Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Said Havva'nın Maidә Surәsi Ayәt 50 Tәfsiri Nasıldır?

Faxrud-Din Azәri Çevrimdışı

Faxrud-Din Azәri

« صديقك من صَدَقَك لا من صدَّقك »
İslam-TR Üyesi
Sәlәmun aleykum
Abdulmuizz abi! Maidә surәsi 50 ci ayәtin tәfsiri haqda Şeyx Sәid Havva’nın görüşünü tәqdim edә bilәrsizmi?
Keçәnlәrdә Sәid Havva’ya nisbәt edilәn bir fәtva oxudum. Doğru olub olmadığını araşdırıram.
Hәmin sözügedәn fәtva budur:

Said Havva şöyle demektedir:
"Allame İbn-i Kesir'in söylediği bu fetvaya karşı çıkan hiçbir
alim tasavvur etmem. Biz aslen şunu açıkça söyleriz. Bir parti İslam nizamını terk ederse, kendi tüzüğüne küfür maddelerini katarsa veya La İlahe İllallah kelimesine ters kanun ve dustur vazederse, biz onlara kâfir deriz. Aynı şekilde kim de böyle bir hükümete yardım edip, onları kollarsa biz ona da kâfir deriz."
Bkz. El'Esasü Fit’Tefsir, Maide Suresi 50. ayetin tefsiri.

Sәid Havva’nın әrәbcә (الأساس في التفسير) kitabında sözügedәn fәtva gerçәktәn varmı? Әgәr varsa tәqdim edә bilәrsizmi sizә zәhmәt

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sәlәmun aleykum
Abdulmuizz abi! Maidә surәsi 50 ci ayәtin tәfsiri haqda Şeyx Sәid Havva’nın görüşünü tәqdim edә bilәrsizmi?
Keçәnlәrdә Sәid Havva’ya nisbәt edilәn bir fәtva oxudum. Doğru olub olmadığını araşdırıram.
Hәmin sözügedәn fәtva budur:

Said Havva şöyle demektedir:
"Allame İbn-i Kesir'in söylediği bu fetvaya karşı çıkan hiçbir
alim tasavvur etmem. Biz aslen şunu açıkça söyleriz. Bir parti İslam nizamını terk ederse, kendi tüzüğüne küfür maddelerini katarsa veya La İlahe İllallah kelimesine ters kanun ve dustur vazederse, biz onlara kâfir deriz. Aynı şekilde kim de böyle bir hükümete yardım edip, onları kollarsa biz ona da kâfir deriz."
Bkz. El'Esasü Fit’Tefsir, Maide Suresi 50. ayetin tefsiri.

Sәid Havva’nın әrәbcә (الأساس في التفسير) kitabında sözügedәn fәtva gerçәktәn varmı? Әgәr varsa tәqdim edә bilәrsizmi sizә zәhmәt
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

ZY7Rmly.jpg

nKNHYtE.jpg

1wqUDXE.jpg

Kardeşim bahsettiğiniz paragraf kırmızı çizgili yerin içerisinde parçalı geçmektedir: Metin tercemesi şöyledir:

"Tekfir hakkında bir fasıl:
Kıtabımız el-islam'da şehadetleri bozan şeylerden yirmisini zikretik. İbni Kesir'in, mûminleri el-Yâsık'la ve onunla yükümlü olanları kâfir olarak saydığını gördük. Onlarla savaşmak ve onu bırakıb Allah'ın kitabını hakemlik etmesi için başvuruncaya kadar onları öldürmek gerekir. Müslümanların güvenilir alimlerinden birisinın, ibni Kesir'in görüşüne muhalefet edeceğini tasavvur etmiyorum.
İslam ciddidir, şaka değildir, İslam ne şubhe ne de yanlışlık kabul eder, Allah'ın yolu incedir, Allah Azze ve cellenın mizanı adildir. Kim bizden şehadetleri bozan şeylerden biri hakkında fetva isterse, ona küfürle, (O'nun küfrüyle) fetva veririz. Ve kim bizden, İslam'a uymayı reddedib İslam olmadan onun düsturları ve kanunlarıyla bir nizama uyma hakkında bir fetva isterse tereddutsuz bir şekilde onun küfrüyle fetva veririz.

İslamı terk eden, onu başkalarıyla karıştırmak isteyen veya görüş ve fikirlerinin toplamını benimseyen herhangı bir partı küfürdedir ve o kâfirdir. Şehadetleri bozan olarak sayılan düsturlarını ve kanunlarını benimseyen herhangi bir hükümeti de aynı şekilde biz kâfir sayarız. Ve kim onu desteklerse ve yardım ederse aynı şekilde O da kâfirdır. Emniyette Tatarlara benzeyen rejımler ise el-Yâsık veya El yâsâ'da hükümlerı, onların hükümlerı gibidir.
"
(Said Havva, El Esas Fi't Tefsir, Maide 50, C. 3, Sf: 1416 - 1417)

Mâlesef eskiden Said Havva'nın tefsiri vardı fakat şu an için bende olmadığından kâti olarak bir şey diyemiyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla Said Havva'nın el Esas fi't Tefsir isimli eseri genelde Seyyid Kutub'un Fizal'den alıntılarla birlikte aynı usul ve menhecde bir tefsirdi. Bu sebeble sorduğunuz ayetin tefsiriyle ilgili konu doğru olması muhtemeldir. Eğer ileride tefsir elime geçer ve unutmazsam buraya eklerim inşeAllah.

Üst Ana Sayfa Alt