Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selef-i Salihin Akidesi - Kulun Rabbini Bilmesi

S Çevrimdışı

Sa'd Bin Ebi Vakkas

Üye
İslam-TR Üyesi
KULUN RABBİNİ BİLMESİ

Sana rabbin kim? diye soruldugu zaman soyle cevap ver: Benim Rabbim Allah'tir. O ki beni ve butun yaratilmislari (alemleri) nimeti ile terbiye eden, yetistiren Allah'tir. O benim kendisine ibadet ettigim, O'ndan baska hic bir ilahin olmadigi Allah'tir. Buna delil ise Yuce Allah'in su sozudur:

"Hamdin her turlusu alemlerin Rabbi olan Allah icindir. (Fatiha Suresi: 2) Allah'in disindaki her sey (yaratilmis) bir alemdir. Bende bu alemden (yaratilmislardan) biriyim.

Sana Rabbini ne ile, nasil tanidin, bildin? diye soruldugu zaman soyle cevap ver: O'nu (varligina delalet eden) eylemleriyle ve mahlukatlariyla bildim. Gece, gunduz, gunes ve ay onun ayetlerindendir. Yedi kat gok ve yedi kat yer ve aralarindaki her sey onun mahlukatlarindandir. Buna delil ise Yuce Allah'in su sozudur:

"Gece ile gunduz, gunes ile ay (Allah'in varligina delalet eden) onun ayetlerindendir. Gunes ve ayi (Rabler edinip) secde etmeyin. Onlari yaratan Allah'a secde edin. Eger Allah'a ibadet ediyorsaniz." (Fussilet Suresi 37. ayet)

Ve soyle buyurmustur: "Muhakkak ki sizin Rabbiniz olan Allah, gokleri ve yeryuzunu alti gunde yaratmis ve sonrada arsin (tahtin) ustune yukselmistir. Gunduzun aydinligini, onu suratle takip eden gece ile orten, gunesi, ayi ve yildizlari emrine boyun egdiren O'dur. Boyle de her seyi yoktan var etmek ve yarattiklari uzerinde tasarruf ve hukum sahibi olma hakki (yalnizca) Allah'indir. Alemlerin Rabbi olan Yuce Allah hayri bol olandir." (Araf Suresi 54. ayet)

Rab; ibadet edilendir. Buna delil ise yuce Allah'in su sozudur: "Ey insanlar! Sizi ve sizden oncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin. Umulur ki (boylece Allah'in azabindan) kurtulmus olursunuz. O Rab ki sizin icin yeryuzunu bir dosek, gokyuzunu de saglam bir cati yapti. Gokyuzunden yagmuru indirip onunla sizin icin cesitli meyveleri rizik olarak cikardi. Oyle ise siz bunlari bildiginiz halde Allah'a ortak kosmayin." (Bakara Suresi 21-22. ayetler)

(Buyuk tefsir alimlerinden) Ibn-i Kesir (Allah ona rahmet etsin) soyle buyurmustur. Ibadete mustahak olan bu kadar cesitli mahlukati yaratan, Allah'tir.

Ibadet Cesitleri: Allah'in yapilmasini emrettigi; Islamin sartlari, imanin sartlari ve ihsan gibi ibadetlerdir. Oyle ise dua, korku, umit etmek, tevekkul etmek, isteyerek yonelmek, cekinerek korkmak, itaat ederek sakinmak, bilerek korkmak, yonelmek, yardim dilemek, siginmak, imdat dilemek, kurban kesmek, adak adamak, yardimini beklemek hep ibadet cesitlerindendir. Bunlar gibi Allah'in emrettigi butun ibadetler yalnizca Allah icin yapilir. Bu ibadetlere deliller ise Yuce Allah'in su ayetleridir.

Dua: "Muhakkak ki mescitler (ibadet yerleri) yalnizca Allah'a aittir. Dolayisiyla Allah'tan baska birine dua (ederek ibadet) etmeyin."(Cin Suresi: 18)

Kim Allah'tan baskasina dua eder yada duasinda Allah'la beraber baskasini da ortak kosarsa, yada duasinin bir kismini baska bir seye niyazda bulunmak icin harcarsa sirke duser, kafir olur. Buna delil ise Yuce Allah'in su sozudur:

"Kim Allah'la beraber baska bir ilaha (mabuda), ilahligina hic bir delili olmadigi halde dua edecek olursa, muhakkak ki onun cezasi (hesabi) Rabbin katinda olacaktir. Suphesiz ki kafirler iflah olmayacaklardir." (Muminun Suresi: 117)

Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) soyle buyurmustur:"Dua ibadetin beyni (ozu)'dur."

Ve Yuce Allah soyle buyurmustur: "Sizin Rabbiniz buyurdu ki; Bana dua edin de dualariniza cevap vereyim, icabet edeyim. Muhakkak ki bana ibadet etmekten kibirlenenler hakir ve kucuk dusurulmus olarak cehenneme gireceklerdir." (Gafir Suresi 60. ayet)

Korku: Bu ibadete delil ise Yuce Allah'in su ayetidir:Eger iman eden kimseler iseniz, onlardan (kafirlerden) degil benden korkun" (Ali Imran Suresi: 175. ayet)

Umit Etmek: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"Kim Rabbi ile karsilasmayi umit ederse salih amel islesin ve Rabbine yapmis oldugu ibadetlerde ona kimseyi ortak kosmasin" (Kehf Suresi 110. ayet)

Tevekkul Etmek: Bu ibadetin delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"Kim Allah'a tevekkul ederse Allah ona yeter" (Talak Suresi 3. ayet)

Isteyerek Yonelmek, Cekinerek Korkmak, Itaat Ederek Sakinmak: Bu ibadetlere delil ise Yuce Allah'in su sozudur: "Suphesiz ki Onlar hayirli isleri yapmada acele ederler, ve bize korku ve istekle dua ederler. Onlar bize karsi (emirlerimize) itaat ederek sakinirlar"

Bilerek Korkmak: Bu (ibadete) delil ise Yuce Allah'in su sozudur: "Onlardan degil, asil benden bilerek (gerektigi gibi) korkun" (Bakara Suresi:150. ayet)

(Allah'a) Yonelmek: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"(Her isinizde) Rabbinize yonelin ve (nefislerinizle) O'nun (emirlerine, dinine) teslim olun." (Zumer Suresi 54. ayet)

Yardim Dilemek: Bu (ibadete) delil ise Yuce Allah'in su sozudur: "Yalniz sana ibadet eder ve yalnizca senden yardim dileriz" (Fatiha Suresi 5. ayet)

Peygamber efendimiz bir hadisinde soyle buyurmustur: "Yardim diledigin zaman Allah'tan yardim dile"

Siginmak: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"De ki: Insanlarin Rabbi ve Hukumrani olan Allah'a siginirim" (Nas Suresi 1-2. ayet)

Imdat Dilemek: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur: "Rabbinizi imdada cagirdiniz da (O da hemen akabinde) sizin bu cagriniza cevap vermisti(karsilik vermisti). (Enfal Suresi 9. ayet)

Kurban Kesmek: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"De ki: Benim namazim, kestigim kurban, hayatim ve olumum alemlerin Rabbi olan Allah icindir. O'nun (bu ibadetlerde) hic bir ortagi yoktur. Ben bununla (bu ibadetleri yapmakla) emrolundum ve ben ilk Musluman olanim." (Enam Suresi 162-163. ayetler) (Peygamber efendimiz) sunnetinde soyle buyurmustur: "Allah kendinden baskasi icin kurban kesene lanet etmistir."

Adak Adamak: Bu (ibadetin) delili ise Yuce Allah'in su sozudur:"Onlar adaklarini yerine getirirler ve serri, kotulugu yayginlasmis olan (o) gunden korkarlar" (Insan Suresi 7. ayet)

Seyh Muhammed B. AbdulVehhab (r.aleyh)

Üst Ana Sayfa Alt