Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şevval Ay'ı ve 6 Gün Orucu

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim sahih müslim ve sahih Buhari de böyle birşey geçmiyor
IMG_20240415_173051.jpg

Yahya bin Eyyub, Kuteybe bin Saeed ve Ali bin Hacer, bize İsmail'den rivayet ettiler, - İbn Eyyub dedi ki: İsmail bin Cafer bize anlattı, - Saad bin Saeed bin Kays bana Ömer'den rivayet etti: bin Sabit bin El-Haris El-Hazraji, Ebu Eyyub El-Ensari'den rivayete göre, -Allah ondan razı olsun- ona, Allah'ın Elçisi, Allah'ın salat ve selamı onun üzerine olsun dedi. , şöyle dedi: "Kim Ramazan orucunu tutar, sonra ona Şevval'den altı gün eklerse bu, bir yıl oruç tutmuş gibi olur."

Google Çeviri de bu şekilde çeviriyor. İngilizcesinden çevirince "sürekli oruç tutmuş" olarak çeviriyor.

Son düzenleme:
Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konu niye böyle uzuyor.
En güvenilir Buhari ve Müslim olması sadece onlarda sahih hadis olduğu anlamına gelmez.
Yani bütün mezhep alimleri de sadece Buhari ve Müslimden mi rivayet etmişler?
Hadislere uymayı hallettik de hadis kaynaklarını mı beğenmiyoruz?

Ebu Eyyûb el-Ensâri (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Her kim Ramazan orucunu tutar sonra da ona Şevval ayından da altı gün oruç eklerse, sanki seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.”

Müslim 1164/204, Ebu Davud 2433, Tirmizi 756, İbni Mace 1716, Darimi 2/12, İbni Ebi Şeybe 2/509/1, İbni Hibban 3634, Bezzar 1062, Begavi 178, Tayalisi 594, Abdurrezzak 7918, Ahmed bin Hanbel Müsned 5/417, Albânî İrvau’l-Ğalil Fi Tahrici Ehadisi Menari’s-Sebil 950

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
En güvenilir Buhari ve Müslim olması sadece onlarda sahih hadis olduğu anlamına gelmez.

“Her kim Ramazan orucunu tutar sonra da ona Şevval ayından da altı gün oruç eklerse, sanki seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.”

Müslim 1164/204, Ebu Davud 2433, Tirmizi 756, İbni Mace 1716, Darimi 2/12, İbni Ebi Şeybe 2/509/1, İbni Hibban 3634, Bezzar 1062, Begavi 178, Tayalisi 594, Abdurrezzak 7918, Ahmed bin Hanbel Müsned 5/417, Albânî İrvau’l-Ğalil Fi Tahrici Ehadisi Menari’s-Sebil 950
Bir yerde sürekli oruç , bir yerde 1 yıl, bir yerde tüm yıl diyor. Hepsi de aynı anlama geliyor Allahu alem. Medine üniversitesi'ndeki hocalardan birisi de sahih diyor. Sahih değil diyen duymadım. Sahih değil diyen delil getirmeli.

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Bir yerde sürekli oruç , bir yerde 1 yıl, bir yerde tüm yıl diyor. Hepsi de aynı anlama geliyor Allahu alem. Medine üniversitesi'ndeki hocalardan birisi de sahih diyor. Sahih değil diyen duymadım. Sahih değil diyen delil getirmeli.
Ben şunu dedim tüm seneyi oruç tutmuş gibi olur 1 yıl bir yerde geçmiyor 1 yıl rivayeti muslimde yoktur

Abdullah4 Çevrimdışı

Abdullah4

My leader is the Prophet, my Lord is Allah,
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 32593

Yahya bin Eyyub, Kuteybe bin Saeed ve Ali bin Hacer, bize İsmail'den rivayet ettiler, - İbn Eyyub dedi ki: İsmail bin Cafer bize anlattı, - Saad bin Saeed bin Kays bana Ömer'den rivayet etti: bin Sabit bin El-Haris El-Hazraji, Ebu Eyyub El-Ensari'den rivayete göre, -Allah ondan razı olsun- ona, Allah'ın Elçisi, Allah'ın salat ve selamı onun üzerine olsun dedi. , şöyle dedi: "Kim Ramazan orucunu tutar, sonra ona Şevval'den altı gün eklerse bu, bir yıl oruç tutmuş gibi olur."

Google Çeviri de bu şekilde çeviriyor. İngilizcesinden çevirince "sürekli oruç tutmuş" olarak çeviriyor.

Kardeşlerim ikinizdende özür dilerim hadis gerçekte olabilir hadis mekfu hadistir ben sadece israill rivayetten hadis almaktan korktum hakkinizi helal edin yanlış anlamışım önce araştırmak gerekiyor

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt