Sakalsız Erkek Yelesiz Aslana Benzer :)

Muhammed Et-temimi

Yeni Üye
Üye
* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları bırakın.” (Müslim)

*Yine şöyle buyurdu.

“Bıyıklarınızı iyice kısaltıp sakallarınızı salın.” (Buhari, Müslim)

* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Mecûsilere muhâlefet edin, sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kesin.” (Müslim)

* Yine şöyle buyurdu:

“Müşriklere muhalefet edin, sakallarınızı çoğaltın, bıyıklarınızı azaltın.” (Buhari, Müslim)

* Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmesi, sakalın uzatılması, misvak, istinşak (Burna su çekmek), mazmaza (ağza su vermek), tırnakları kesmek, parmak aralarını hilallemek, koltuk altı ve etek tıraşı olmak, istinca yapmak.” (Müslim)

Fakih sahabî İbn Ömer radıyallâhu anhumâ anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları olduğu gibi bırakın.” (Müslim)

Hadis metinlerinde sakalla ilgili geçen “Salın,” “Bırakın,” “Uzatın” ve “Çoğaltın” gibi tüm kelimeler sakalın kısaltılmaksızın kendi hali üzerine bırakılması anlamına gelir.
 

Ebu Muhammed El Eymen

Yeni Üye
Üye
Allah razı olsun. Mesela: Peygamber efendimiz A.s.v sakalı bırakın derken bu emir yani farz olmuş oluyor diye biliyorum. zaten selefde sakal vacip diye biliyorum...
 

mefhum

Yeni Üye
Üye
malezyalılar gibi asya ülkelerinin genelinde pek sakal çıktığını görmedim.. Türkiyede olan köselik oralarda had safhada. ekseriyetle keçi sakal çıkıyor.. yada çenesinde biraz tüy.
 

eL_Muhacir

İlimsiz mucahid katil,cihadsız alim belam olur.
Yönetici
Frm. Yöneticisi

Sükunet

Twitter: @sknttt
Üye
Allâme İbn Baz (rh.a)'a sormuşlar:

"Sakalını kesene nasihat edince, kalbini gösterip takva buradadır diyor. (Allah rahmeti ile muamele etsin) Şeyh şöyle demiş: "Orada olsaydı burada görünürdü."
 

deli46

Yeni Üye
Üye
sakalsız adam olmaz Allah a çok sukur sakalım var bununla ovunuyorum bisira sakalımı kesmıstım bırı bana çok bet oldun demıstı heralde hakıkıde oyle sakal adamı guzelleştırıyor tabı insanı şeytan sardımı kıbır benlık dünya hırsı bu tıpler anlamıyor bu tıpler aynı sığır gıbı kafa var ama içi bos içini hep dünya ıle doldurmuş bı bak çevrene okadar şey boşu bosunamı sen eğlenesın dıyemı yaratıldı okadar sey ne zamanı gerı almaya gucu var sakalsızların nede zamanı ılerı almaya guclerı var Allah a ister istemez teslım olmuşlar evırıp çevırıyor onları görünen ler var dunyadada hane bu gorunmuyen guc herkezın ıhtıyacı nı karşılayan guc nerde bunu kımse gore bılıyormu goremıyor eeee Adam Allah dan gafıl peygamberındenmi gafıl olmıcak sakal adamı guzellestırır sakalı olmıyan gerçekten bet çirkin oluyor benim sakalım var aynaya baktığım zaman çok yakışıklı bırı goruyorum sakalı kestıgımdı suratım buruşmuş kendımı çok cırkın goruyorum ne bılım bana oyle gorunuyor sıteden benı banlamasalr sakalsızlar ıcın çok agır konuşurdum bişeyler bulurum
 

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
Üye
IMG_20170523_083119.jpg

...
 
Üst Alt