Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şoför Olarak Hacc'a Görevli Gidenin Hacc'ı Sahih Olur mu?

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida hocam hacca Görevli olarak giden kişi( mesela hacıları taşıyan otobüs şoförü veya rehber olarak ) de Haccın farzlarını yerine getirdiği takdirde hacı oluyormu? Yoksa kendi parasıyla tekrardan gidip haccını yapması mı gerekiyor??

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
@Abdulmuizz Fida hocam hacca Görevli olarak giden kişi( mesela hacıları taşıyan otobüs şoförü veya rehber olarak ) de Haccın farzlarını yerine getirdiği takdirde hacı oluyormu? Yoksa kendi parasıyla tekrardan gidip haccını yapması mı gerekiyor??
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-:
الْحَجُّ عَرَفَةُ
"Hac, Arafat'tır."
(Tirmizî, Tefsîri sure 2; Ebu Davud, Menasik, 68)

Hacc'ın
(farz olan Arafat'ta vakfe yaparsa, bunun dışında onun üzerinde, Muzdelife'de gecelemek, İfâda Ziyâret/farz tavafını yapmak, Safâ ve Merve arasında sa'y yapmak, cemrelere taş atmak ve Minâ'da gecelemek gibi) rukûnları yerine gelmişse geçerlidir, ister paralı ister parasız olsun. Tekrardan paralı hacc yapması gerekmez.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-:
الْحَجُّ عَرَفَةُ
"Hac, Arafat'tır."
(Tirmizî, Tefsîri sure 2; Ebu Davud, Menasik, 68)

Hacc'ın
(farz olan Arafat'ta vakfe yaparsa, bunun dışında onun üzerinde, Muzdelife'de gecelemek, İfâda Ziyâret/farz tavafını yapmak, Safâ ve Merve arasında sa'y yapmak, cemrelere taş atmak ve Minâ'da gecelemek gibi) rukûnları yerine gelmişse geçerlidir, ister paralı ister parasız olsun. Tekrardan paralı hacc yapması gerekmez.

Hocam tekrar Allah cc razı olsun. Ben de öyle tahmin etmiştim ama emin oluyum istedim. Allah cc ilminizi artırsın hocam.

Üst Ana Sayfa Alt