Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anket Sizi En Çok Etkileyen Ayet Ve Sebebi?

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla
"Onun önünde ve arkasında Allah'ın emriyle onu koruyan takipçiler (melekler) vardır.
Bir toplum kendilerindeki özellikleri değiştirinceye kadar Allah, onlarda bulunanı değiştirmez. Allah bir topluma kötülük diledi mi, artık onun için geri çevrilme diye bir şey yoktur. Onların Allah'tan başka yardımcıları da yoktur."Rad 11
98f261ee051db264aeccb56b627616aa.jpg

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlarımın İslama saldırmakta adeta yarıştıkları bir dönemde keşke mümin olmanın huzurunu bilseler ve müslüman olsaydılar diyordum. 1 gün daha alaylarını dinledikten sonra üzüntüyle eve gittim Kur'anın mealini okurken bu ayeti gördüm.

ŞUARA-3: Ey Muhammed! Mü’min olmuyorlar diye âdeta kendini helâk edeceksin!

November Guy Çevrimdışı

November Guy

Üye
İslam-TR Üyesi
Kasabaların halkı, geceleri uyurken onlara gelecek baskınımızdan güvende midirler?

Yahut kasabaların halkı, kuşluk vakti eğlenirken, baskınımızın kendilerine gelmesinden güvende midirler?
Â’raf, 97-98

Sebebini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Şu muhteşem güce ve hitabetin asilliğine bakın.

Ve sonra da şöyle diyor:

O, yine de çoğunu affeder.
Şûrâ, 30

V Çevrimdışı

VOYAGER

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İhlas suresi. Kur'an-ı Kerim'in üçte birine denk olduğunu bizzat Hz. Muhammed (S.A.V.) bildirmiştir. Tek yüce varlık olan Allah'ı özlü bir şekilde anlatmaktadır. Allah'ın Zatının bilinemez olduğu ve hem Kâinattan hem de bizim bilemeyeceğim diğer mevcudattan tamamen ayrık olduğu da buradan çıkartılabilir.

V Çevrimdışı

VOYAGER

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
@November Guy, "Şu muhteşem güce ve hitabetin asilliğine bakın." ifadeniz bana Onun mülkünde olduğumuz için yani Onun yarattığı varlıklar olduğumuz için istesek bile Onun mülkünden dışarı çıkamayacağımızı ve tam da bu yüzden Ona itaat etmekten başka bir seçeneğimiz olmadığını düşündürüyor. Burada püf nokta Onun bütün mevcudatı yaratıp -sümme hâşa- kendi köşesine çekildiği düşüncesinin geçersiz olduğunu anlamaktır. Çünkü Rahman 29. âyete göre O her an yeni bir iştedir/yaratmadadır, yani Onun yaratma işi bize göre olmuş bitmiş değildir, halen devam etmektedir. O, sayısız iş ve oluşu eş zamanlı olarak hem bu Kâinatta hem de Gayb denilen bilinemez varlık âleminde yaratmaktadır. İşte bu yüzden Allahu Ekber denilir!

Üst Ana Sayfa Alt