Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Seccadenize Dikkatli Bakın!

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Seccadenize Dikkatli Bakın! Seccadelerde bulunan figürlerden dikkatlice bakıldığında bariz bir şekilde çeşitli figürlerin gözlerden kaçmadığı görülecektir. Özellikle haç, domuz ve diğer hayvan ve semboller öne çıkmaktadır.

Resim_1384891381.jpg

İşte müslümanların seccade seçiminde hassas olmalarını gerektiğini ortaya koyan seccade resimleri

Resim_1384891031.jpg

Resim_1384891064.jpg

Resim_1384891099.jpg
Resim_1384891131.jpg

Resim_1384891160.jpg

Resim_1384891199.jpg

Resim_1384891218.jpg

Resim_1384891263.jpg

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah... Bazen Camiilerde dahi böyle şeyler görüyorum. Mesela Keçi başına benzer bir Motif gördüm. Bunu kendi hayal gücüm zannettim. Adamlar Müslümanların Seccadelerine kadar el uzatmışlar...

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
deseni olmayan seccade bulmak zor tc de.bulsanda emsallerine göre pahalı.seccadesiz yada bu tür seccadelere benzemeyen temiz halı üzerinde de namaz kılınabilinir.seccade şart değil.

Berkant Dinçkaya Çevrimdışı

Berkant Dinçkaya

Sanatlı bir eser, sanatkârı icab eder.
İslam-TR Üyesi
O da birşey mi bizim evde bi seccade vardı sanarsın kilise. Ortasında kocaman haç işareti vardı. Eğer hâlâ duruyorsa resmini atarım

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben seccadesiz kılıyorum zaten kıldığın yer temizse namaz sahihdir.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 27747[Ekli dosyayı görüntüle 27748

Ekli dosyayı görüntüle 27751

Birincisinde figür görünüyor fakat diğerinde net bir şey göremedim, var mı anlayamadım.
ALLAH'u Âlem.

Bu tür seccadeler ne yapılması gerekir?
Üzerinde Kâbe ve Camii resimleride oluyor.
Esselamu Âleykum we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Bence seccade sade ve tek renk olmalı dünya süsünü hatırlatmamalı, bir de belki başka seccadelerde adece Kâbe ve Camii resmi yoktur başka semboller de mevcut olabilir dikkatli olun, ancak sadece Kâbe ve Camii resmi olanlara hüküm veremeyeceğim tabii ki de yeterli ilmim yok çünkü kim oluyorum ki, ama bence süslü de olmamalı ALLAHu Âlem. Tabii bu da benim görüşüm zira böyle bir hadis te hatırlıyorum Hz. Muhammed(sav) bir perde ona dünyayı hatırlattığı için kaldırılmasını istiyordu, bulunca eklerim tam hatırlayamıyorum Estağfirullah. Fî emânillâh.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Bence seccade sade ve tek renk olmalı dünya süsünü hatırlatmamalı, bir de belki başka seccadelerde adece Kâbe ve Camii resmi yoktur başka semboller de mevcut olabilir dikkatli olun, ancak sadece Kâbe ve Camii resmi olanlara hüküm veremeyeceğim tabii ki de yeterli ilmim yok çünkü kim oluyorum ki, ama bence süslü de olmamalı ALLAHu Âlem. Tabii bu da benim görüşüm zira böyle bir hadis te hatırlıyorum Hz. Muhammed(sav) bir perde ona dünyayı hatırlattığı için kaldırılmasını istiyordu, bulunca eklerim tam hatırlayamıyorum Estağfirullah. Fî emânillâh.
Ve aleykümüsselâm ve rahmetullâhi ve berekâtuhû.

Namaz için seccadeye gerek yok, namaz kılınan yer temiz olmak zorunda. Ashâb-ı Kirâm namazı toprak ve çakır üzerinde kılarlarmış. ALLAH'u Âlem.

Sembolleri fark ettim biiznillâh. Fakat hem kâbe resmi olup, hemde böyle semboller içeren seccadeleri ne yapmalıyım bilemedim.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Namaz için seccadeye gerek yok, namaz kılınan yer temiz olmak zorunda. Ashâb-ı Kirâm namazı toprak ve çakır üzerinde kılarlarmış. ALLAH'u Âlem.

Sembolleri fark ettim biiznillâh. Fakat hem kâbe resmi olup, hemde böyle semboller içeren seccadeleri ne yapmalıyım bilemedim.

Ben de biliyorum zaten gerek olmadığını, resimdeki seccadeler sizin değil mi? Ben öyle zannetmiştim, eğer gerekirse sade bir seccadede kılınmalı diye tavsiye vermiştim ukhti.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bu arada eğer hem Kâbe resmi hem de değişik semboller varsa kullanmamanız daha iyidir, ALLAHu Âlem.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Ben de biliyorum zaten gerek olmadığını, resimdeki seccadeler sizin değil mi? Ben öyle zannetmiştim, eğer gerekirse sade bir seccadede kılınmalı diye tavsiye vermiştim ukhti.

Evimde olan seccadelerden. Siz seccade sade olması gerekir yazınca, bende seccadeye gerek olmadığını yazdım.

Bu arada eğer hem Kâbe resmi hem de değişik semboller varsa kullanmamanız daha iyidir, ALLAHu Âlem.
Bu seccadeleri ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, üstünde Kâbe resmide olduğu için.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Evimde olan seccadelerden. Siz seccade sade olması gerekir yazınca, bende seccadeye gerek olmadığını yazdım.

Bu seccadeleri ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, üstünde Kâbe resmide olduğu için.

Ukhti ben de fetva veremem ehil kişilerin gelmesini bekleyelim konuya İnşeALLAH. Bu arada seccade gereklidir demedim, alınacaksa sade olmalı dedim şahsi görüş olarak. Zaten ben mi fetva vereceğim? Fî emânillah.