Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sevgililer Günü, Kapitalizmin Sevgiyi Katlettiği Gündür!

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Sevgililer günü, kapitalizmin sevgiyi katlettiği gündür!

Son günlerde sokaklarda, internet sitelerinde insanların hummalı hazırlıklarını,çılgınlar gibi para harcamalarını hayretle izliyorum. Her şey sevgililer günü için bu aralar. Işıltılı hediyeler, I love you’lar, my darlingler… Tıpkı yılbaşında olduğu gibi yine her yer kan kırmızısı…

İslami açıdan boş olmayan, iman sahibi kardeşlerim de boş durmuyorlar yazık ki. Ha gayret çalışıyorlar. Nasıl yapsamda şu sevgililer gününü başka bir ad altında kutlasam, çaktırmadan, tepkiye yol açmadan ama mutlaka kutlasam, geri kalmasam diğerlerinden…

Bayramlar benim olsun, kandiller cebimde kalsın daima. Ama şu renkli, şatafatlı günlerinde tadına varsam. Ucundan kıyısından da olsa içinde olsam gayreti.
Benim derdim imanı kalbine indirememiş, din umurunda olmayan insanlar değil. Ben de onları umursamıyorum açıkçası.

Ben müslüman olduğunu, bilinçli davrandığını iddia eden, kardeşlerimle ilgileniyorum. Çünkü gerçekten müslümanların hali içler acısı. Bozuluyor, başkalaşıyor, yozlaşıyoruz farkında mısınız? Kapitalizmin bize sunduklarını kolayca kabullenmemiz, sahiplenmemiz bizi bayağı bir hale getiriyor…
Basitleşiyor, yapaylaşıyor ve inanın çok komikleşiyoruz. En son elimizde içi boşaltılmış bir garip din kalıyor. Kimliğe yazılmış ama kalpten silinmiş fos bir din…

Nedir bu kompleksimiz kardeşlerim? Bu yapılanlar kim için, ne adına, hangi egomuzun tatmini, hangi doğrunun ispatı?

Tüketimi körükleyen, ahlaksızlığa teşvik eden şu saçma sapan günlerin içinde neden müslümanlar var? Neden içinde ama karşısında değil?

Sevgililer günü ahlaksızlığın, evlilik dışı ilişkilerin, flörtün, zinanın markalaştığı gündür. Zinaya teşvik eden bir gündür. Bir müslüman kızın sevgili deyince yüzü kızarır. Ve müslüman eşinden herkesin içinde “aşkım, sevgilim” diye bahsedemez. Edep Ya Hu!

Bir evde, hatta bir odada kalması gereken herşey alelen ortaya dökülmüşken, biz neden bu ahlaksızlığı yayma yolunda figüran oluyoruz?

Sevgililer günü evlilik düşmanı bir inancın günüdür. Günü birlik ilişkileri destekleyen, gençlere evliliğin kötü olduğunu anlatanların günüdür.

Sevgililer günü ahlakı, hayayı, örf ve adetleri, islam inancını yıpratmaya yönelik çirkin bir zihniyetin günüdür.

Sizin sevgililer günü olarak kutladığınız yada kutlamazmış gibi yaptığınız gün Roma imratorluğunda bir bayram olarak kutlanıyor ve bakın neler yapılıyormuş;

“Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı. Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı.”

Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Müşriklere (her hâl ve hareketinizle) muhalefet ediniz ve benzemeyiniz…” Buhârî, 12/1955

” Kim bir kavme benzerse o onlardandır.”( Ebu Davud)

Onlar gibi olmak istemiyoruz elbette. Ama BEN-Zİ-YO-RUZ!! Evet arkadaşlar kendimize çeki düzen vermenin,hatalarımızı gözden geçirmenin, “ne yapıyorum ben?” diye sormanın vaktidir.

Bu oyuna gelmeyin! Bu günleri kutlamayın! Bu günleri kullanarak üzerinizden rant elde etmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmeyin.

Sevgililer günü kapitalizmin sevgiyi katlettiği gündür! Ki öldürmek ister gerçek sevgileri. Uzun uzadıya olmasını istemez sevgilerin… Çarçabuk harcansın, sık sık değiştirilsin ister. Elinizden yüreğinizden tutup sizi sonsuza götürmesine izin vermez. Hep sahte sevgileri, geçici olanı dayatır size…

Müslümana yakışan ancak onlara muhalefet etmektir. Biz dik durursak, onların dayatmalarına boyun eğmezsek, onlar bir gün bizden ümitlerini kesip, kuyruğu kesilmiş köpek gibi aramızdan ayrılmaya mecbur kalacaklar.

Ne olur, ne olur özümüze dönelim dostlar. Bizim atalarımız yatak odası demeye utanan, büyüklerinin yanında eşine bakmaya, eşinden bahsetmeye bile haya eden insanlardı.

Müslüman, sevgililer gününü kutlayamaz, kutlamamalı. Müslüman evlilik dışı sevgili de edinemez. Dünyaya ait olan, geçici sevgileri gereğinden fazla yüceltemez müslüman. Gerçek sevgilisini, kendini unutup ümmeti için çırpınan Rasulünü başka sevgilere kurban edemez, etmemeli…

“Benimle sizin misaliniz, ateş yakan bir adamın misali gibidir ki, kelebekler kendilerini ateşe atarlar da o bunları ateşten korumaya çalışır. Ben de sizi ateşten korumak için elinizden ve eteğinizden tutuyorum; sizler ise benden kaçıyorsunuz.” (Buhari, Rikak, 26; Müslim, Fedail, 17)
“İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.”Ali imran 104

İşte benim tek derdim, hayalim ve muradım o topluluğun içinde olmaktır. Yeter ki safım belli olsun. Yarın Hak Teala bana gördüğüm yanlışları uyarmayışımın hesabını sormasın.

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a, Salat ve Selam en sadık sevgiliye, aldatmayan, unutmayan, bizi en çok sevene, güzeller güzeline olsun…

Cahide Sultan

D Çevrimdışı

dvrzener

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sevgılıler gunu ıcın eşime altın bıleklık aldım sızce yanı bu gun ıcın aldım dıye gunahı varmıdır

Yönetici Notu:

Reklam içeren link kaldırılmıştır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ben sevgılıler gunu ıcın eşime altın bıleklık aldım sızce yanı bu gun ıcın aldım dıye gunahı varmıdır
Niye günahını soruyorsun ki?
Sende kimin adetini / sunnetini takib ettiğini biliyorsun ki, nikahsızlığı teşvik eden zinakârların gününü tebrik ediyor, sonra da sevabını değil de günahını soruyorsun. Bence sen de ne yaptığının farkındasın. Rabb'im hidayet versin.

D Çevrimdışı

Dosta_Dogru47

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgililer Günü;
Milattan önce 4. Yüzyıl’da bir geleneğe göre, her yıl belli bir günde düzenlenen festivalde kura çekerek eşleşen çiftler, gelecek yılın o gününe değin birbirinin sevgilisi olurmuş. Derken, İmparator Cladius, genç sevgililer için düzenlenen bu özel günden rahatsız olmuş, iyi savaşamadıkları gerekçesiyle sevgililerin birlikte olmasını ve evlenmelerini yasaklamış.

Ancak, St. Valentine isimli bir aziz, imparatordan gizli gizli genç çiftleri evlendirmeye devam etmiş. Bir gün imparator, bu durumu anlamış ve azizi idam ettirmiş. İşte, o gün bugündür kendisini aşıklar için feda eden St. Valentine adına, öldüğü gün olan 14 Şubat, ”Sevgililer Günü” olarak kutlanır olmuş.

Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında sevenleri buluşturan bu gün, asırlar önce kendisini sevgi için feda eden St. Valentine adına kutlanıyor... Alıntıdır.
Ayrıca kalitalizmin başımıza nasıl bela olduğunu bir sözle açıklamak istiyorum;

"Evlilik pahalılaştıkça zina ucuzlayacaktır."
Elmalılı Hamdi Yazır