Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selefilik Nedir? Ne Değildir?

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu kitabı kızılay meydanında dağıtıyorlardı 2 yıl evvel.
selefileri mi anlatıyormuş?

bu "itiraf"ların kendi kurmacaları olduğunu söylemişlerdi galiba sonradan. sürekli kendi ayaklarına sıkıyorlar. komik adamlar vesselam.
Muhammed b. Abdülvehhab hakkında olur olmaz iddialar var

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah c.c bizi Müslüman olarak adlandırdı.bundan daha güzel bir isim olamaz ve başka hiç bir ismi kabul etmiyorum beni bağlamıyor
Kuranda açık ve net olarak bu isim verilmiş daha ötesi olamaz.

ben arayış içinde olan biriyim.ne arıyorum derseniz.Kuran ve sünnete tam manasıyla uyan insanların olduğu yazıştığı muhabbet ettiği bilgi aldığı bilgi verdiği bir site forum. v.s adına ne derseniz.

isimlerin öne çıkmadığı (bilmeden bizde tağutlar edinebiliriz) senin alimin benim alimim yarışı olmadığı
sadece Kuran ve sünnet ve ona gerçekten bağlı olan kim varsa (kendine şucu bucu diyenler )
şucu bucu yu bırakıpta sadece ve sadece neden müslüman olamıyoruz.neden tek vucut olamıyoruz. evet ben böyle bir topluluk aıyorum benim arayışım budur

herkes Allah c.c. bir dakika düşünsün .biz neciyiz selefimizyiz hanefimiyiz şafimiyiz malikimiyiz ilk kimliğimiz bunlar
2. kimliğimiz müslümanlıkmı
eminim herkes ilk kimliğimiz müslümanlık diyecek ama kendini gene selefi hanefi .v.s diye anlandıracak

ozaman çok samimi değiliz bu benim düşüncem
isimler bizi toplamıyor birleştirmiyor toplayamazda birleştiremezde .bizi tek birleştirecek isim müslüman sadece müslüman ismidir
Allah c.c ne demişsse doğru demiştir

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selefiler; ölülerden ve gaip olanlardan medet ummazlar, sıkıntı anında ancak Allah'tan yardım isterler.

Selefiler; Allah Kuran ve Sünnette kendisini ve özelliklerini nasıl tarif etmişse mahlukatına benzetmeden ve keyfiyetini sorgulamaksızın zahiri anlam üzere alırlar.

Selefiler; normal şartlarda avamın tek bir alime veya mezhebe bağlı kalmasını vacib görmezler ancak kafası karışık görüş tercih etmekten aciz kalan müstesna. Selefiler; Selef'in görüşlerinden bir görüşü tercih ederken, alimlerin o sonuca nasıl vardığını araştırıp, kalbinin mutmain olduğu görüşü tercih ederler.

Selefiler; bidat çıkarmazlar, ibadette bidat çıkarmayı delalet olarak görürler.

Selefiler; şefaate, keramete, mucizeye inanırlar ancak her olağanüstü birşey gördüklerinde birilerini veli ilan edip onu ilahlaştırmazlar.

Selefileri selefi yapan beş temel özellik bunlardır.

C Çevrimdışı

chveneburi

Üye
İslam-TR Üyesi
bu 5 temel özellige bende imza atarım ben şimdi selefimi oldum?
yada saydığın bu güzel özellikler selefiliğin icat ettği bir şeymi selefi olmazsak bu 5 temel kuraldan mahrummu kalacağız

ah güzel kardeşim bu yazdıkların islamın özündendir yani selefiliğin icadı değildir

neyse ben mesajımı aldım.Allah yolunuzu açık etsin

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu 5 temel özellige bende imza atarım ben şimdi selefimi oldum?
yada saydığın bu güzel özellikler selefiliğin icat ettği bir şeymi selefi olmazsak bu 5 temel kuraldan mahrummu kalacağız

ah güzel kardeşim bu yazdıkların islamın özündendir yani selefiliğin icadı değildir

neyse ben mesajımı aldım.Allah yolunuzu açık etsin

Selefi ismini kullanmak ayıp değildir kardeş, kendimizi sofilerden, maturidilerden, eşarilerden ve diğer bidat ehlinden ayrı tutmak için selefi ismini kullanıyoruz çünkü aramızda itikadi farklılıklar var. Ancak bu tüm bidat ehlinden tamamen uzak duralım demek değil. Ayrıca sana cevap olarak yazmamıştım, başlığı gördüm ona göre cevap yazdım

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selefi ismini kullanmak ayıp değildir kardeş, kendimizi sofilerden, maturidilerden, eşarilerden ve diğer bidat ehlinden ayrı tutmak için selefi ismini kullanıyoruz çünkü aramızda itikadi farklılıklar var. Ancak bu tüm bidat ehlinden tamamen uzak duralım demek değil. Ayrıca sana cevap olarak yazmamıştım, başlığı gördüm ona göre cevap yazdım

Diğerleri neysede eşari ve maturidi nin ne yanlışları varda soylermisin ?

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Bazı Müslümanların kendilerini selefi olarak nitelemesini doğru bulmuyorum

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Teymiyye rh bir tarikatçı arasında geçen diyalog:
"Ey İbn Teymiyye sizin ne özelliğiniz var, bilmiyorum.Sizin yanınıza geldiğimiz zaman keramet gücümüz ölüyor ve boşa gidiyor.Kâfir Moğolların yanına gittiğimiz zaman ise bütün kerametlerimiz ortaya çıkıyor?" İbn Teymiyye şu cevabı verdi: "Bizimle sizin ve Moğolların durumu neye benzer bilir misiniz? Biz beyaz atlarız.Sizler alaca atlarsınız.Moğollar ise simsiyah atlardır.Alaca at, siyah atların arasına girdiği zaman beyaz gibi Görünür.Beyaz atlara karıştığı zaman ise siyah olur.Sizlerde bir miktar nur kalıntısı var.Kafirlerin arasına girdiğiniz zaman bu nur ortaya çıkar.Bizim yanımıza geldiğiniz zaman ise - ki biz en büyük nurun sahibiyiz ve sünnete bağlıyız- sizin siyahlığınız ve karanlığınız ortaya çıkar.Sizinle bizim ve Moğolların durumu işte buna benzer."

"Yüzleri ağaranlara gelince, onlar Allah'ın rahmeti içindedirler; orada ebedî kalacaklardır." (Âl-i İmrân, 107)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Su islamı ALLAH VE RASULUNU selefiler kadar daha IYI anlatan yasayan bırılerını gorduk te bız mı tutmadık Gunumuzde.

Selefiler dısında kımı görsem İslam' ıle alakası yok bır garipler tuhaflar

Selefi kı ozu quran ve sünnet olan bundan başkasına yerı olmayan kimseler

Sapı bugdandan ayırt etmek gerekir kardesler aksı takdirde abd den bır kafır cıkar bız sehıdız der oyle bakar herkez.

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş Peki Ehli Sünnet Bu itikadı tekfir etmişmidir?

Tekfir edenler olmuş akhi ama Şeyhulislam ibn teymiyye gibi alimler bu yaklaşımı tasvip etmemiş.

Şeyhulislam el-Herevi (v. 481) : Bu zat İbn Kayyım’ın Medaric’us Salikin adlı kitabında şerh etmiş olduğu Menazil’us Sairin adlı eserin ve başka eserlerin müellifi olan büyük bir muhaddis, sufi ve Hanbeli fakihidir. O, Zemm’ul Kelam adlı eserinde Eşarileri şiddetli bir şekilde inkar etmiş hatta onları reddetme hususunda mübalağa ederek Eşarileri sapıklık ve bidatçilikle vasfetmenin ötesine geçip tekfir ve lanetleme cihetine gitmiş ve de kendisi gibi düşünen alimlerden de bu doğrultuda nakillerde bulunmuştur. O kadar ki Şeyhulislam İbn Teymiye gibi muhakkik alimler onun bu yaklaşımını tasvib etmemişlerdir.

Allah en iyisini bilir

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir edenler olmuş akhi ama Şeyhulislam ibn teymiyye gibi alimler bu yaklaşımı tasvip etmemiş.

Şeyhulislam el-Herevi (v. 481) : Bu zat İbn Kayyım’ın Medaric’us Salikin adlı kitabında şerh etmiş olduğu Menazil’us Sairin adlı eserin ve başka eserlerin müellifi olan büyük bir muhaddis, sufi ve Hanbeli fakihidir. O, Zemm’ul Kelam adlı eserinde Eşarileri şiddetli bir şekilde inkar etmiş hatta onları reddetme hususunda mübalağa ederek Eşarileri sapıklık ve bidatçilikle vasfetmenin ötesine geçip tekfir ve lanetleme cihetine gitmiş ve de kendisi gibi düşünen alimlerden de bu doğrultuda nakillerde bulunmuştur. O kadar ki Şeyhulislam İbn Teymiye gibi muhakkik alimler onun bu yaklaşımını tasvib etmemişlerdir.

Allah en iyisini bilir

" Maturidi Esari bidattir sapiktir " bu söylem galiba islamin son kalmis Müminlerinide bölmektir.

Allah islah etsin hepmizi

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Allah en iyisini bilir

Anlatmak istediğim Buydu, Biz ehli sünnettiz Elhamdulillah, Derdimiz Tekfir ve bölmek değil Ümmetin birliği olmalı, inşaalah Sabikun istikameti üzerinde Allah ( ﷻ ) ayaklarımızı sabit kılsın, Enerjimizi Müminlere daha faideli işlere harcamak ve başta kendimiz olmak üzere aile efradımıza Tevhidi öğretmemiz lazım. Dua edelim inşaalah