Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sakalsız Erkek Yelesiz Aslana Benzer :)

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları bırakın.” (Müslim)

*Yine şöyle buyurdu.

“Bıyıklarınızı iyice kısaltıp sakallarınızı salın.” (Buhari, Müslim)

* Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Mecûsilere muhâlefet edin, sakallarınızı uzatın, bıyıklarınızı kesin.” (Müslim)

* Yine şöyle buyurdu:

“Müşriklere muhalefet edin, sakallarınızı çoğaltın, bıyıklarınızı azaltın.” (Buhari, Müslim)

* Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmesi, sakalın uzatılması, misvak, istinşak (Burna su çekmek), mazmaza (ağza su vermek), tırnakları kesmek, parmak aralarını hilallemek, koltuk altı ve etek tıraşı olmak, istinca yapmak.” (Müslim)

Fakih sahabî İbn Ömer radıyallâhu anhumâ anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki:

“Bıyıkları kısaltın, sakalları olduğu gibi bırakın.” (Müslim)

Hadis metinlerinde sakalla ilgili geçen “Salın,” “Bırakın,” “Uzatın” ve “Çoğaltın” gibi tüm kelimeler sakalın kısaltılmaksızın kendi hali üzerine bırakılması anlamına gelir.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun. Mesela: Peygamber efendimiz A.s.v sakalı bırakın derken bu emir yani farz olmuş oluyor diye biliyorum. zaten selefde sakal vacip diye biliyorum...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
farz değil sünnettir diyenler de var,tabi rasulullah(sav) ın çokça kez emrettiği bir şey.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
malezyalılar gibi asya ülkelerinin genelinde pek sakal çıktığını görmedim.. Türkiyede olan köselik oralarda had safhada. ekseriyetle keçi sakal çıkıyor.. yada çenesinde biraz tüy.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Allâme İbn Baz (rh.a)'a sormuşlar:

"Sakalını kesene nasihat edince, kalbini gösterip takva buradadır diyor. (Allah rahmeti ile muamele etsin) Şeyh şöyle demiş: "Orada olsaydı burada görünürdü."

D Çevrimdışı

deli46

Üye
İslam-TR Üyesi
sakalsız adam olmaz Allah a çok sukur sakalım var bununla ovunuyorum bisira sakalımı kesmıstım bırı bana çok bet oldun demıstı heralde hakıkıde oyle sakal adamı guzelleştırıyor tabı insanı şeytan sardımı kıbır benlık dünya hırsı bu tıpler anlamıyor bu tıpler aynı sığır gıbı kafa var ama içi bos içini hep dünya ıle doldurmuş bı bak çevrene okadar şey boşu bosunamı sen eğlenesın dıyemı yaratıldı okadar sey ne zamanı gerı almaya gucu var sakalsızların nede zamanı ılerı almaya guclerı var Allah a ister istemez teslım olmuşlar evırıp çevırıyor onları görünen ler var dunyadada hane bu gorunmuyen guc herkezın ıhtıyacı nı karşılayan guc nerde bunu kımse gore bılıyormu goremıyor eeee Adam Allah dan gafıl peygamberındenmi gafıl olmıcak sakal adamı guzellestırır sakalı olmıyan gerçekten bet çirkin oluyor benim sakalım var aynaya baktığım zaman çok yakışıklı bırı goruyorum sakalı kestıgımdı suratım buruşmuş kendımı çok cırkın goruyorum ne bılım bana oyle gorunuyor sıteden benı banlamasalr sakalsızlar ıcın çok agır konuşurdum bişeyler bulurum

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
IMG_20170523_083119.jpg

...

Üst Ana Sayfa Alt