Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şeyhu'l İslam İbn Teymiyye Daru'l Harbde Oy Kullanmaya Cevaz mı Vermektedir?

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Elime geçen bir şey yok. Amacım da seni kovmak (zaten kovamam) değil. Sitenin moderatörlerine ve sitenin genel akidesine mürcie ve irca akidesi dedikten sonra seni kutlayıp çikolata vereceklerini mi sandın?

Düzenleme: Kardeşim kısacık bir mesaj yazıyorsun, ardından cevap veriyoruz. Sonra eski mesajına düzenleme yapıp yeni şeyler ekliyorsun. Yazmadan önce biraz düşün. Nice irca akidesi vardır kişiyi dinden çıkarır, nice harici akidesi vardır kişiyi dinden çıkarır. Her oy atan kafir ise bunları tekfir etmeyenler de sana göre küfre yardım etmeye rıza göstermiş olmuyor mu? Az bir mantıklı ol.

Hadi örneklendir bakalım mezheblere göre mürcieleri tekfir edeni ve haricileri tekfir edenleri. Kafana göre konuşup mantık yürütüp yada yarım yamalak bilgilerine dayanarak gelip burada bir takım şeyleri isbat etmeye çalışma.

Son düzenleme:
ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hadi örneklendir bakalım mezheblere göre mürcieleri tekfir edeni ve haricileri tekfir edenleri.
Dediğim şeyi anlamaktan acizsin. Haricilerin ve mürcilerin öyle türleri vardır ki kafirdir dedim. Kadı İyaz Şifa’sında Haricilerden bir kısmını namaz konusundaki görüşleri nedeni ile tekfir etmiştir. Aynı zamanda avamdan olan hristiyanların kafir olmadığını söyleyen mutezilenin bir kısmını da tekfir etmiştir ki bu da ircadır. Sen “oy atanların tamamını tekfir etmeyenler mürciedir” deyince sana diyorum ki buradaki kastın nedir? Sana göre kafiri tekfir etmeyen birisinin tekfir edilememesinde ki sebebin nedir?

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Dediğim şeyi anlamaktan acizsin. Haricilerin ve mürcilerin öyle türleri vardır ki kafirdir dedim. Kadı İyaz Şifa’sında Haricilerden bir kısmını namaz konusundaki görüşleri nedeni ile tekfir etmiştir. Aynı zamanda avamdan olan hristiyanları kafir olmadığını söyleyen mutezileden bir kısmını da tekfir etmiştir ki bu da ircadır. Senin dediğin “oy atanların tamamını tekfir etmeyenler mürciedir” deyince sana diyorum ki buradaki kastın nedir? Sana göre kafiri tekfir etmeyen birisinin tekfir edilememesinde ki sebebin nedir?

İşte internet ortamından ilim tahsil edenler bu şekilde yarım yamalak bilgileri ile bir hayat yaşıyorlar. Bir ondan bir bundan ilim alırsan olacağı budur. Doğru dürüst bir mezhebe uymazlar, alimlere pek itimat etmezler ve kendilerine göre yada sağlam gördükleri kimselerin güçlü dediği görüşleri ile amel ederler. Sonra bir ömür dökülür de dökülür tutunamaz ve karman çorman bir kafa ile yaşamaya devam eder. Yazık çok yazık.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Söyle bakalım Kadı Iyaz hangi mezhebten ve hangi asırda yaşadı. Eğer samimi isen internette aramadan yazarsın. Bilmiyorum dersen seni gerçektende samimiyetinden dolayı tebrik ederim.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İşte internet ortamından ilim tahsil edenler bu şekilde yarım yamalak bilgileri ile bir hayat yaşıyorlar. Bir ondan bir bundan ilim alırsan olacağı budur. Doğru dürüst bir mezhebe uymazlar, alimlere pek itimat etmezler ve kendilerine göre yada sağlam gördükleri kimselerin güçlü dediği görüşleri ile amel ederler. Sonra bir ömür dökülür de dökülür tutunamaz ve karman çorman bir kafa ile yaşamaya devam eder. Yazık çok yazık.
Kardeşim sana benim internetten ilim tahsil ettiğimi kim söyledi? Niye bilmediğin konularda hakkıma giriyorsun? Daha demin yazdığımı Kadı İyaz’ın kitabına bakıp yazdım. Dediğim de doğrudur. Haricilerden kafir olanlar da vardır bidat ehli olanlar da vardır. Mürcie de aynı şekildedir. Asıl sana yazık, köyde yaşayan cahil insanları tekfir eden sensin.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Senin konuşmaların ve uslubun, internetten ilim tahsil edenlerle aynıda ondan dedim.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Söyle bakalım Kadı Iyaz hangi mezhebten ve hangi asırda yaşadı. Eğer samimi isen internette aramadan yazarsın. Bilmiyorum dersen seni gerçektende samimiyetinden dolayı tebrik ederim.
Hangi asırda yaşadığını bilmiyorum ama tahminen 11 veya 12. asırda yaşamıştır. Maliki mezhebindendir. Kardeşim inatla beni aşağılamaya çalışıyorsun ama olmuyor. Şizofrence konuşup duruyorsun. Bir şey yazdığımda heyecanlanma ve ne yazdığımı anlamaya çalış. Sana bir soru sordum fakat hâlâ cevap vermedin.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Peki ben sana soru soruyorum.

1) küfre yardım etmek küfür değil mi?
2) oy vermek küfre yardım etmek değil mi?
3) Ulema küfre yardım küfürdür konusunda icma etmediler mi?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki ben sana soru soruyorum.

1) küfre yardım etmek küfür değil mi?
2) oy vermek küfre yardım etmek değil mi?
3) Ulema küfre yardım küfürdür konusunda icma etmediler mi?
Cevaplamayacağım hiçbir sorunu. Sen bana şunu cevapla ilk önce. Neye göre tekfir etmiyorsun oy verenleri tekfir etmeyenleri?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben ilk sorunu cevapladım, sen benimkini cevaplamıyorsun hakkım geçmez mi?
Benim akidem ile bu sitenin akidesi arasında fark yok. Oy vermek ile ilgili herhangi bir konuya gir orada yazan şeyler ile benim akidem aynı. Oy vermek küfürdür fakat her oy veren kafir değildir. Uzatmayacağım orada yazanlara bak.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Pekala, anlşılsın diye Osmanlıdan örnek vereyim. Dürrizade hocaefendi dönemin büyük alimlerinden mürtedlerin elebaşı atatürk ve onunla birlikte savaşanlar için bir idam yani katl-i lazım fetvası çıkartıyor. Orada diyor mu ya hele bir dur bakalım adamlarda bir cehalet var mı yada herhangi bir özür var mı diye? Cevab: hayır.

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pekala, anlşılsın diye Osmanlıdan örnek vereyim. Dürrizade hocaefendi dönemin büyük alimlerinden mürtedlerin elebaşı atatürk ve onunla birlikte savaşanlar için bir idam yani katl-i lazım fetvası çıkartıyor. Orada diyor mu ya hele bir dur bakalım adamlarda bir cehalet var mı yada herhangi bir özür var mı?
Senin bu dediğine göre ikrah altında olup Kemal’in yanında savaşanlar da mı kafir oluyor? Kemal’in yanında savaşanlar öldürülür, ölenler arasında mazereti olan birisi varsa Allah’a (svt) verir hesabını. Orada savaşan herkesin kafir olması lazım gelmez.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi konuyu değişik yerlere çekmeden konuşalım. O fetvayı okudun mu ki? Zaten bazıları fetvayı gördükten sonra terk ettiler türklük mücadelesini ve bazıları hatta mürtedlerin elebaşı ile savaşanları öldürmeye başladı. Şimdi bunları haricilikle yada tekfirin engellerini bilmemekle mi suçlayacaksın?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi konuyu değişik yerlere çekmeden konuşalım. O fetvayı okudun mu ki? Zaten bazıları fetvayı gördükten sonra terk ettiler türklük mücadelesini ve bazıları hatta mürtedlerin elebaşı ile savaşanları öldürmeye başladı.
Kardeşim konuyu sen değişik yerlere çekiyorsun. Dikkat eksikliğin mi var nedir anlamadım gitti. Konuyla ne alakası var dediğinin? Senin gibi aşağılamak istemiyorum milleti ama git bir doktora görün.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Sana tekfir konusunda bilgi sahibi olman için kitap önerim:

الجامع في ألفاظ الكفر

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sana tekfir konusunda bilgi sahibi olman için kitap önerim:

الجامع في ألفاظ الكفر
Kardeşim sen ilk önce okuduğun fetvayı anlayabil ondan sonra birilerine tavsiye verirsin. Kaç saattir yazışıyoruz bana ilimsiz dedin durdun da senin daha okuduğunu anlayamaz adam olduğun belli oldu. Bu sana son mesajım, Selamün Aleyküm.

K Çevrimdışı

karakulak

Üye
İslam-TR Üyesi
Fetvayı örnek verdim daha öncede dediğim gibi. Delil falan getirmedim ordan. Sen neyi anlamadım onu söyle.

Fetvadan bunların riddeti çok net anlaşılıyor. İlgili bölüm şu;

.... "öldürünüz" emri gereğince öldürülmeleri....

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Son derece ilimsiz bir söz ve oldukçada beğeni toplamış. Sana kısa ve öz ibn cerir et-Taberi’den cevap veriyorum. Kitabının bir bölümünde, önce iki delili -seninde zikrettiğin gibi- belirtiyor, sonra şöyle diyor:

و لا عمن يقطع بقوله العذر دليل على أي ذلك

Ve bu konuda ayrıca sözü ile özrü ortadan kaldıran bir kişidende bir delil yoktur.

———————————————

Duyuru: Bu konuda bende Kasap_ nickli üyeye katılıyorum ibn teymiyyenin bu sözü hiç bir şekilde oy vermeye delil gösterilemez. Çünkü oy vermek küfre yardımdır ve her kim bir küfre yardım ederse kafir olur. Bu çok açık ve genel bir kaide.

Kardeşim o alıntıladığın cümleye dikkatli bakarsan, ki tercümesi de doğru, senin söylediğini ispatlayan bir yanı yok. Herhangi bir kimsenin sözü delildir demiyor, sözü söyleyene delil teşkil eden bir madde yok diyor. "An" harfinin burda ifade ettiği budur, ki tercümede yazmışsın, "kişiden de" diye. Yani kişiden gelen bir delil yoktur, kişinin dayanabileceği, mesnet alabileceği bir delil varit olmamıştır. Tüm bir esere "kılavuz" anlamında, delili ikame ettiği için delil dendiği olur belki, ama belli bir görüşe delil dendiğini hiç duymadım. "Delil"in fıkıhtaki istilahına bakarsak da uyuşmaz böyle denmesi.

Ben konuyu kimin yazdığına dikkat etmedim, geçen tartışmaları da okumadım. Yazdığım da umuma yöneltilmiş bir katkıydı.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşler, bu tür aşırı tekfir hastalığı sebebiyle tekfirin mânilerini dikkate almadan ummeti kommple tekfir eden sapıklar için bana veya diğer yöneticilere özel mesaj atınız, tartışmayı uzatarak sapığı meşrulaştırmayın.

Üst Ana Sayfa Alt