Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Spora Başlama Rehberi-2-(dövüş Ve Savunma)

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum.

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.Salat ve selam Allah'ın Rasul'une, ashabına ve onun yolunun takipçilerinin üzerine olsun.
  • "Onlara (düşmanlara) karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve cihad için bağlanıp beslenen atlar hazırlayın, onunla Allah'ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve onlardan başka sizin bilmediğiniz, Allah'ın bildiği (düşman) kimseleri korkutursunuz. Allah yolunda ne harcarsanız size eksiksiz ödenir, siz asla haksızlığa uğratılmazsınız."Enfal 60
  • “Ok yarışı yapın, vücutça sertleşin, yalın ayak yürüyün.”(Mecmeu’z-Zevâid, 5/136)

Daha önce yazmış olduğumuz "Spora Başlama Rehberi"nin devamı niteliğinde olacak bir kaç yazı yazacağım inşaAllah.Allahu alem bu toplamda 3 seri sürecek.Bu yazıda önerdiğim bir kaç dövüş tavsiyesinde bulunacağım.Neden tavsiye ediyorum veya etmiyorum bunun değerlendirmesini de yazacağım inşaAllah.

*Aşağıda ismini verdiğim sporcular erkekler içindir.

1.Kick Boxing(Kick Boks)
maxresdefault.jpg

Kick boks atağa dayalı bir spor olup kendi resmi maçları içerisinde ayrılmaktadır.Mesela kick boksda belli maçlar sadece göstermelik vuruşlar üzerine yapılırken, belli bir kısmı da gerçek vuruşlar üzerine sonuca dayalı maç şeklinde olmaktadır.Bu spora küçük yaşlarda başlamış olmak ile birlikte, halen devam ediyorum.Bu noktada kişinin kendini iyi bir değerlendirmeye tabii tutması lazım.Bunlar;
  1. Yaş
  2. Genel Yetenek
Yaşınız eğer büyük ise haliyle esneklik durumunuz problem olacaktır.Tekme çalışmasında ve esnetme hareketlerinde problem yaşabilirsiniz.Bu noktada erken yaşta başlamayı tavsiye ederim.Yetenek ise şu şekilde, eğer savunmanız kuvvetli yumruklarınız iyi ise kick boks değil boksu öneririm.Ki çoğu boksörün gardı kick boks'a göre daha sağlam daha teknik olmaktadır.Bu sporu tavsiye ediyorum.Sebepleri ise;
  1. Yumruk atmayı öğrenme,(Dışarıda vay ben şöyle yaparım diyenlerin, elektrikler kesildi dur dediğine şahit oldum.)
  2. Savunmayı, kaçmayı öğrenme.
  3. Darbeye alışkanlık kazanma ve öz güven.
Bu sporda sağlam bir çalışma ile güzel eğitim alabilirsiniz.Dışarıda kavga anında, rakibin bir kaç atağından kaçış sonrasında sağlam ve net vuruşlar ile etkisiz hale getirebilirsiniz.
İzleyebileceğiniz sporcular;

Badr Hari, Semmy Schilt, Alistar Overeem, Gökhan Saki(Kick Boks için)
Anthony Joshua, Mike Tyson, Muhammed Ali, Golovkin, Floyd Mayweather, Manny Pacquiao(Boks için)

*Eğitim aldığım salonda bayanlara özel ders verilmektedir.Bilgi almak isteyen buraya yazabilir.
3.Mma(Mixed Martial Arts, Karma Dövüş Sanatı)
combattimenti-tra-bambini-in-russia-9-2.jpg

Değerli Müslümanlar, karma dövüş sanatı içerisinde kick boks, brazilian jiu jitsu, muay thai ve birçok sporu içermektedir.Zannımca sokak kavgasına en yakın dövüş sporu bu spordur.Rakibi yere fırlatma, yerde rakibe vurma vardır.Karşı rakip kontrolü kaybedince hakem maçı bitirebilir.Bu sporu güreş ile karma yapılarak oluşturulmuş bir spor gibi de düşünebilirsiniz.Bir kafesin içerisinde geniş kurallara dayanan bir spor türüdür.Çeçen'ler tağut Rusya'nın bayrağı altında bu sporu yapmaktadır.Bu sporu tavsiye ediyorum, gerçek manada işinize yarayacak bir spor türü.Çeşitli güreş teknikleriyle, rakibinizi yere düşürdükten sonra rakip üzerinde çalışma yapabilirsiniz.
İzleyebileceğiniz sporcular;

Khabib Nurmagomedov, Anzor Ahiev, Conor Mc Gregor, Anderson Silva, Nate Diaz, Brock Lesnar, Jon Jones

3.Krav Maga

b5b9b3d3368e38b3ea8e18f7a278e08b--krav-maga-techniques-marshal-arts.jpg

İsrail
menşei olan bir spor.Bu spor misalen boksdan yumruğu, tekmeyi muay thai, savunma hareketlerini judo'dan vb. sporlardan almış bir spor.Kısa ve kolay hareketler ile rakibi etkisiz hale getirmeyi amaçlayan bir spor.Silahlı saldırıları kısa yoldan etkisiz hale getirmektedir.ABD, Rusya, Türkiye, İsrail, ve bir çok ülke özel birimlerine bu spor ile eğitim vermektedir.Özellikle hassas noktalara vuruşlar yaparak karşı tarafı etkisiz hale getirmeyi amaçlar.

Bu sporların yanında güreş, judo, muay thai sporlarını da tavsiye ediyorum.
Yukarıdaki sporlardan kick boks ve boks biri yapmış,Mma ile yakından ilgilenmiş kıyısından dönmüş.Genel manada sporları uzun uzun incelemeye fırsat bulmuş biri olarak yazıyorum.Yanlışlarım nefsimden, doğrular Allah'tandır.İnşaAllah muhakkak spor yapın Müslümanlar.

Mert Gezici Çevrimdışı

Mert Gezici

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berakatuh. İzmir'de bildiğiniz iyi yer var mıdır?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nette bi site vardi akhi atesli silahlara karsi ve bicak vb seylere karsi kendini savunma gunumuzde kisiler bilegine degil cebinde gezdirdigine guveniyor bu yuzden herkez olmus tescilli eskiya yani ve bu tarz suclarda hafif yaralama ile insanlar 2000 lira odeyip geziniyor bu adalet degil birinin bir tarafini kirsan 12 seneden basliyor spor olarak iyi birsey lakin arada seytan yokluyor :) spora giden biri mutlaka bir vurdugunda birinin birtarafini kirar

Üst Ana Sayfa Alt