Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

şafak sökmededir HABERİN OLSUN

Ö Çevrimdışı

özgürlüğe hasret

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bir-umut.jpg

şafak Sökmededir Haberin Olsun!

Bahtı kararmışsa yurdumun zamanın eteklerinde, yine de ufukta bulutsuz bir güneş göz kırpar ümmete; haberin olsun!

Belki ümmetin ciğerparelerini dişlileri arasında parçalamaktadır çark-ı zulüm; ama kırılan dişlilerin çatırtıları kulaklara çarpmakta; haberin olsun!.

Hoyrat gecelerde esen rüzgara kulak ver! Bağdat'tan, Keşmir'den, Açe'den, Darfur'dan, Mogadişu'dan, Kabil'den, Cevherkale'den çocuk mektuplarını mı fısıldamakta acep? Belki de Filistinli anamın ağıtlarıdır bu kasırga sesinde... Başına kına yakmış nişanlı koçlar, bir udhiye sabahını bekler; haberin olsun!
Kim buladı kanlara Felluce'de kız kardeşimin gelinliğini? Zalimi böyle pervasız eden ne? Bu fütursuz ihanetin, nedir sebeb-ül hikmeti? Çöllerimizi ve vadilerimizi kan kokusuna gark etmişolabilirler... Yezitler, ibn-i Ziyadlar coğrafyamın tüm ovalarını Kerbela'ya çevirmiş olabilirler. Aldırma ki bu gelen, Muhammed ümmetinin ayak sesidir; haberin olsun!

Efkarı ihanetin, çepeçevre sarmış ruhumu; daralmışım, bunaımışım icabında. ümmet yanığı, bağrı açık bahadırlara hasret, bir asır devirmişim belki de. Yalnızlık ve ıssızlık çizgileri olmuş alnımdaki kaderin bir yandan... Buhran ve hüsran yoldaş olmuş öte yandan sürgünüme.
cry.gif
Varsın olsun. Ben yine de yedi düvel zorbalığına inat, islam'ın direniş muştusuyla şahlanmışım, abad olmuşum... bilesin!..

Bildiğim tüm lisanlarla ağıtlar yakmışım üzerine memleketin. Yurdum harap ve tarumar. Arlanmaz haramiler de hep buradalar ve taklitçi maymunları çevrelerinde, bir uçtan ötekine tüm beldeleri istila etmişler memleketin; ama yine de mahzun olma ey bu canımın reyhanı! Çünkü memleketin hakiki reyhanları, boy verdi cennet yurdumun tüm ovalarında; haberin olsun.
cry.gif

insanlık hasta ve bitap... Kavimler serkeş ve sergerde... Müslüman ise, süfli arzular dehlizinde, milenyum derinliğinde bir uykunun müptelası olmuş olabilir.Ama ey nazlı bahadırım! Ebu Bekir'ce bir vakarın, ömer'ce bir hiddetin, Osman'ca bir iffetin, Ali'ce bir bilgeliğin, Musab'ça bir dirilişin ve Bilal'ce bir ezanın dokunuşudur, çehrelere vuran bu aydınlık; haberin olsun!

Belki bir ironidir çektiğimiz acılar. Yürekler şerha, ciğerler Suzan. iliklerimize kadar zulüm, gırtlağımıza kadar isyan. Bunlar doğru, biliyorum; ama adalete ve huzura gark eden çağın, başladığını gösteriyor takvim yaprakları; bilesin!

Nesiller yanıyor belki, şeytanın yangınında.
cry.gif

Değerler yanıyor, moraller yanıyor, iyilik yanıyor, vefa yanıyor. Hepsi bir yana, insan yanıyor. Bu dehşeti tefekkür eden vicdanlar yanıyor, akıılar yanıyor ve dahi dile getirmekten lisanlar yanıyor.
cry.gif
Tüm bu yangınlara direnen sabır kaleleri bile yanıyor;
cry.gif
ama rahmet yağmurlarının habercisi rüzgarlar ılglt ılglt esmektedir cihanın yedi kıtasına; haberin olsun!

"Meta Nasrullah..."(1) (...
icon_allah.gif
'ın yardımı ne zaman) feryatları inletmekte her gün, Filistin'in, Irak'ın, Afganistan'ın ve üzerine zulüm yağmış bütün islam beidelerinin afakını. Varsın insanlık kulak tıkasın bu feryatlara, aldırma! Yerde milyonlarca Hamzalar, Aliler, Halitler; gökte muzaffer melekler, "Nasrun Karib"(2) (...yardım çok yakındır) gününe hazırlanmaktadırlar; haberin olsun!

Hani o mücella gülistan; hani o eşsiz gül devri? Hani avuçlarında bin bahar devşiren Ahmed! iklim? Gül soldu... Gülistan kurudu...
cry.gif
Baharların yerini zemheri kışlar aldı, biliyorum; ama cihanı seraser gülzara çevirecek tohumlar serpilmiştir şimdi. Reyyan gü llerin nümayişine durdu bülbüller, şimdiden. Ahmed! iklimin gül kokusu, atmosferi doldurmaya başlamıştır, bilesin!

Zulüm anaforunda dehşetle boğuşmadadır milletim. Sabahsız geceler basmıştır hanelerimizi. Bu ne fecirsiz karanlık böyle, bizi boğan?
cry.gif
Kaç nesildir, bu kaçıncı nesildir böyle; bebelerimiz, güneşi görmeden yaşlanıp ölüyorlar. Bu karanlık, umut ağacının kökünü kuruttu, biliyorum; ama ufukta zulmeti yırtan ziya, bir fecr-i sadıkı haykırmaktadır; haberin olsun!

Haberin olsun yiğit bahadırım! inancımızı azimle yoğurduk bu defa. Yere göğe sığmaz yazmaya başladığımız destan. Dağlar tutunamaz artık, ferhadi aşkımızın önünde; bilesin!
Bilgelik güneşi bağrımızdan tulu' etmededir bu an. Adalet ve kerem nehrini doğurdu menbaımız. şimdi civanmert tarlaları sulamakta ve erva güllere hasret memleketim, Ecmel gülistan çağına ayak basmaktadır; haberin olsun!

Ey firak ateşinde bağrı yanmış bahadırım! Ayrılık dört bir yana tel örgülerini salmışsa da ey can; bülbüller vuslat şarkılarını şakıyorlar bu yıl; haberin olsun!

"Meta Nasrullahu. "(1) (...
icon_allah.gif
'm yardımı ne zaman? ..) feryatları inletmekte her gün, Filistin'in, Irak'm, Afganistan'm ve üzerine zulüm yağmış bütün islam beldelerinin afakmı. Varsm insanlık kulak tıkasm bu feryatlara, aldırma! Yerde milyonlarca Hamzalar, Aliler, Halitler; gökte muzaffer melekler, "Nasrun Karib,,(2) (u. yardım çok yakmdır) gününe hazırlanmaktadırlar; haberin olsun!

(nurullah gülsever inzardergisinnden alıntı)