Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şu An ve En Son Okuduğunuz Kitabın Adı Nedir ?

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
parsa
EBU HANİFE

Abi sizler seversiniz boyle kitaplari
Benim bir hayli ilgimi cekti.

Adamlarin tartisma konularina hastayim.

Ekli dosyayı görüntüle 23149 Ekli dosyayı görüntüle 23150

z0ZzWY.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 23151
Bu konu cüzi la yatecezza diye geçer. Çok muazzam bir konu. Bölünemeyen en küçük cüz.
İşin felsefi derini islam akaidine pek uygun değil ama.

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuya nerden bakabilirim baska?
Bununla ilgili görüşlerin hepsi bir kitapta varmı bilmiyorum.
Ama bu konu felsefede ki heyula kavramı ile bütün temel metinlerde geçer. Temel metinlerde ve şerhlerinde vardır.
İslam da ise kelam kitaplarında vardır. Mesela ibn sına nin şifa kitabında anlatır.

Aslında asıl mevzu alemin ezeli mi hadis mi olduğu allahin cisim olup olmayisi ile ilgili ihtilaflardan çıktığı için kelam ve felsefe kitaplarında hep vardır.

Bununla ilgili akademik tez çalışmaları ilk etapta daha uygun olur. İnternette böyle aratman bayağı bir dokuman a ulaştırır.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
parsa
EBU HANİFE

Abi sizler seversiniz boyle kitaplari
Benim bir hayli ilgimi cekti.

Adamlarin tartisma konularina hastayim.

Ekli dosyayı görüntüle 23149 Ekli dosyayı görüntüle 23150

z0ZzWY.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 23151
Nedense kelam yada felsefeye dahir bir sey okudugumda kafamda hep soru isaretleri olusuyor.Her sorunun cevabinin arkasinda ise baska bir soru daha...
Belli bir zamandan sonra paradokslar ve supheler...

En iyisi selef i salihin\klasik. 0\sifir kelam\felsefe. kafa rahat :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bununla ilgili görüşlerin hepsi bir kitapta varmı bilmiyorum.
Ama bu konu felsefede ki heyula kavramı ile bütün temel metinlerde geçer. Temel metinlerde ve şerhlerinde vardır.
İslam da ise kelam kitaplarında vardır. Mesela ibn sına nin şifa kitabında anlatır.

Aslında asıl mevzu alemin ezeli mi hadis mi olduğu allahin cisim olup olmayisi ile ilgili ihtilaflardan çıktığı için kelam ve felsefe kitaplarında hep vardır.

Bununla ilgili akademik tez çalışmaları ilk etapta daha uygun olur. İnternette böyle aratman bayağı bir dokuman a ulaştırır.

Eyvallah abi, sağolasin

Ibni sinanin sifasi bende var ama onlar oyle okunmuyor abi, zorlandim epey

Indirdim epey bir calisma biraz okudum beynim bir miktar yandi ne yalan soyleyeyim.
Allah razı olsun alakan icin abi

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Nedense kelam yada felsefeye dahir bir sey okudugumda kafamda hep soru isaretleri olusuyor.Her sorunun cevabinin arkasinda ise baska bir soru daha...
Belli bir zamandan sonra paradokslar ve supheler...

En iyisi selef i salihin\klasik. 0\sifir kelam\felsefe. kafa rahat :)

Sallabi nin, selahaddin eyyubisi

Maaloufun, araplarin gozunde hacli seferleri

kitaplarini tavsiye ederim.

Hayirli okumalar.

Eyvallah abi,

Benim de beynim yandi, parsa abiye yazdigim gibi ama insan yine de merak ediyor iste.

Maalofu cok severim, soyledigin kitabi okuyali epey oldu, varsa o tarz degisik kitap okudugun, bildigin kitap alirim bi dal.

Allah razi olsun senden de abi.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eyvallah abi,

Benim de beynim yandi, parsa abiye yazdigim gibi ama insan yine de merak ediyor iste.

Maalofu cok severim, soyledigin kitabi okuyali epey oldu, varsa o tarz degisik kitap okudugun, bildigin kitap alirim bi dal.

Allah razi olsun senden de abi.

Bir egitimci olarak Hz muhammed saw, Abdulfettah Ebu gudde

Ilim ugrunda,ayni yazar

Nebevi egitim modeli Darul erkam, m. Emin yildirim

Biraz da salih amele yonelmeyi tavsiye ederim.Nafile oruc ve namaz,Duskun Komsu akrabaya sadaka verme,cocuklari sevme,dua ve husu icerisinde olma.

Ilmin gayesi bilginin amele gecismesidir.

Allah swt yardimciniz olsun

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Türklerin Altın Çağı, İlber Ortaylı

Güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tarih hakkında bir çok genel bilgi içeriyor ve satırlar her bölümde doğrudan veya dolaylı olarak tarih bilincini ve tarih usulünü izhar ediyor. Soru-cevap şeklinde bir röportaj şeklinde yazıldığı için okuması çok rahat, konularda fazla uzatılmıyor ve genel tekrar yerine fazla bilinmeyen meselelere değinilip, bunlar hakkında değerli değerlendirmelerde bulunuyor. İlber Ortaylı laik birisi, ama yazarken objektifliğini koruduğu için herkes kendi dünya görüşü üzerinden sorgulayabilir görüşlerini.

Konular: Tarih ilmi, Türkler, Altın Orda, Timur, Kırım Hanlığı, Osmanlı-Roma, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman

Türkistan'da İslam ve Müslümanlar, Seyfettin Erşahin

Sovyet dönemi Türkistan'da komünistlerin dine karşı mücadeledeki görüş ve yöntemlerini asli kaynaklarıyla inceliyor. Buna bağlı olarak Müslümanların tutumu anlatılıyor. Kitap akademik olduğu için bir konu üzerine odaklanmış, o yüzden bölümler uzun ve bazı yerlerde sıkıcı olabilir. Ancak pasajlar halinde okunarak giderilebilir bu, çünkü içindeki bilgilerin gerçekten değerli olduğunu düşünüyorum.

Muvahhîd! Çevrimdışı

Muvahhîd!

Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir!
İslam-TR Üyesi
762f087b-1f82-41ee-83e0-db5638632a9a.jpg

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
İşte Müslüman--Ziyadeddin el-Kudsi

Yazarı hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadığım bu kitap , en çok tağut kavramı üzerinde durup sanki avam tekfir ahkamını biliyormuş gibi tekfir etmeyeni tekfir etmeyeni tekfir etmeyen(silsile uzar gider) kafir olacağından bahsediyor. Kitaptan çok risele gibi görünüyor ve bir yanı Türkçe bir yanı Arapça. Arapçası sanki Türkçe den çevrilmiş gibi çok basit kelimeler ihtiva edip sıkıcı. Bunun yanında imanın ve İslamın tarifi çok güzel yapılmış.

Üst Ana Sayfa Alt