Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Siyah Çarşaf Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

3 Çevrimdışı

36mEcHuL34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
.....evet mümin kardeşlerim günümüzde kötü veya abartı diye tabir edilen siyah çarşafı kimi zaman annemizin bacımızın kimi zaman ise tanımadığımız kişilerin üstünde görürüz sizce siyah çarşaf abartımıdır.....

.....siyah çarşaf denilince akla gelen medeniyetsizlik geri kafalılık düşüncelerini doğru buluyormusunuz.....

.....bazı kişiler ise bu konu hakkında abartılı olduğunu ve türbanın yeterli olacağını savunuyorlar sizin düşünceleriniz nedir.....

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
islamda türban diye bir ayetmi var... ölçüler ve sınırlar bellidir... bu ölçüleri sağlayan herhangi bir bez parçası dahi islamdandır...

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sanırım konu yanlış bölümde :bayıldım

delinin dediği gibi sınırlar belli, ne ile örtüldüğünün önemi yok...

3 Çevrimdışı

36mEcHuL34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evt ya yanlıuş bölümde açmışım hakkınızı helal edin kardeşlerim

evt deli bu konuda haklı fakat abartı die gösterilen çarşaf gün geçtikçe azalıor bayan müslümanlar çarşaf yerine türbanı tercih ediolar galiba türban hakkında yapılan yorumlar bayanlarımızı bi hayli rahatsız etmiş ve onlarda türbana yönelmişler ama bu konuda şölede diebiliriz herkes isteği üzerine örtünür yani deli ahimin sölediği gibi bi bez parçası dahi olsa örtülünebilir...

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
isteği derken... orayı biraz açmalısın. herkes kafasına gör bir tarz oluşturupta isteği doğrultusunda giymemeli... bu şekilde örtünmede moda denilen hastalığa yakalanırız... kişi kendi olanakları ölçüsünde Allahın ve rasulünün bildirdiği şekilde örtünmekle mükelleftir...

3 Çevrimdışı

36mEcHuL34

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
istek derken şunu kasteddim ahim
bayan arkadaşlarımız annelerimiz ister çarşaf ister türban kullanır yani ister derken şakil tarz maksatlı sölemedim sölediğin gibi moda hastalığı olur sonra zaten her türlü kapanma o bayana yakışır ayrıca bi tarz peşinde koşup modayı yakalamak bencede yanlış

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bana gore de carsaf giyen kardeslerimi anlindan operim ve Allah razi olsun onlardan derim , sahsen nefsime zor ve agir geliyo fakat ne mutlu ki o safhaya ulasmis bacilarima :üzgünüm, bu zamanda turlu turlu modalar var dediginiz gibi moda degil ortunun gerektigi sekilde olmasi onemli vesselam

A Çevrimdışı

Abi:)

Üye
İslam-TR Üyesi
Bugun carsaf giyen annelerimizin, bacilarimizin, o kadar tepkiye, elestiriye ve nefislere agir gelmesine ragmen kullanmalarida cihad gibidir. Delinin dedigi gibi Tesetturde olculer sinirlar bellidir. Malesef gunumuzde kullanilan (istisnalar haric) turbanlar moda haline getirilmis, goz alici ve hemencecik dikkat ceken, bayanlarin guzelliklerini teshir eden bir hal alivermistir.

Aslinda bu konuda elestirilecek cok sey var ama............

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
moda şirktir(dinden çıkarır)........bunu örtü adına dahi yapsalar....ismine türban deseler bile,,,,,türban diye islamda örtünme şekli yoktur....çarşaf güzel bir örtünme şeklidir .....ama çarşafın dışında da islama uygun örtünme şekilleride vardır....tek örtünme şekli çarşaf diyemeyiz.....diyenleride tasvip etmiyorum zaten .....

F Çevrimdışı

Filistinim

Üye
İslam-TR Üyesi
Ahzab suresinin 59. ayeti iner inmez- “ne buldularsa hemen kendilerine sardılar, başlarında sanki kargalar vardı” ifade edilerek Ensar kadınları övülmüştür Hz Aişe validemiz tarafından. yalnız bu çarşaf adıyla tabir ettiğimiz örtünme biçiminin aslını ihtiva eder rengi içinse , dikkat çekici olmayışı ve "onun tanınıp eziyet görmesini engelleyecek" biçimde olması gereklidir. malumunuz Emine şenlikoğlu larcivert çarşaf da kullanır bunun için de eleştirilmiştir. oysaki örtünme şekli örtü farizasını yerine getirmektedir. önemli olan da budur. çarşaf başka yönlerden de değerlendirilirse , pardesü üstü ferace çarşaf diye bildiğimizden çok daha kullanışlıdır bir çok durumda . hatta bayanların geniş paçalı pantolon giymeleri ; mesela toplu taşıma araçlarını kullanırken istenmeyen durumların gerçekleşmemesi için gerekli bile sayılabilir (bence). biraz özele indirgenmiş gibi olabilir ama temelde vücudun hiç bir hattının belli olmamasını sağlayacak , ben burdayım dedirtmeyecek hem şekil i hem de duruş itibari ile bir örtünme şeklidir aslolan. adı kara çarşaf olsun ya da olmasın.

C Çevrimdışı

Cihad_Erleri

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLah'u TeaLa'nın KadınLara Emridir..!
" Kadının Evi Kadının Cennetidir..!
Kaynak: Tirmizi İbn-i Hibban "
1. Kadının iLk tesettürü Evinde oturmasıdır..!

" Ümmü Seleme Validemiz şöyle demiştir: "Cilbab ayeti nazil olduğu zaman, Ensar kadınları siyah çarşaflara büründüklerinden ötürü, başlarında siyah kargalar var mış gibi çıktılar."
Kaynak: Cesas, Ahkamü'l-Kur'an, c.1, s.372; Sabuni, c.2, s.382 "
2. Kadının Namahrem'in yanında yada Dışarda ki Tesettürü Çarşaftır..!

D Çevrimdışı

dide-i sude

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de henüz çarşaf giyme mertebesine gelememiş bir müslüman olarak çarşaf giyen kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Çünkü onlar gerçekten de bir cesaret örneği sergiliyorlar. Yalnız bir nokta var değinmek istediğim. Örtünmenin, iffetin simgesi olan çarşafın içinin de doldurulması gerektiğine inanıyorum. İş yalnızca çarşafı giymekle bitmiyo. Çünkü içi boş çarşaflar ayette belirtildiği üzere saygı ve korunma değil; bir antipati ve bugün laik kesimin, kartel medyasının halen kullanageldiği birçok hakareti beraberinde getiriyor.

T Çevrimdışı

tevhide

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hayırlı sohbetler
ben yeni üye oldum ve bu konuda birşeyler söylemek istiyorum
çarşafı bilmem islamda ne derece yer tuttuğunu ama surasıda bir gerçek ki allahın tesettür ayetlerini saptıran çok insan var
çarşafa karşı değilim fitneyi önleyecekse amenna
ben tek renkli eşarplardan yanayım ve lütfen bacılarım renkli eşarplardan sakınalım aeo

S Çevrimdışı

serzenis_85

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
boyle bir devirde en güzel olanın çarşaf olduğunu düşünüyorum tesettür modası,defileler bu kadar ayyuka çıkmışken,insanların nefislerine bu kadar ağır gelirken kardeşlerimizin çarşaf giymesi bence çok güzel

sevmekse Çevrimdışı

sevmekse

Üye
İslam-TR Üyesi
KARDEŞLERİM HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN HER MUSLUMAN BILDIKLERINİN DOGRULTUSUNDA FİKİRLERİNİDE BEYAN ETMIŞ TASVIP EDERIM TASVIP ETMEM GIBILERDE...
ANCAK CARSAF ALLAH ın boyasıyla boyanın dedıgı hukme,araf suresı 26.cı ayete ve kısının kımlıgı ıtıbarıyle cok ozel ve guzel bır husustur
not lutfen bu hususta ılmı olmayan kardeslerımız kısısel yorumlar yapmasın ınsallah
s.a

IsLaMaSkInA Çevrimdışı

IsLaMaSkInA

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tesettürün en güzeli we sahih olanı çarşaf diye düşünüyorum.. Kim ne derse desin çarşaf giyen kardşlerimiz bunu sırf Allah rızası için yapıyorlar., başka bi amaç olamaz zaten..
Rabbim yar we yardımcımız olsun inş..

seleme islam Çevrimdışı

seleme islam

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya hayatı bir oyun ve eglenceden başka bir şey degildir.Elbette ahiret yurdu TAKVAsahipleri için daha hayırlıdır.hala akıllanmayacaksınız?ENAM AYET32.Ömer bin abdulaziz buyuruyorki Takva Allahın haram kıldığı şeyleri terketmek farz kıldığı şeyleride yerine getirmekten ibarettir.BUNLARDAN FAZLA SANA NASİP ETTİĞİ ŞEYLERİSE HAYIR ÜSTÜNE HAYIRDIR.Ayetlerde de buyuruldugu gibi üstünlük takva iledir.Çarşaf ise en takva örtüdür Allah katında en üstünü Allahtan tam manasıyla korkanlardır. Çarşaf ise hanımlara hayır üstüne hayırdır.Ahiret gününde kıyafetler dahi tartılacak ne mutlu hem ahlakıyla hemde örtüsüyle üstün olabilenlere tabi Allah katında onun dışında kim ne derse desin Allah katında üstün olabilmek önemli. bilmeden kendimize göre yorum yapmayalım Allah muhafaza ettiğimiz her yorum dinden çıkmamıza sebeb olur ilim sahibi olmak çok önemli.tefsir hadis fıkıh vb. mevla nasip etsin.amin.

iMaNLiGeNC Çevrimdışı

iMaNLiGeNC

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamu aleykum değerli kardeşlerim öncelikle çarşaf dışından başka örtünme şekillleri islama uygun olabilir ama insanı süslü gösterdiği için caiz olmazlar yani diyeceğim eğer ki müslüman hanım kardeşleim Allah için örtünüyorlarsa başkalarının göz alıcılığını çekmemeli yani sade renk olması daha doğru olur bu nedenle çerşaf gerçektende çok güzel bir örtünme şekli.
...Osmanlı dönemindeki büyük alimlerin görüşleri doğrultusunda çıkarılmış bir örtünme şeklidir...

....Ve ben gerçekten çarşaf giyen hanım kardeşlerimi tebrik ediyorum.
Allah kendilerinden razı olsun..................
(Amin)

Ç Çevrimdışı

çöl yağmuru

Üye
İslam-TR Üyesi
çok haklıSınız ben çarşaf giymiyorum ama giyenlerin takvaca bizden daha üStün olduklarını düşünüyorum allah onlardan razı olSun...

Üst Ana Sayfa Alt