Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sakal-ı Şerife Saygısızlık

A Çevrimdışı

Aşk-ı_İslam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
RESULULLAH efendimizin (Salat ve selam olsun ona) sakal ve saç tellerini hafife almak gerçekten çok büyük bir saygısızlıktır. Hiçbir Ehl-i Sünnet Müslümanı böyle bir şey yapmaz.

Çok nâçiz okur yazar bir Müslüman olarak sakal-ı şerifi önemsemeyen, Resulullah bu devirde yaşasaydı ziyaretini yasaklardı diyen zihniyeti kınıyorum.

Ashab-ı kiram efendilerimiz (Allah onlardan razı olsun) Efendimizin saç ve sakal tellerine büyük kıymet vermişler ve toplayıp saklamışlardır.

Asr-ı Saadet’ten bugüne o mukaddes hatıralar titizlikle korunmakta ve Müslümanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Efendimizin saç ve sakal tellerini ziyaret etmek, onlara sevgi ve saygı beslemek kötü bir şey olsaydı, bizden bin kere daha dindar olan Osmanlı uleması, fukahası, meşayihi karşı çıkardı.

Sakal-ı şerife karşı çıkan bir kimse asla Ehl-i Sünnet ve Cemaat olamaz.

Sakal-ı şerife saygı beslemek niçin bid’at olsun?

Minik bir kıl parçası deyip geçmeyelim. O, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş Resul-i Kibriya hazretlerinden kalan bir hatıradır. Küçüktür ama mânevî değeri pek yüksektir.

Efendimizin hırkaları, naleynleri, diğer eşyaları da mukaddes emanetlerdir.

Fazlurrahmancıların, Mutezile mezhebi mensuplarının, reformcuların, dinde yenilik ve değişim isteyenlerin, İslam’ın içini boşaltmak için sinsice çalışanların, Afganicilerin, mezhepsizlerin, sahih hadisleri AB kriterlerine göre ayıklayanların bid’atleri ve saygısızlıkları biz Sünnî Müslümanları bağlamaz.

Hıristiyanların Hz. İsa Aleyhisselamı tanrılaştırmaları gibi aşırılıklardan uzak durmak şartıyla Allah’ın kulu ve Resulü olan Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizi ne kadar sevsek ve (insan olarak) onu ne kadar yüceltip övsek azdır.

Onun ümmetinden olmak bize ne büyük nimet ve şereftir.

Hak Teala bizleri onun (Allah’ın izniyle yapacağı) şefaat dairesi içinde bulundursun.

Mehmet Şevki EYGİ'nin, Vahdet Gazetesi Makalesi (08.07.2016)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İNSANLAR SAKAL-I ŞERİFİ GÖRMEYE GİDECEGİNE KADAR. O sakalın sahıbının getırdıgı bu dını görseler
BOYLE SEYLER YASANMAYACAKTI.
Sakala degıl de bu dıne saygısızlık yapan çokça ıman ettım dıyen sahıs var ve ALLAH sahıt ve biliyor.
RASULALLAHIN sunnetıne
getirdiği bu dıne uymak mı daha onemlı sakalını hırkasını görmek mı daha onemlı anlatamadık gıttı
İçinde iman belirmiyorsa ANAM BABAM SANA FEDA OLSUN YA RASULALLAH demeyip de ben cok saygı gosterıyorum demek ınsana bır fayda getırmeyecektır.Kafirlerin bir kısmıda iman eden muslumanlara saygı duyuyorlar ama bu onları CEHENNEM azabından kurtarmaya yetıyormu hayır.Rasulallahın cübbesini isteyen adamı bır araştırın kımdı ne ıdı. Vel hasıl durum bu
BİLMİYORSANIZ ZİKİR EHLINE SORUN.!

SAKALI HIRKAYI DEGIL ONLARIN SAHIBINI GORUN ONUN DAVRANISLARINI AHLAKINI GORUN
LA HAVLE VELA QUVVETE ILLA BILLAH

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
Birinci Kimse sakalın hırkanın gerçek olduğunu bilmiyor . Resule sevgi onun sünnetine sarılarak bidatlerden uzak durularak gösterilmiş olur. Peygamberimiz S.a.v hadislerinde böyle bir şey emretmedi bize. Resulullaha saygı sünnetine sarılarak gösterilir. Sakal hırka saç vs ne kadar doğru ne kadar gerçek bilmiyorum gidip bakanlarda öpenlerede vs bir şey demiyorum. Allahu alem

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İslam ümmetinin önünde bunca sorun varken insanların kıldan tüyden manevi haz alması düşündürücü...Acaba bir nesli din diye bununla mı uyuttular veya oyaladılar? Bu bir oyunun bir parçası diyecem bende bu kelimeyi çok kullanıyorum ondan değisteriyim bilinçli hedef değiştirme.....çünkü bu din onların düzenini tehlikeye sokmamalıydı...tamamen dini kaldıramazlardı ama din deyince akla gelenler değiştirilebilir di... yeni yetişen nesil bunun farkında olmalı

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sw size 2 emanet bırakıyorum derken Sakalını ve Hırkasını kastetmemişti.

:):harika::harika: :harika::harika::harika::harika::harika: :harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika::harika:

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar bazen yapılan yorumları hayret ile karşılıyorum. Bakınız Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e ait olduğu söylenen müzelerdeki şeylerin hiç biri sabit değildir ve yalandır. Ancak burada bazı kimseler öyle yorum yapıyor, öyle dalga geçiyor ki... dilim varmıyor bunu söyleymeye. Neyse şu nakil belki size birşey anlatır.

وقيل لعبيدة السلماني إن عندنا من شعر رسول الله صلى الله عليه وسلم شيئاً من قِبل أنس بن مالك.

فقال: لئن يكون عندي منه شعرة أحب إلي من كل صفراء وبيضاء -يعني من الذهب والفضة - على ظهر الأرض.

Tabiin'nin büyüklerinden olan Ubeyde es-Selmani'ye şöyle dendi: "Yanımızda Enes bin Malik'ten Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in saçından bir şey var".

Bunun üzerine Ubeyde es-Selmani şöyle dedi: "Ondan bir saç telinin bende olması dünyanın üzerinde bütün sarı ve beyaz'dan -yani altın ve gümüşten- daha sevimlidir.

Son düzenleme:
ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Kardeşim sen bence yazılan mesajı anlıyamadın kimse peygamber sav sakalı hakkında bir şey demiyor insanlara tevhid tağut akide gibi ana temeller ögretilmeden bunları bilinçli şekilde öğrettiler diyorum ...peygamberin 23 yıllık mücadelesinde sadece bunu mu öğrendin derlerse ne diyecegim...kardeş parçalara degil bütüne bak zaten ayrıntılar peşinden gelir vesselam....

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Onu yorumu yazan açıklasın ön yargılı bakma o kadar olmazsa olmaz ıslami değerlerimizi kaybettikki bu kadar dert etmedik ....neye dert edilmesi gerektigini bile bilmiyoruz anlıyacağın...bundan daha kötüsü varmı

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuyu cidden sakalı şerifi savunmak için mi açmıştın?

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki bu yorumu nasıl görmek lazım ozaman?
İzah edeyim, Rasulullahın kıyafet ve sakalı saygıya layıktır ama saygıya layık olmayanlar onun sünnetini terkedip kıyafetini şirk aracı kılıp önünde ayılıp bayılanlardır. Hırka ve sakalı vesile tutarak dua edip şirk tuzağına düşenlerdir.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sakalına hürmetsizliğe tahammül edemiyorsunuz ama onun getirdiği dinin ayaklar altına alınmasına sesiniz çıkmıyor. Üstüne destek çıkıyorsunuz. Ne idüğü belirsiz kılı koymuş oraya, aha bu sakal-ı şerif diyorsun. Eee napayım yani tavaf mı edeyim, öpüp başıma mı koyayım? Tam olarak beklentini söyle, ona göre orta yolu bulalım.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siz dalga geçmeye devam edin !
duygusal yaklaşıyorsun kardesım gerçekten..Muslumanın kutsalı dini dir.İSLAM DİNİ.
Ve ona zarar gelsin asla istemez.
Biz rasulallahı görmeden sevdık ve onunla gelen bu dine inandık iman ettik.
Ve rasulallah bu duruma karşılık
benı gormeyıp de benı seven kardeslerımı gormeyı cok ısterdım dıye karşılık verdı.
BUNUN NE DEMEK OLDUGUNU BILIYORMUSUN SEN
Vallahı rasulallahın su sözünü bılmek gerekir.
Hz. Ömer (r.a.) minberde, Allah Rasûlü (s.a.s.)’nden şunu duyduğunu söylemiştir: “Hristiyanların Meryem oğlu İsa’ya yaptıkları gibi, beni aşırı şekilde övmeyin! Ben ancak Allah’ın kuluyum. Bana ‘Allah’ın kulu ve Rasûlü’ deyin!” (Buhari, Enbiyâ, 48)
sana karsı bır tavrımız yok zıra sende bılmıyorsun ama ön yargılarını kaldır ve bırkerede anlamak ıcın oku kardesım gerçekten mahcup olmassın amelınde eksilmez.Kaldı ki yanlış bırsey de soylemıyoruz.ALLAH ın dışında birseylerden onunla bırlıkte medet ummak ıyı bırsey degıldır.
Kı bunun adı sirk tir.
Mescidler ALLAH ındır onunla bırlıkte kimseye dua etmeyın ayetını okuduğumuz Zaman ALLAH tan başka hıckımseden medet ummayacağımızı anlamış oluruz.
saçda sakalda elbısede bır keramet olsaydı rasulallahın tum elbıselerı kestıgı sakalları gunumuze kadar gelır ISLAM ve ıman edenler bu durumda olmazlardı.
ANLATABILIYORMUYUM bilmiyorum ama doğrusu budur.! selametle