Makale Şam Sahası Eliyor

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
Allah’a hamd olsun Husam el-Atraş’ın yaptığı açıklama Hey’et içerisinden büyük tepkilerle karşılaştı. Mesele hakkında aceleye gidilmeden konu yetki sahiplerine havale edilmelidir. Gerek Hey’et’in resmi açıklaması gerekse de Ebu Abdullah eş-Şami’nin yazısı konu hakkındaki şüpheleri giderecek niteliktedir.

Bazılarının adeta ellerine bir fırsat geçirmişçesine bunu kullanarak Hey’et’i karalama kampanyalarına girişmeleri ise, sahada bir şeyi düzelmediği gibi düşmanın ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Son oluşumla yapının içerisine farklı düşüncelerde olan kimseler de girmiştir. Birleşme toplu olduğundan bir takım elemelere gidilememiş, bazı şeyler sürece bırakılmıştır. Örneğin Zenki cemaati ile birleşildiğinde, akidesi şöyle olanlar gelsin olmayanlar gelmesin diye bir ayrıma gidemezsiniz. Bu durum Ahrar’dan gelenler ve diğerleri hakkında da aynıdır.

Özellikle bizim gibi avam olan kimselerin, hakkında kesin bilgiye sahip olmadığı hususlarda yorum yapmak yerine net bilgilerin gelmesini beklemeleri ve işlerin yorumunu ehliyet sahiplerine bırakmaları en doğru olan tutumdur.

Şam sahası eliyor, aşırı olanları da gevşekleri de. Rabbim fitnelerin şerlerinden tüm Müslümanları, özelde ise Şam Müslümanlarını korusun. Abdullah b. Mesud (r.a.)’un da belirttiği üzere, bazı fitnelerin akabinde birçok hayırların vuku bulduğu da bir gerçektir. Allah’tan, bu fitnelerin sonunun da hayırla neticelendirmesini diliyorum.

Muhammed Atta
 
Üst Alt