Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Siz Hic Böyle Evlenme Olayı Duydunuz Mu?

H Çevrimdışı

HiLaFeTiNaSKeRi

Üye
İslam-TR Üyesi
Siz hic böyle evlenme olayi duydunuz mu?

Yüzü simsiyahti. Ama kendisi boyamamisti ki! Hem kalbi de beyazdi. Buna ragmen onu basite alanlar vardi. Dedi ki:
-Ya ResulALLAH, yüzümün siyahligini cennete girmeme mani midir?
-Asla!
-O halde beni nicin hor görüyorlar, kimse bana nicin kizini vermiyor?
-Amir bin Vehebin evine git ve Resulullah (s.a.v.)in selami var, kerimeni bana nikahlamani emretti! de. Siyah yüzlü genc hemen verilen adrestedir.
Kizin yaninda babaya selami aynen teblig eder ve teklifi de acikca anlatir. Baba kizgin, hemen reddeder. Ancak, olayi dinleyen kizcagaz ikaz eder:
-Babacigim, vahiy gelir de sonra seni mahcup eder. Ne biliyorsun bu olayi Rabbimin emretmedigini? Efendimiz (s.a.v)in o emri teblig buyurmadigini. Hemen git, Resulullahtan özür dile ve beni o gence nikahla. Resulullahin uygun buldugunu bende uygun bulurum!
Kizinin ikaziyla mescide kosan baba özür diler:
-Söyledigin dogru olup olmadigin bilmiyordum. Demek ki, dogruymus. Kizimi verdim. Su anda nikahlisidir!
Efendimizin gence emri:
-Git, evini hazirla, aile oturacak sekilde döse!
-Benim ev döseyecek tek dirhemim bile yok!...
-Öyle ise Aliye, Osmana, Abdurrahman bin Avfa git. Onlar sana ikiser yüz dirhem versinler.
Ucarcasina gider. Onlarin her biri, emredilenden fazla yardimda bulunurlar ve sira carsinin yolunu tutmaya gelmistir. Bir ev hazirlamak icin gerekli para elde mevcut. Hele zevcesi, ümidin de üstünde bir azize... Carsi yolunda hizla giderken kulagina bir ses gelir. Önce anlayamaz, duraklar ve nefesi kesilimiscesine dinler. Evet, evet yanlis anlamamis, dogru. Ses herkese ilan ediyor:
-Ey kendini ALLAH (c.c)a asker bilen müslümanlar! Derhal atiniza binin, cihada yönelin! Ordu mescidin disinda beklemektedir. Siz böyle gün icin varsiniz dünyada! Düsman ani baskin yapacak!
Simdi ne olacak... Cihadami gitsin, evlenmeyemi?... Yolunu hemen degistirir, demirciler, carsisina gider. Ilk isi bir kilic, sonra bir zirh, daha sonada bir at almak olur. Elindeki paranin hepsini de harcamistir. Ama cihad icin lazim olan silahini da tamamlamistir... Sicradigi atin üzerinde kus gibi ucar, bekleyen orduya toz duman icinde karisir. "Bu genc herhalde Bahreyn den gelen biridir!" derler. Ancak onun siyahligini fark eden Resulullah Aleyhisselam,
-"Sen Saad misin?" buyurur.
-"Evet!" deyince de dua eder:
-Ceddine saadetler!...
Kumlu cöllerden gecilir, tozlu yollardan gidilir ve nihayet düsmanla müthis bi savas baslar. Herkes cesaretle atiliyor, ama iclerinde biri herkesten de cesaretle atiliyor, girdigi tarafin adamlarini saga sola pükürtüyor. Neden sonra meydan sakinlesir, düsman kacmis, müsrikler yok omuslardir.
Sehidler tespit edilirken, bir ses:
-ALLAHu Ekber!
Evlenmek üzere olan Saad da sehid! Efendimiz (s.a.v.) onun cesedinin basina gelir, mahuz sekilde bakar:
-Seni Havz-i Kevserimin bainda bekleyecegim!
Bir hayret nidasi daha:
-ALLAH Ekber! Sonra döner, oradakilere hitap eder:
-Kilicini, mizragini ve atini alin, kendisini gönüllü olarak isteyen kizcagiza verin.
Babasina da deyin ki:
-"Kizini vermekte tereddüt ettigin siyah yüzlü gence ALLAHü Teala cennet hurilerini layik gördü!"
Ve hayret nidalari birbirini takip eder:
-ALLAHu Ekber! ALLAHu Ekber!...

Asr-i Saadet​

hümeyra__ Çevrimdışı

hümeyra__

Üye
İslam-TR Üyesi
:) selamun aleykum acaba biz gerçek iman edenler olabiliyormuyuz...bu devirde en takvalı dediğimiz bayanlar kendilerine bi gelmeliler bence ilimleri kalplerine kibir vermişse ne fayda herkezin özünde yatanı ancak Allah bilir kalbimizde zerre miktarı kibir bırakma Rabbim

İmam_Leknevi Çevrimdışı

İmam_Leknevi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hadisin kaynağını da vereyim de okuyucu kardeşlerin kalbi mutmain olsun inşALLAH.
Hadis Ebu berze el-eslemi den geliyor...o anlatıyor bu kıssayı...
Kıssanın son kısmı ise şöyledir:
"Rasulullah culeybibi (saadı) kolları üzere tuttu.Onun kabri kazılıncaya kadar Rasulullah'ın kollarından başka yastık yoktu.Hanımına dedi ki: Ey ALLAH'ım sen bunun üzerine hayır ve bereket yağdır.Sen bunun yaşantısını çileli ve sıkıntılı kılma."
Ravi diyor ki: Ensarın içinde bu kadından daha bol rızıklı olan bir kadın yoktu."
(Müsned-i İmam Ahmed c.IV...Syf...422.....Ayrıca bakınız Heysemi Mecmau'z-Zevaid...)

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Yüzü simsiyahti. Ama kendisi boyamamisti ki! Hem kalbi de beyazdi. Buna ragmen onu basite alanlar vardi. Dedi ki:
-Asla!
-Amir bin Vehebin evine git ve Resulullah (s.a.v.)in selami var, kerimeni bana nikahlamani emretti! de. Siyah yüzlü genc hemen verilen adrestedir.
Kizin yaninda babaya selami aynen teblig eder ve teklifi de acikca anlatir. Baba kizgin, hemen reddeder. Ancak, olayi dinleyen kizcagaz ikaz eder:
-Babacigim, vahiy gelir de sonra seni mahcup eder. Ne biliyorsun bu olayi Rabbimin emretmedigini? Efendimiz (s.a.v)in o emri teblig buyurmadigini. Hemen git, Resulullahtan özür dile ve beni o gence nikahla. Resulullahin uygun buldugunu bende uygun bulurum!
-Söyledigin dogru olup olmadigin bilmiyordum. Demek ki, dogruymus. Kizimi verdim. Su anda nikahlisidir!
Efendimizin gence emri:
-Öyle ise Aliye, Osmana, Abdurrahman bin Avfa git. Onlar sana ikiser yüz dirhem versinler.
Ucarcasina gider. Onlarin her biri, emredilenden fazla yardimda bulunurlar ve sira carsinin yolunu tutmaya gelmistir. Bir ev hazirlamak icin gerekli para elde mevcut. Hele zevcesi, ümidin de üstünde bir azize... Carsi yolunda hizla giderken kulagina bir ses gelir. Önce anlayamaz, duraklar ve nefesi kesilimiscesine dinler. Evet, evet yanlis anlamamis, dogru. Ses herkese ilan ediyor:
-Ey kendini ALLAH (c.c)a asker bilen müslümanlar! Derhal atiniza binin, cihada yönelin! Ordu mescidin disinda beklemektedir. Siz böyle gün icin varsiniz dünyada! Düsman ani baskin yapacak!
Simdi ne olacak... Cihadami gitsin, evlenmeyemi?... Yolunu hemen degistirir, demirciler, carsisina gider. Ilk isi bir kilic, sonra bir zirh, daha sonada bir at almak olur. Elindeki paranin hepsini de harcamistir. Ama cihad icin lazim olan silahini da tamamlamistir... Sicradigi atin üzerinde kus gibi ucar, bekleyen orduya toz duman icinde karisir. "Bu genc herhalde Bahreyn den gelen biridir!" derler. Ancak onun siyahligini fark eden Resulullah Aleyhisselam,
-Ceddine saadetler!...
Kumlu cöllerden gecilir, tozlu yollardan gidilir ve nihayet düsmanla müthis bi savas baslar. Herkes cesaretle atiliyor, ama iclerinde biri herkesten de cesaretle atiliyor, girdigi tarafin adamlarini saga sola pükürtüyor. Neden sonra meydan sakinlesir, düsman kacmis, müsrikler yok omuslardir.
-ALLAHu Ekber!
Evlenmek üzere olan Saad da sehid! Efendimiz (s.a.v.) onun cesedinin basina gelir, mahuz sekilde bakar:
Bir hayret nidasi daha:
-Kilicini, mizragini ve atini alin, kendisini gönüllü olarak isteyen kizcagiza verin.
Babasina da deyin ki:
-"Kizini vermekte tereddüt ettigin siyah yüzlü gence ALLAHü Teala cennet hurilerini layik gördü!"

Asr-i Saadet​

okuyup geçemedim

"Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar." (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

Y Çevrimdışı

yahya cuheyman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

-Asla!
Efendimizin gence emri:
-Ceddine saadetler!...
-ALLAHu Ekber!
Bir hayret nidasi daha:
Babasina da deyin ki:

Asr-i Saadet​

Allah razı olsun paylaşım için

SubhanAllah.

Okumadan geçmeyin umulurki bu hadise ölü kalplerin dirilmesine vesile olur

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Gerçekten de okurken insanın tüylerini ürperten bir rivayet... Onların hayatını okudukça bizim hayatımız onlarınkinden nekadar uzak diye düşünmeden edemiyorum...Ve hal böyleyken ahirette onlara yakın olmayı isteyecek yüzüm yok ama Rabbim rahmetiyle bunu nasip ederse bu da O'nun şanındandır...
Paylaşan ve paylaşmayı hatırlatandan Allah svt razı olsun...

Üst Ana Sayfa Alt