Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Seferilik , Namazların Kısaltılması ve Cem Edilmesi

Ö Çevrimdışı

önce iman

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum konu güzel bir sekilde aciklik getirilmis ama bir sey gözden kacmis gibi mesela ben hanifi mesephi ne taklit eden biriyim diyelimki safi mesepbiin ruhsatindan faydalanmak itiyorum o zaman abdes olsun ve namaz kilarken yani her yönüyle safi fikihinami taklit etmem gerekir yoksa namazi ,abtesi kilarken hanifi fikihna uymamda bir sakinca yokmu .sebebi artik safiye uyorumya onun fikih sartlarida uymam lazimi uymadigimda telfikmi olur iste sorum bu bu konu aciklik getirilmesi gerekir

selamlarimla

SELAHADDIN-K Çevrimdışı

SELAHADDIN-K

Üye
İslam-TR Üyesi
benimde bi kac sorum olacak hakinizi helal edin kasr namazlarda niyet nasil getirilmeli birde cem ederken diyelim aksami yatisi uzerine tehir etim once 2 rekat yatisi namazi kildim burda selam veriyormuyum yoksa 2 den sonra hemen uc rekata devami birde bunun da niyeti nasil getirilir.
birde yasadigimiz bu buyuk sehirlerde otubusteyken trafik ten dolayi namazlari tehir edebilirmiyiz .
alahu barik

Slave of Allah Çevrimdışı

Slave of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben cem ederken ikişer rekat mı dörder rekat mı kılacağımızı anlamadım?
Yoksa cevabı var da ben mi gözden kaçırmışım

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ben cem ederken ikişer rekat mı dörder rekat mı kılacağımızı anlamadım?
Yoksa cevabı var da ben mi gözden kaçırmışım
Mu'kim niye ikişer kılsın?
Seferi olan namazları kısaltır, cem'i de ona göre kısaltarak yapar.

Slave of Allah Çevrimdışı

Slave of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mu'kim niye ikişer kılsın?
Seferi olan namazları kısaltır, cem'i de ona göre kısaltarak yapar.

Yani akşamı iki rekat olarak kılıp selam verip yatsıyı da iki rekat kılacağız..

Tek bir sorum daha var, Allah razı olsun:

Misal diyelim ki otobüs yolculuğunda akşam namazı vakti geçti fakat yatsı zamanı gelince mukim olduk. Mukim olduktan sonra namazlar kısaltılmadan cem edilir mi, yoksa akşamı kaçırmış mı sayılırız?

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Misal diyelim ki otobüs yolculuğunda akşam namazı vakti geçti fakat yatsı zamanı gelince mukim olduk. Mukim olduktan sonra namazlar kısaltılmadan cem edilir mi, yoksa akşamı kaçırmış mı sayılırız?

Kardeşim bildiğim kadarıyla seferi iken akşam namazı kısaltılmaz yani yine 3 rekat kılınır. Allahu alem

Abdulmuizz Fida

Admin

Evvela üstte de bahsettiğim gibi 2 ve 3 rekâtlı namazlar kısaltılmaz.
Namazı cem etmeye niyet için, ilk namazın vakti çıkmadan önce cem'e niyet etmek gerekir. Vakit çıktıktan sonra, ceme niyet olmadığından kazaya kalmıştır.

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida abi markette çalışan ve yerinden ayrilmasi zor olan birisi namazları cem edebilir mi. Markette helal de satılıyor haram da, işine haramın karışması namazları cem etme ruhsatını engeller mi Hanbelilere göre?

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum yaziyi parca parca okudugum icin aklim karisti.
Seferilige niyet evde mi getirilmeli yoksa unutulurda yolda ya da varilan belde de akla gelirse olur mu?

hüseyinedip Çevrimdışı

hüseyinedip

الحَمْد لله
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleykum hocam.Bayramda özellikle çok soruluyor.Vazife ve evlilik sebebiyle memleketinden ayrılan biri bayram gibi sebeplerden ötürü geldikleri zaman seferi hükmünde midirler?

Abdulmuizz Fida

Admin
Selamün Aleykum hocam.Bayramda özellikle çok soruluyor.Vazife ve evlilik sebebiyle memleketinden ayrılan biri bayram gibi sebeplerden ötürü geldikleri zaman seferi hükmünde midirler?
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Yetişkin bir kimse doğup büyüdüğü, ya da sürekli yaşamak üzere temelli yerleştiği aslî vatanını terk edip herhangi bir sebeble sürekli yaşamak üzere bir başka yere yerleşirse burası onun aslî vatanı olur ve bu durumda önceki yer vatan-ı aslî olmaktan çıkar.
Eski aslî vatanında anne-babasının veya yetişkin çocuklarının bulunması durumu değiştirmez. Tercih edilen görüş budur (İbn Âbidîn
Muhammed Emîn b. Ömer b. Abdilazîz el-Hüseynî ed-Dımaşkī, Reddu’l Muḥtâr âle’d-Durri’l-Muḫtâr , C. II, Sf: 614-615)
Buna göre bir kimse sürekli yaşamakta olduğu vatanından ayrılıp, ziyaret vb. amaçlarla 90 km. ve daha uzak yerde yerleşik olan anne-babasının yanına giderse, seferîlik hükümlerine tabi olur. Dolayısıyla gittiği yerde Hanefîlere göre 15, Şâfiîlere ve diğer mezheblere göre 4 günden daha az kalmaya niyet ettiği takdirde seferî olur (
Ebu’l-Fazl Mecduddîn Abdullāh b. Mahmûd b. Mevdûd el-Mevsılî, el-İḫtiyâr li-tâlîli’l-Muḫtâr , C. I, Sf: 268)

Not : Bu tür suallerinizi Kur'an ve Sunnete göre Soru Cevab bölümüne sorarsanız lazım olduğunda herkes aradığında cevaba ulaşabilir.

Üst Ana Sayfa Alt