Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Selefiliğin Hak Olduğuyla Ilgili Şüphelerime Cevab ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle Selamun Aleyküm

Selefilik bana sofilikten daha mantıklı geliyor ama Selefilikte de aklımda şüphe uyandıran meseleler var. Şüphemi gidereni Allah hayırla mükafatlandırsın.

1)Selefiliğe göre “Allah semadadır” diye biliyorum. Bu bana garip geliyor, sanki mücessime inancı gibi. Sema sınırlı bir bölge değil mi? Onun yerine “Allah’ın nerde olduğuna bizim aklımız yetmez” demek daha doğru olmaz mı? Ayrıca dünya yuvarlaktır Kuzeyde birisi yukarıyı gösterirse, güneydeki birine göre aşağıdır.

2)Selefiler Muhammed bin Abdülvehhab’ı çok severler ama Muhammed bin Abdülvehhab, Osmanlı Devleti’ni tekfir etmedi mi? Osmanlı benim tahminimce Peygamber ve 4 Halife’nin yönettiği devletten sonra en iyi İslam devletidir (Allahu Alem). Osmanlı’yı tekfir etmek de bana garip geliyor.

3)Abdülaziz bin Baz’ı siz severmisimiz? (Sevmezseniz diye tahmin ediyorum ama bazı selefiler sever. Sevmiyorsanız gerisini yanıtlamanıza gerek yok)
O adam zalim Suud’un kadısı değil mi bu adamı ne için seviyorlar bazı Selefiler?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Öncelikle Selamun Aleyküm

Selefilik bana sofilikten daha mantıklı geliyor ama Selefilikte de aklımda şüphe uyandıran meseleler var. Şüphemi gidereni Allah hayırla mükafatlandırsın.

1)Selefiliğe göre “Allah semadadır” diye biliyorum. Bu bana garip geliyor, sanki mücessime inancı gibi. Sema sınırlı bir bölge değil mi? Onun yerine “Allah’ın nerde olduğuna bizim aklımız yetmez” demek daha doğru olmaz mı? Ayrıca dünya yuvarlaktır Kuzeyde birisi yukarıyı gösterirse, güneydeki birine göre aşağıdır.

2)Selefiler Muhammed bin Abdülvehhab’ı çok severler ama Muhammed bin Abdülvehhab, Osmanlı Devleti’ni tekfir etmedi mi? Osmanlı benim tahminimce Peygamber ve 4 Halife’nin yönettiği devletten sonra en iyi İslam devletidir (Allahu Alem). Osmanlı’yı tekfir etmek de bana garip geliyor.

3)Abdülaziz bin Baz’ı siz severmisimiz? (Sevmezseniz diye tahmin ediyorum ama bazı selefiler sever. Sevmiyorsanız gerisini yanıtlamanıza gerek yok)
O adam zalim Suud’un kadısı değil mi bu adamı ne için seviyorlar bazı Selefiler?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kardeşim çok yüzeysel, kulaktan dolma duyumlarla bir itikadı kendince lekeliyor, ithamlarda bulunuyorsun. Önce neyi savunuyorsun ve neye karşısın, hak gördüğün nedir, hak görmediğinin hükmü nedir karşımda olsan da sorabilseydim.

Aşağıdaki linkleri incele, konu hakkında yeterli bilgin olacaktır. Kafana hala takılan bir mesele olursa o zaman görüşelim.

İlgili Konuklar:

Allah Nerede ? - Rahman Arş'a İstiva Etti !
https://www.islam-tr.org/konu/allah-nerede-rahman-arsa-istiva-etti-kitap.8000/

Muhammed Bin Abdulvahhab'ın Hayatı, Daveti ve Hakkında Yapılan İftiralar
https://www.islam-tr.org/konu/muham...i-daveti-ve-hakkinda-yapilan-iftiralar.29757/

Vahhabiler Kimdir, Bunlar Hakkında Söylenenler Doğru mudur ?
https://www.islam-tr.org/konu/vahhabiler-kimdir-bunlar-hakkinda-soylenenler-dogru-mudur.9016/

Muhammad Bin Abdilwahab ve İngilizler
https://www.islam-tr.org/konu/muhammad-bin-abdilwahab-ve-ingilizler.22000/

Osmanlı Devleti Hiç Bir Zaman Daru'l İslam mıydı?
https://www.islam-tr.org/konu/osmanli-devleti-hic-bir-zaman-darul-islam-miydi.27719/

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu linklerde sorduğum soruların net cevabı yok.

Bu arada lekeleme yapmıyorum. Sofilikten selefiliğe geçmek istiyorum (sebebini sonra anlatırım) ama bunun gibi sorular aklıma takılıyor. Ben de sizi kardeşlerim olarak gördüğüm için size soruyorum. Allah sizi mübarek kılsın.

Yazdığım soruları cevaplarsanız sevinirim. Bunun gibi sorularım oldukça sormam gerek çünkü hayatımın çoğu batıl davalara hizmetle geçti. Artık hakikati arıyorum.

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Tamam diyelim her şeyi anladım da hem Cüheyman el Uteybi’yi hem de onu katleden Mekke kadısı Bin Baz’ı nasıl seversiniz bunu anlamadım.

Abdulmuizz Fida

Admin
Cübbeli şarlatanı yüzünden tasavvuffta kalmanı izah edebiliyor musun?

Biz kişilerin yanlışı sebebiyle akide değiştirmiyoruz, bin baz'ı sevmek imanın şartı degil

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Birincisi cübbeliyi sevmiyorum

İkincisi tasavvufçuluktan selefiliğe geçmek istediğimi 3. kez söylüyorum

Üçüncüsü ve en önemlisi aynı akidede olduğun herkesi sevecekmisin? Hanı Suud Hanedanlığı tağuttu tağuta hizmeg eden adamı seviyorsun. Ayrıca senin dünya yuvarlaktır dediğin yorumunu gördüm. Yani Bin Baz’ın akidesine göre “dünya yuvarlaktır” diyen kafirdir. Seni tekfir eden adamı nasıl seversin.

Abdulmuizz Fida

Admin
Birincisi cübbeliyi sevmiyorum

İkincisi tasavvufçuluktan selefiliğe geçmek istediğimi 3. kez söylüyorum

Üçüncüsü ve en önemlisi aynı akidede olduğun herkesi sevecekmisin? Hanı Suud Hanedanlığı tağuttu tağuta hizmeg eden adamı seviyorsun. Ayrıca senin dünya yuvarlaktır dediğin yorumunu gördüm. Yani Bin Baz’ın akidesine göre “dünya yuvarlaktır” diyen kafirdir. Seni tekfir eden adamı nasıl seversin.
Cubbeli şarlatanı sevmiyorum diyorsun ama iftira atmakta onunla kapışıyorsun!
Bin Baz'ı sevdiğimi nerede okudun mufteri? Yoksa okuyub anlayamadığın yazılarımda mı gördün?
Bin Baz'ı sevmeyeceğim diye akide mi değiştirelim? Bin Baz'ı sevmesem de selefi akidesi üzerine kalabilirim. Biz selefiliği kişilere bakarak değil, menhecinden dolayı benimsedik. Kişilerin hataları olabilir, hatta her akide mensubu alimin şahsi hataları olabilir, bundan dolayı akide değiştirecek olunsa, Celaleddin Rumi, İbn Arabi, Hallac-ı Mansur, İmam Rabbani, Nazım Kıbrisi, Cubbeli, gibilerin yüzünden tasavvufcuların pervane olması gerekirdi.

Şimdi kısır tartışmayı bırak ve selefi akidesinde yazıları okuduğun halde, göremediğin veya aklına yatmayan akidenin sana göre olması gereken doğru akide hangisi ise deliliyle ortaya koy ve selef akidesinin batıllığını isbatla. Yahud sapkın tasavvuf ekolunden tevbe et

S Çevrimdışı

Saladin1

Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuiz Fida sana da bir laf söylenmiyor. Sen burda yöneticisin bu hakaretleri, bu üslubu kendine yakıştırıyorsan sana bir şey diyemem. Ama insanları böyle kazanamazsın tam tersine iyice soğutursun. Ben sizi adam yerine koyuyorum diye beni pişman etmeyin. Sizde biraz anlayışlı olun. Size kaç kere dedim hidayet yolundayım diye. Şimdi ben alıngan olsan inadınıza batıl yola devam etsem bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız? Tartışma uzamasın diye iftira etmediğimi ispatlamaya çalışmayacağım. Bu hakaretlere ramen halen seni kardeşim olarak görüyorum. Allah bizi affetsin.

Abdulmuizz Fida

Admin
Abdulmuiz Fida sana da bir laf söylenmiyor. Sen burda yöneticisin bu hakaretleri, bu üslubu kendine yakıştırıyorsan sana bir şey diyemem. Ama insanları böyle kazanamazsın tam tersine iyice soğutursun. Ben sizi adam yerine koyuyorum diye beni pişman etmeyin. Sizde biraz anlayışlı olun. Size kaç kere dedim hidayet yolundayım diye. Şimdi ben alıngan olsan inadınıza batıl yola devam etsem bu vebalin altından nasıl kalkacaksınız? Tartışma uzamasın diye iftira etmediğimi ispatlamaya çalışmayacağım. Bu hakaretlere ramen halen seni kardeşim olarak görüyorum. Allah bizi affetsin.
Önce iftira at, cevab verince de sana da laf söylenmiyor de. Bu ne aymazlık, bu ne vurdumduymazlık?
Buraya nasıl yazıyorsan o şekilde karşılık alınıyor, hele bir yazılara bak kimlere bu şekilde cevab yazmışsam uslublarınızda farklılık göremeyeceksin. İftira atarak suçlama yazana yüzsüzlük yapmıyoruz, bu sebeble soğuyan ancak kendi nefsini kınasın.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Kardes verilen linkleri tam manasıyla okusaydınız ya da okuduysanız da idrak etseydiniz sorunuzun cevabini almistiniz. Akide de bir insani sevmek ya da sevmemek imanın şartı olmadıgı gibi böyle bir soru sormakta abestir. Ehli sünnet olan herhangibi binbazi sevebilir ya da sevmeyebilir ve hatta gicik dahi olabilir bu normal bir durumdur ve bunu imanın sarti gibi nasıl sevilir ya da sevilmez diye soru sorulmaz zira şahıslar peygamber degildir ki imanın sarti olsun biz 4 imama tabi olurken bile onların %100 bütün görüşlerine tabii olmayıb onların kuran ve sünnete isabet eden görüşlerine uyarız iste mesele de burada çözülüyor misal onların herhangibi görüsünü baska bir imama tercih etmemiz o imamın sevgisini kalbimizde azaltmaz.

Sahislari birakip amaca odaklanmanızı tavsiye ederim zira şahıslar din degildir, imani bir şartda degildir. Sahislar gelip gecici olduğu kadar dünü bugünü de farklı olabilir ve şahıslar hic bir zaman komple bir düsünceyi ya da menheci komple tasvir edemez şahıslar sadece o menhecin denizdeki damla misali bir neferi olabilir ve sahislarin sevilip sevilmemesine her ne sebep olursa olsun bu durum menheci bağlamaz aksine sadece şahsi ve şahsın taraftarlarını bağlar. Bizler de sitemizdeki hocamızın makalelerini okuduysanız herhangibi sahsa ya da şahıslara bağlı degiliz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt