir kelime sözkonusu olamaz....

2. insan kendine nefsinden bir yol çizmesi diye birşey olamaz biz kitaba uyarız işi kitabına uydurmayız... öyle hadisler vardırki islam alimleri onların inkarı halinde insanın dinden çıkabileceğini söylerler... hem buhari ve müslimdeki hadisi reddedebilmek için onu çürütebilecek bir ilim ve delilin olmalı, ki tüm islam ümmeti bu kitapları kurandan sonra 2.3. hüccet , nas olarak kabul ediyor....

3. hadisin kuranla çelişmesi mümkinmü... muhakkaki Rasulullah hevasından konuşmaz... anlaşılması güç olan konularda ulamanın görüşlerine başvurmak gerekir...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
*“Kim Rasulü itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur”

(Nisa: 4/80)

*İmam Şafii şunu da der: Allah Teala’nın Rasulullah’a tabi olunmasını farz kılışı Rasulullah’ı görenler ile onlardan sonra kıyamete kadar gelenleri kapsar.

*- “Alimler şöyle demiştir: Allah’a (c.c) arz etmekten murad, kitabıdır. Rasulüllah’a (s.a.v) arz etmekten murad, vefat ettikten sonra sünnetine arz edilmesidir.”

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mütavatir dedin değilmi... eee bende hadis ayrımı yazmamıştım ki zaten ...... ancak hadis olmadan sadece bana kuran yeter diyen yanlış bir saplantı içindedir....

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ancak mütevatir hadisi inkar eden dinden çıkar deniyor da, hangi hadise mütevatir hadis denir konusunda icma-ı ümmet yok diye biliyorum. Mesela bir guruba göre 3 kişi mütevatir için yeterliyken 5, 7, 70 hatta bir şehir ahalisi kadar bile rakam belirtenler olmuş. Bu demek ki bir hadis alimine göre mütevatir olan diğerine göre olmuyor. Bu durumda mütevatir hadisi reddetse de küfür hükmü verilmeyeceğini düşünüyorum. Bu açıdan bakarsak?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
biz alim değiliz... buhari kitabında bunun mütavatir olduğunu bildirmişse eğer ki bizde buhariyi islamda nas olarak kabul ediyorsak bununla amel etmemiz gerekir... aynısı kutubu sittenin tamamı için geçerli.... Alim bir konuda yanlış ictihat etmişse bile ona bir sevap var denmiştir...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
size bir soru kuranda hangi namazın kaç rekat olduğunu söyleyen bir ayet varmı..... yok.... peki öğle namazının 4 rekat olduğunu bildiğiniz halde bazen 3 bazen 2 kılmak kişi ne yapar.... bunu da hadisten öğreniyoruz.....

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
(Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151]

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Fiili mütevatir olmuştur namazın rekatları. Ehli Sünneti geçtim Ehli Bidat bile kabul etmiştir namazın rekatlarını.

Ancak sözlü rivayetler nasıl mütevatir olur konusunda bir sözbirliği olmadığı için, mesela bir şehir ahalisi kadar insandan nakledilmeli diyen bir müctehide uyan, bu konuda Buhari'ye uymadı diye tekfir edilemez.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bırakalımda bunları alimler konuşsun. tartışsın ... bizler onların taklitcileriyiz....onların gösterdikleri deliller ile amel ediyoruz... şahsen ben ilk defa gördüğüm bir hadisi bununla amel eden bir alim varmı diye ihtiyaten kontrol ederim.... çünkü o hadisin sıhati hakkında bilgiye sahip değilim

T Çevrimdışı

Tevhid-Dini

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Fiili mütevatir olmuştur namazın rekatları. Ehli Sünneti geçtim Ehli Bidat bile kabul etmiştir namazın rekatlarını.

Ancak sözlü rivayetler nasıl mütevatir olur konusunda bir sözbirliği olmadığı için, mesela bir şehir ahalisi kadar insandan nakledilmeli diyen bir müctehide uyan, bu konuda Buhari'ye uymadı diye tekfir edilemez.

Sözlü rivayetler nasıl mütevatır olur konusunda sözbirliği vardır. Sayı sınırlandırması yapan alimlerin bu konuda hiç bir delilleri yoktur dolayısıyla böyle bir sınırlandırma doğru değildir. Mütevatır hadis herkesin bildiği gibi yalan üzere birleşmeleri aklen mümkün olmayan sahabe yoluyla rivayet edilen ve Tabiun ve Etbau-t Tabiin devirlerinde de aynı özellikteki toplulukların rivayet ettiği haberdir. Yani bu üç devirde sayıca fazla kimselere tarafından rivayet edilmesi esastır. İşte sizinde fiili mütevatır olmuştur dediğiniz namaz da bu kabilden bir mütevatırdır.

Mesela dua ederken ellerin yukarıya kaldırılmasına dair yüz kadar hadis rivayet edildiği zikredilir. Her bir olay farklı da gelmiş olsa yani farklı ifade şekilleri ile gelmiş de olsa birleştiği ortak nokta, dua sırasında ellerin kaldırılmış olduğudur. Amelli sünnetler keza öyledir.

Mütevatır sünnet ile amel etmek farzdır inkarı küfürdür.

Geniş bilgi için Fıkıh Usulü kitaplarına bakarsanız bunun böyle olduğunu görürsünüz.

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sözlü rivayetler nasıl mütevatır olur konusunda sözbirliği vardır. Sayı sınırlandırması yapan alimlerin bu konuda hiç bir delilleri yoktur dolayısıyla böyle bir sınırlandırma doğru değildir. Mütevatır hadis herkesin bildiği gibi yalan üzere birleşmeleri aklen mümkün olmayan sahabe yoluyla rivayet edilen ve Tabiun ve Etbau-t Tabiin devirlerinde de aynı özellikteki toplulukların rivayet ettiği haberdir. Yani bu üç devirde sayıca fazla kimselere tarafından rivayet edilmesi esastır. İşte sizinde fiili mütevatır olmuştur dediğiniz namaz da bu kabilden bir mütevatırdır.

Mesela dua ederken ellerin yukarıya kaldırılmasına dair yüz kadar hadis rivayet edildiği zikredilir. Her bir olay farklı da gelmiş olsa yani farklı ifade şekilleri ile gelmiş de olsa birleştiği ortak nokta, dua sırasında ellerin kaldırılmış olduğudur. Amelli sünnetler keza öyledir.

Mütevatır sünnet ile amel etmek farzdır inkarı küfürdür.

Geniş bilgi için Fıkıh Usulü kitaplarına bakarsanız bunun böyle olduğunu görürsünüz.

O zaman şu sorular ortaya çıkıyor:

Sözbirliği olan mütevatir hadisler hangileridir? Nereden öğrenebiliriz? Çünkü bir müctehide göre mütevatir olan diğerine göre mütevatir olmuyor. Bu durumda mütevatir diyen doğruysa, değil diyen küfre mi düşer? İctihadda yanılan küfre düşmezse, ona uyan avam biri niye küfre düşsün? Hangisinin doğru söylediğini ispatlamamız mümkün olamaz ki. 95 kişi mütevatir dese, 5 kişi değil dese, o 5 kişi az diye yanıldı diyemeyiz çünkü.

T Çevrimdışı

Tevhid-Dini

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman şu sorular ortaya çıkıyor:

Sözbirliği olan mütevatir hadisler hangileridir? Nereden öğrenebiliriz? Çünkü bir müctehide göre mütevatir olan diğerine göre mütevatir olmuyor. Bu durumda mütevatir diyen doğruysa, değil diyen küfre mi düşer? İctihadda yanılan küfre düşmezse, ona uyan avam biri niye küfre düşsün? Hangisinin doğru söylediğini ispatlamamız mümkün olamaz ki. 95 kişi mütevatir dese, 5 kişi değil dese, o 5 kişi az diye yanıldı diyemeyiz çünkü.

Hangi hadisler mütevatırdır hangileri değildir konusu maalesef ilim ehli arasında dahi tam olarak netlik kazanmış bir husus değildir.
Açık konuşmak gerekirse Mütevatır hadislerin sayıları konusu tam bir muamma. 5 diyen var 10 diyen var İbn Salah'a göre ise zaruri ilim ifade eden Mütevatır hadis bulmak zordur. Hiç yoktur diyen dahi vardır. İbn Hacer çok var der.
Hatta Ahad hadisleri de, mütevatır hadislerin sayılarının azlığından olsa gerek mütevatır derecesinde görenler dahi vardır.

İmam Suyuti 100 tane zikreder mesela. Keza El Kettani 320 der.

Soruya cevap olmadı ama, işte : ))

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Hangi hadisler mütevatırdır hangileri değildir konusu maalesef ilim ehli arasında dahi tam olarak netlik kazanmış bir husus değildir.
Açık konuşmak gerekirse Mütevatır hadislerin sayıları konusu tam bir muamma. 5 diyen var 10 diyen var İbn Salah'a göre ise zaruri ilim ifade eden Mütevatır hadis bulmak zordur. Hiç yoktur diyen dahi vardır. İbn Hacer çok var der.
Hatta Ahad hadisleri de, mütevatır hadislerin sayılarının azlığından olsa gerek mütevatır derecesinde görenler dahi vardır.

İmam Suyuti 100 tane zikreder mesela. Keza El Kettani 320 der.

Soruya cevap olmadı ama, işte : ))

İşte bende bu ihtilaftan dolayı bir kısım alimin mütevatir dediği diğer bir alim gurubuna göre mütevatir olmadığı için, bu durumda inkar edene küfür hükmü verilemez demek istedim. Mesela 5 veya 10 diyen alimlerin görüşünü benimseyen, ya da hiç yoktur diyen görüşü benimseyen kişiye küfür hükmü verilemez. Bu durumda o görüşteki alime de küfür hükmü verilmesi sonucu ortaya çıkar. Bu da olmayacağına göre görüşün sahibi yanıldı sevap alıyor, ona uyan niye küfre düşsün ki?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
(Allah ile resullerinin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kâfirdir.) [Nisa 150,151]

Ayetleri yanlış anladığınızı düşünmekteyim.

"ALLAH'a ve elçisine karşı çıkanlar, ALLAH ile elçilerinin arasını ayırmak isteyenler, 'Bir kısmına inanıp bir kısmını inkar ederiz' diyenler ve bu ikisi arasında bir yol edinmek isteyenler..."

Bu ayetlerde;

"Musa'ya inanırız ama İsa'yı inkar ederiz" (Yahudiler)
"İsa'ya inanırız ama Muhammed'i inkar ederiz" (Hristiyanlar) diyenler ve bunlara benzer kişilerin kastedildiğni düşünmekteyim.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
haklı olabilirsin akhi hatta haklısın galiba.. düzelttiğin için Allah razı olsun....

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peki bir insan Kuran ve Kurana aykırı olmayan hadislerle amel ederim dese, kendine böyle bir yol çizse ve hatta Buhari-Müslim'deki bazı hadislere bile muhalefet etse bir problem olur mu?

Mesela şöyle söyleyeyim, Allahın baldırı vs. gibi hadisleri Allah hiçbir şeye benzetilemez deyip reddeden mesela?

Burada aslında hadisleri toptan reddetme yok, sadece Kuran'a arz etme var gibi gözüküyor bana.

Bu senin bidatçi sapıklığını gösterir! Hadis usulunden habersiz cahiller gibi usulsuzce sahih hadisleri aklınca uydurma deyip atanlar ehli sunnetin yolunda değillerdir. Bu hadis burada şerhi bulunmaktadır ve ehli sunnetin muhaddislerince hadisin sıhati ve anlamı sahihtir !

Hadis İnkarcılarının Reddettiği Bazı Hadisler

https://www.islam-tr.org/soru-cevap...nkarcilarinin-reddettigi-bazi-hadisler-2.html

2182d1345298413-hadis-sunnet-574771_231607023614705_798436674_n.jpg
.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ancak mütevatir hadisi inkar eden dinden çıkar deniyor da, hangi hadise mütevatir hadis denir konusunda icma-ı ümmet yok diye biliyorum. Mesela bir guruba göre 3 kişi mütevatir için yeterliyken 5, 7, 70 hatta bir şehir ahalisi kadar bile rakam belirtenler olmuş. Bu demek ki bir hadis alimine göre mütevatir olan diğerine göre olmuyor. Bu durumda mütevatir hadisi reddetse de küfür hükmü verilmeyeceğini düşünüyorum. Bu açıdan bakarsak?

Mutevatir hadisi inkar edenin kafir olması konusunda iki görüş vardır.
1. Ehli sunnetin mutevatir dediği hadisi inkar eden kafir olur.
2. Ummetin (Ehl-i sunnet, şia, harici, mutezile vs) mutevatir dediği hadisi inkar eden kafir olur. (Ağırlıklı kabul görüş budur)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt