Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Saygı, Selaml

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Bismillah
Soru:
"Saygı Secdesi, Selamlama Secdesi Haram mı Yoksa Büyük Şirk mi"?

Uyarı!
Cevap yazacak olan üyelerden alimlerden alıntı yaparak cevap vermeleri rica olunur

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir!
Linkini verdiğin soru cevapta üçünce sorunun cevabında Abdulmuizz Fida şöyle demiştir:
"Saygı secdesi, İslam'la birlikte nesh olmuştur. Böylece saygı secdesi artık şirktir."
Abdulmuizz Fida!
Hangi ulema saygı secdesi artık "şirktir" demiş?

Yine Abdulmuizz Fida şöyle demiştir:
"Görüleceği üzere Şevkani'nin konuyla ilgili değerlendirmelerinin cehaletin özür olması ya da Muaz bin Cebel'in Rasulullah'a ibadet secdesi etmesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Bilakis Şevkani secdenin ne suretle olursa olsun Allah'tan başkasına yöneltildiği zaman amaç ve kasta bakılması gerektiğini söylemektedir ki, bu konuda ehl-i sunnet alimlerin çoğuna muhalefet etmiştir.."
Abdulmuizz Fida!
Nerde o Ehli Sünnet alimlerinin görüşü?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eL_Muhacir!
Linkini verdiğin soru cevapta üçünce sorunun cevabında Abdulmuizz Fida şöyle demiştir:
"Saygı secdesi, İslam'la birlikte nesh olmuştur. Böylece saygı secdesi artık şirktir."
Abdulmuizz Fida!

"Görüleceği üzere Şevkani'nin konuyla ilgili değerlendirmelerinin cehaletin özür olması ya da Muaz bin Cebel'in Rasulullah'a ibadet secdesi etmesi ile hiçbir ilgisi yoktur. Bilakis Şevkani secdenin ne suretle olursa olsun Allah'tan başkasına yöneltildiği zaman amaç ve kasta bakılması gerektiğini söylemektedir ki, bu konuda ehl-i sunnet alimlerin çoğuna muhalefet etmiştir.."
Abdulmuizz Fida!

Anlamadigim bir nokta var

Secde yanliz kime yapilir ?

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Ömer Faruk rumuzlu üye!
Biz secdeyi Yüce Allaha yapıyoruz. Yüce Allahın dışında kimseye secde yapmıyoruz.
Soru ise şudur:
Biri selamlama, saygı kastıyla birine secde yaparsa bu fiili haram mı yoksa şirk mi?
Ehli Sünnet uleması bu ameli nasıl değerlendirmiş?
Eğer bu konuda bir bilgin varsa buyur.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ömer Faruk rumuzlu üye!
Biz secdeyi Yüce Allaha yapıyoruz. Yüce Allahın dışında kimseye secde yapmıyoruz.
Soru ise şudur:
Biri selamlama, saygı kastıyla birine secde yaparsa bu fiili haram mı yoksa şirk mi?
Ehli Sünnet uleması bu ameli nasıl değerlendirmiş?
Eğer bu konuda bir bilgin varsa buyur.

Muvahhid Faruk rumuzlu uye.!

Sorunun elbette cevabı bellıde. Senın son bır kac aydır bırseyler arastırdıgını ve ogrenmeye calıstıgını bılıyorum.
Dıkkat et.
Davranısların bana bırılerını anımsatıyor.
Yermek ıcın ve cedel cıkarmak ıcın konu actıysan bunun gunahı senındır.
Ortada bır yanlıs varsa bunu da guzel bır dılle anlatman gerekır...!

Aksı takdırde

Illada bılgı sahıbı olacagım dıyorsan sorunun muhattabı olarak aldıgın kımseyı ozel mesaj at sor.
Genel olarak burada kımsenın bır kac bılen dısında ALLAME gıbı sorularına cevap verecegını ve senınde bundan tatmın olacagını zannedmıyorum.!

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Birincisi zaten senin şahsına soru yöneten olmadı. İlmi bir soru sorduk ilmi bir cevap talep ettik bilen yazır cevabı bilmeyen de susar ve takip eder.
Bu kadar rahatsız oluyorsansa o zaman ben konu açarken sen hiç burnunu sokma. Cevap yazmak mecburiyetinde de değilsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birincisi zaten senin şahsına soru yöneten olmadı. İlmi bir soru sorduk ilmi bir cevap talep ettik bilen yazır cevabı bilmeyen de susar ve takip eder.
Bu kadar rahatsız oluyorsansa o zaman ben konu açarken sen hiç burnunu sokma. Cevap yazmak mecburiyetinde de değilsin.

ılmı talep eden ve ogretecegımız adamda onemlı elbette neyse....

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
eL_Muhacir!
Abdulmuizz Fida!

Abdulmuizz Fida!

Biraz daha açık konuşabilir misin ? ne demek istediğinizi anlamadım ? Abdulmuizz Fida abi gereken cevabı verecektir inşaALLAH

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Gayet açık konuşuyorum.
Ben (Faruk) de soruyorum ki;
hangi ulema saygı secdesi artık "şirktir" demiş?

Yine Abdulmuizz abi şöyle demiştir:

Ben (Faruk) de soruyorum ki; Abdulmuizz abinin bu bahsettiği çoğu Ehli Sünnet ulemasının görüşü nerde geçiyor?
eL_Muhacir! Şimdi nasıl anlaşıldı mı?

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Ben konuyu açarken şöyle demiştim:
Cevap yazacak olan üyelerden alimlerden alıntı yaparak cevap yazmaları rica olunur.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Konu herkese açık alanda başlatılmış, ancak an itibariyle sadece Abdulmuizz Fida hocamıza hitap edilecek duruma gelmiş. Bundan daha önemlisi, hitaplar ilmi konulara hiç yakışmayacak tarzda.

Bu konuyu burada kilitliyorum. Konu sahibi üyemiz soru-cevap salonunda hocamıza yönelik sorusunu, uygun bir dille tekrar konu açarak sorabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...