Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Şehadet Eylemi - İstişhad Eyleminin Hükmü?

EbuHasanAlMuhajiri Çevrimdışı

EbuHasanAlMuhajiri

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Usame bizzat diyorki biz bu savaşta amerikanları sivil veya asker olarak ayırmıyoruz dileyen şeyhin 11 eylül açıklamasına bakabilir

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
şimdi üstüme vazife değil ama sormak istiyorum bizzat usame bin ladinin talimatını verdiği 11 eylül eylemlerinde ölenlerin tamamı sivildi şimdi usame bin ladin ve eylemi gerçekleştirenler sapık mı ?

Hakkınızı Helal edin ama bu tür bir soruyu faydalanmak için mi sordunuz, yoksa karşıdakinin yanlışını zannettiğiniz bir yanlışı açığa çıkarmak için mi?

Ayrıca Şeyh'in açıklamasının yanında Şehid Atiyetullah'ında açıklamasına bakın derim. Ayrıca Yemen'deki sivilleri hedef alan saldırıyı kınayıp diyet ödemeyi kabul eden oluşumunda açıklamasına bakın. Sadece bir açıklama ile istenileni açığa vurduğunu düşünmeyin. Ve sadece ihtilaf olmak için bu tür sorular sormaya gerek duymayın. Zira sizde orada kast edilenin bunlar olmadığını çok iyi biliyorsunuz. Son cümlemde önce kendi nefsimi sonra sen değerli kardeşimi Allah'tan korkmaya davet ediyorum. Rabbim gönlünüze genişlik versin, basiretli bir şekilde akledip anlayıp onunla hareket etmeyi size nasip etsin.

EbuHasanAlMuhajiri

Üye
İslam-TR Üyesi
Hakkınızı Helal edin ama bu tür bir soruyu faydalanmak için mi sordunuz, yoksa karşıdakinin yanlışını zannettiğiniz bir yanlışı açığa çıkarmak için mi?

Ayrıca Şeyh'in açıklamasının yanında Şehid Atiyetullah'ında açıklamasına bakın derim. Ayrıca Yemen'deki sivilleri hedef alan saldırıyı kınayıp diyet ödemeyi kabul eden oluşumunda açıklamasına bakın. Sadece bir açıklama ile istenileni açığa vurduğunu düşünmeyin. Ve sadece ihtilaf olmak için bu tür sorular sormaya gerek duymayın. Zira sizde orada kast edilenin bunlar olmadığını çok iyi biliyorsunuz. Son cümlemde önce kendi nefsimi sonra sen değerli kardeşimi Allah'tan korkmaya davet ediyorum. Rabbim gönlünüze genişlik versin, basiretli bir şekilde akledip anlayıp onunla hareket etmeyi size nasip etsin.
Kardeşim şeyh usamenin bu konudaki görüşü apaçıktır yani bin dereden su getirmeye gerek yoktur ki bunun en büyük örneği 11 eylüldür bunun yanında kenya amerikan elçiliğinin bombalanması ve dahi türkiyede 2003 el kaide eylemlerine bak ben sadece şeyh usame ve onun görüşünü taşıyanlara sapık denmesi ne derece doğru onu sordum

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Etrafta hiçbir asker yokken, kafir bir ülkede durdur yerde sadece sivil vatandaşları öldürmek nasıl caiz oluyor anlamadım. Ben şimdi gidip Pariste elime silah alıp kafama göre insanları öldürsem caiz midir.

Bu anlattığın sapıklığa kim câiz dedi?

şimdi üstüme vazife değil ama sormak istiyorum bizzat usame bin ladinin talimatını verdiği 11 eylül eylemlerinde ölenlerin tamamı sivildi şimdi usame bin ladin ve eylemi gerçekleştirenler sapık mı ?

Abdulmuizz Fida hocanın sapıklık dediğiyle, sizin anlatdığınızını nasıl bağladınız?
buradaki sapıklık sivil ölümlerine değil''durduk yere kafiri öldürmeye'' sapıklık deniyor
birçok ülkede sivilleri öldüren amerika bunu durarakmı yaptı?
şeyhin dediği gayet açık, öldürdüğünüz gibi öleceksiniz.
amerikan uçakları çiçek atıyorsa 11 eylül olayları sapıklık olurdu. sen hiç çiçek atan amerikan uçağı gördünmü?
sapıklık hakdan sapmaya denir
Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz. Bakara 179
ikiz kule saldırılarında ölenler amerikan uçağını havada tutan ekonomisinin mimarları, eğer bunlar sivil tanımına giriyorsa amerikan başkanıda sivildir.
hatta amerikan askeride evine sivil kıyafetlerle gidiyor olabilir. onlardamı sivil

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Kardeşim şeyh usamenin bu konudaki görüşü apaçıktır yani bin dereden su getirmeye gerek yoktur ki bunun en büyük örneği 11 eylüldür bunun yanında kenya amerikan elçiliğinin bombalanması ve dahi türkiyede 2003 el kaide eylemlerine bak ben sadece şeyh usame ve onun görüşünü taşıyanlara sapık denmesi ne derece doğru onu sordum
Vallahi ben Şeyh'in görüşünden 'bir pazarın ortasına git, çoluk çocuk ayırt etmeden sivil gözetmeden saldırıyı gerçekleştir' sözünü anlamıyorum. Velev ki Şeyh böyle bir fetva vermiş olsa 'onun ardılı olanlar (Şehid Atiyetullah, Bilge Mücahid Zevahiri ve Yemen kolu) neden bu şekilde hareket etmiyorlar' diye sorarım. Çünkü benim bahsettiğim ve diyet ödemek isteyenlerde, şehadet eylemi yapacak olanlara 'dikkat edin şehid olayım derken elinize haksız kanlar bulaşmasın. Bunun vebalini Allah'a karşı nasıl verirsiniz' diye söyleyende Şeyh'e söz vermiş, biat etmiş, onun yolunu izlemiş yiğitlerdir. Siz şimdi kalkıp bunları göz ardı edip direk Şeyh'in sözlerinden istediğiniz manayı çıkarıp, ardılı olan bu yiğitlerin uygulamalarına bakmıyorsanız büyük bir hata ediyorsunuz demektir. Ve bu konuda dikkat edin şeytan gözlerinizi ve yüreğinizi karartmasın kardeşim. Merhameti yüreğinizden almasın kardeşim. Vallahi bunun kendi başıma gelmesinden nasıl korkuyorsam sizin içinde öyle korkuyorum. Ve siz değerli kardeşimde korkmalısınız. İşte tam da bu yüzden ikimizide Allah'tan korkmaya davet ettim. Sözlerimi çok açık dile getirdim. Bunu üzerine söz söyleyebilirsiniz ama benden bu kadarı kafi. Zira tekrar tekrar okuyun elbet beni anlayacaksınız. Umarım bunun için geç kalmış olmazsınız. Selametle kalasınız.

EbuHasanAlMuhajiri

Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida hocanın sapıklık dediğiyle, sizin anlatdığınızını nasıl bağladınız?
buradaki sapıklık sivil ölümlerine değil''durduk yere kafiri öldürmeye'' sapıklık deniyor
birçok ülkede sivilleri öldüren amerika bunu durarakmı yaptı?
şeyhin dediği gayet açık, öldürdüğünüz gibi öleceksiniz.
amerikan uçakları çiçek atıyorsa 11 eylül olayları sapıklık olurdu. sen hiç çiçek atan amerikan uçağı gördünmü?
sapıklık hakdan sapmaya denir
Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz. Bakara 179
ikiz kule saldırılarında ölenler amerikan uçağını havada tutan ekonomisinin mimarları, eğer bunlar sivil tanımına giriyorsa amerikan başkanıda sivildir.
hatta amerikan askeride evine sivil kıyafetlerle gidiyor olabilir. onlardamı sivil
Bende tam olarak bundan bahsediyorum

EbuHasanAlMuhajiri

Üye
İslam-TR Üyesi
Vallahi ben Şeyh'in görüşünden 'bir pazarın ortasına git, çoluk çocuk ayırt etmeden sivil gözetmeden saldırıyı gerçekleştir' sözünü anlamıyorum. Velev ki Şeyh böyle bir fetva vermiş olsa 'onun ardılı olanlar (Şehid Atiyetullah, Bilge Mücahid Zevahiri ve Yemen kolu) neden bu şekilde hareket etmiyorlar' diye sorarım. Çünkü benim bahsettiğim ve diyet ödemek isteyenlerde, şehadet eylemi yapacak olanlara 'dikkat edin şehid olayım derken elinize haksız kanlar bulaşmasın. Bunun vebalini Allah'a karşı nasıl verirsiniz' diye söyleyende Şeyh'e söz vermiş, biat etmiş, onun yolunu izlemiş yiğitlerdir. Siz şimdi kalkıp bunları göz ardı edip direk Şeyh'in sözlerinden istediğiniz manayı çıkarıp, ardılı olan bu yiğitlerin uygulamalarına bakmıyorsanız büyük bir hata ediyorsunuz demektir. Ve bu konuda dikkat edin şeytan gözlerinizi ve yüreğinizi karartmasın kardeşim. Merhameti yüreğinizden almasın kardeşim. Vallahi bunun kendi başıma gelmesinden nasıl korkuyorsam sizin içinde öyle korkuyorum. Ve siz değerli kardeşimde korkmalısınız. İşte tam da bu yüzden ikimizide Allah'tan korkmaya davet ettim. Sözlerimi çok açık dile getirdim. Bunu üzerine söz söyleyebilirsiniz ama benden bu kadarı kafi. Zira tekrar tekrar okuyun elbet beni anlayacaksınız. Umarım bunun için geç kalmış olmazsınız. Selametle kalasınız.
İslamda sivil asker ayrımı yoktur muharipler ve muharip olmayanlar vardır ve bir kafirin muharip olması için illa eline kılıç alması gerekmez.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İslamda sivil asker ayrımı yoktur muharipler ve muharip olmayanlar vardır ve bir kafirin muharip olması için illa eline kılıç alması gerekmez.

sivil öldürülmez diyenler , sivilden kasıt masumlardan bahsediyor
amerikan başkanının ayakkabısını boyayan adam masum olamaz.
amerikan başkanının terziside masum değildir.
amerikan askeri afganistanda müslümanı öldürüyorsa, o askerin evde bırakdığı çiçekleri sulayan komşusu bile bu zulüme ortakdır

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi ülkende ki kafirleri toprağından def etmeden, cehaleti bitirip tevhid i getirmeden gidip senden 5000 bin km uzaktaki bir şehirde bu eylemleri yapmayı anlamadım anlayamıyorum anlayacagimida zannetmiyorum.
Tabi benim anlayıp anlamamaminda pek bir öneminin olduğunuda düşünmesem de ekseri böyle düşünüldüğünüde biliyorum.

Böyle eylemler ile ne elde ediliyor tartışılır. Bu eylemler ile kafirler ne yapmaktan vazgeçmiş tartışılır.

Objektif, duygusal ve heyecandan uzak ve geçmişteki istişhad eylemleri baz alınarak bakıldığında ben bir benzeşme göremiyorum.
Halepte esed itlerinin askerlerinin siperlerini patlatmak ile ikiz kuleleri patlatmayi kıyas etmek ..........

Beni ve tüm Müslümanları doğrudan ilgilendiren bir konuda yaptığım eylem ile ne kazandım ne kaybettim ona bakarım. Diyelim ki kıyas yaptım ve bu eylemi gerçekleştirdim. Tecrübe gösteriyor ki bu kıyas kıyasa uygun değil.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi ülkende ki kafirleri toprağından def etmeden, cehaleti bitirip tevhid i getirmeden gidip senden 5000 bin km uzaktaki bir şehirde bu eylemleri yapmayı anlamadım anlayamıyorum anlayacagimida zannetmiyorum.
Tabi benim anlayıp anlamamaminda pek bir öneminin olduğunuda düşünmesem de ekseri böyle düşünüldüğünüde biliyorum.

Böyle eylemler ile ne elde ediliyor tartışılır. Bu eylemler ile kafirler ne yapmaktan vazgeçmiş tartışılır.

Objektif, duygusal ve heyecandan uzak ve geçmişteki istişhad eylemleri baz alınarak bakıldığında ben bir benzeşme göremiyorum.
Halepte esed itlerinin askerlerinin siperlerini patlatmak ile ikiz kuleleri patlatmayi kıyas etmek ..........

Beni ve tüm Müslümanları doğrudan ilgilendiren bir konuda yaptığım eylem ile ne kazandım ne kaybettim ona bakarım. Diyelim ki kıyas yaptım ve bu eylemi gerçekleştirdim. Tecrübe gösteriyor ki bu kıyas kıyasa uygun değil.

5000km uzaktaki müslümanı öldürürsen senin ülkendede seni öldürürler. bunun neyini anlamadınki
öldürdüğün gibi öleceksin demenin en kestirme yolu.

amerika kendi ülkesine demokrasiyi getirmeden, asırların sorunu olan ırkcılığı bitirmeden, kalkıpda binlerce km uzakdaki ortadoğuya demokrasi getirmeye kalkmasını anladınmı kardeşim?
suriyede yapılan istişhad eylemleri kafirin en büyük korkusudur,
kafirler gölgelerinden korkar hale geldiyse bu eylemler en büyük sebebdir

M Çevrimdışı

Meliksah Kayaaaa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
5000km uzaktaki müslümanı öldürürsen senin ülkendede seni öldürürler. bunun neyini anlamadınki
öldürdüğün gibi öleceksin demenin en kestirme yolu.

amerika kendi ülkesine demokrasiyi getirmeden, asırların sorunu olan ırkcılığı bitirmeden, kalkıpda binlerce km uzakdaki ortadoğuya demokrasi getirmeye kalkmasını anladınmı kardeşim?
suriyede yapılan istişhad eylemleri kafirin en büyük korkusudur,
kafirler gölgelerinden korkar hale geldiyse bu eylemler en büyük sebebdir
+1

S Çevrimdışı

samudra

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"İştişhad Eylemleri" olarak isimlendirilen we şu an yapıldığı şekliyle olan eylemler Dinen caiz değildir. Zira bu eylemler de kişi, kafirler tarafından değil kendi kendini öldürmektedir. Zira bu eylemi yapan kişi kafirlerin arasına araba vb. taşıt ile weya taşıtsız olarak girip araba da olan weya üzerinde bulunan patlayıcıları patlatmaktadır.

Bu şekilde yapılan bir eylem ise Selefin sözlerinde weya uygulamalarında yer almamaktadır. Selefin yapmış olduğu Şehadet eylemleri bizzat kafirler arasına dalıp kafirler ile bire bir savaşmak we öldürülmektir. Işte Selefin Şehadet Eylemleri bu şekilde gerçekleşmiştir.

Gunumuzde yapılan eylemler ise buna uygunluk arz etmemektedir. Zira günümüz eylemlerinde ki durum; kişinin kendi kendini öldürmesidir.

-

Ebu Davud'un Sunen'inde (no; 2538) riwayet ettiği bir hadiste şu geçmektedir;

Seleme ibn el-Ekva radiyAllahu anhu dedi ki; "Hayber günü kardesim şiddetli bir şekilde savaşa girdi. Ancak kılıcı yanlışlıkla ona geri döndü we onu öldürdü. Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem'in Ashabı onun hakkında şüpheye düştüler we 'kendi silahıyla ölen biri' demeye başladılar. Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem bunun üzerine dedi ki; "O, cihad eden bir Mücahid olarak öldü." Diğer rivayette ise Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem şöyle dedi; "Bunu söylemekle hata ediyorlar. O, cihad eden bir Mücahid olarak öldü we ona iki ecir wardır."

Bu hadisin konumuzla ilgili yönü şudur; Sahabe, kendi silahı ile ölen bir Mücahid sahabi hakkında şüpheye düştüler we ona şehid demediler. Zira kendi silahı ile ölmüş idi. Ancak Rasulullah sallAllahu aleyhi we sellem bunda hata ettiklerini, zira onun kendi silahıyla yanlışlık sonu öldüğünü izah ederek onun cihad eden bir Mücahid olarak öldüğünü we ona iki ecir werileceğini beyan etti.

Eğer sahabe kendi silahı ile yanlışlık sonucu ölen kimse hakkında şüpheye düşmüş we ona şehid ismini vermemiş iseler, günümüz de yapılan eylemler ile kendi kendini öldüren kimseleri görselerdi acaba ne derlerdi?

Dediğimiz gibi günümüzde yapılan eylemlerde kişi kendi iradesi ile kasten üzerindeki patlayıcıyı patlatmaktadır. Bununla kafirlere zarar vermiş olsa da bu durum onu 'kendi kendini öldürme' kapsamından çıkarmaz.

Allah en iyi bilendir.

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
تركي بن مبارك البنعلي تقبّله الله

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1528389523844.jpg
    FB_IMG_1528389523844.jpg
    32.7 KB · Görüntüleme: 83
Üst Ana Sayfa Alt