Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sünneti Kur´an´a Arz Meselesi

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Sünnetin teşride (Sevketmeye ) müstakil olmadığını savunanların ileri sürdükleri şöyle bir hadis vardır : ’’Size benden bir hadis gelirse Allah’ın kitabı ile karşılaştırın. Ona uygun düşerse alın, muhalif olursa terkedin’’.
Hadis imamları ve uzmanlari bu hadisin hadisleri safdisi birakmak gibi kötü emmelerine erisebilmek icin zindiklar aralarinda Peygambere iftira edilerek uydurulmus bir haber oldugunu aciklamislardir. Bazi imamlar bu hadisi Kuran´a arzetmis ve söyle demislerdir. “Biz bu hadisin kendisini Allah´in kitabina arzettik, bizzat onun Kuran ayetlerine ters düstügünü gördük: ”…..Resul size neyi verdiyse aliniz, neden yasakladiysa kacininiz….” “…… de ki eger Allah´i seviyorsaniz bana uyun ki Allah da sizi sevsin…” “…..kim Resule itaat ederse Allah´a itaat etmis olur……”( eş-Şevkani İrşadu’l Fuhul, s.29 ve el-Fevaid s.291, h.71/921; Terk edilmiş Sünnetler-Ebu Muaz Mahmud b. İmam b. Mansur s. 23-24 ( Sünneti Kuran’a arz etmek gerektiğinin gerekliliğini Terk edilmiş Sünnetler adlı eserde bakabilirsiniz----- )

Ayrica bu hadis: izá ruviye ( rivayet olundugunda ), izá reveytum (rivayet ettiginizde) , yurve (rivayet olunursa), izá huddis´tum (hadis olarak size anlatildiginda) , lafizlariyla rivayet olunmustur.

Hattabi, bunu zindiklar uydurmuslardir diyor ve Feyruzabadi de Sifru´s Saade sayfa 146 adli kitabinda bu hadis, uydurmalarin en cirkin olarak uydurulanidir demektedir. Nitekim “Bana Kitap ve onunla birlikte onun benzeri verildi” veya: “Dikkat edin, Bana Kuran ve onunla birlikte onun misli verildi” hadisi de bunu reddetmektedir. Ayrica su Sahih Hadis de yine bu hadisin uydurma oldugunu ortaya koymaktadir:
“Benim hadisim kendisine ulasinca -koltuguna yaslanmis olarak- (biz bu hükmü Kuranda bulamiyoruz) diye konusan herhangi birinizi görmemeyim. Dikkat edin! Bana Kuran ve onunla birlikte onun misli de verildi.” ( Tirmizi ilim, bap: 10 h. 2663-2664; Ebu Davud Sünnet 5 h. 4605, imare bap: 33 h.3050; ibn Mace Mukaddime 2 h. 12-13; Darimi Mukaddime 49 h. 592; Ahmed b. Hanbel Müsned 2 h. 2/367, 4/131-132, 6/8 )
Bu Hadis farkli lafizlarla rivayet olunmus, hepsi de hadisin önemini ve sihhatindan süphe edilmeyen hadislerin ret olunmamasi gerektigini, yukardaki hadisin ve benzerlerinin de uydurma oldugunu ortaya koymaktadir. !
Sevkani´nin de sözkonusu eserinde belirtigi gibi bizzat yukaridaki gördügümüz uydurma hadisin kendisini Allah´in kitabina arz ettigimizde, onun asil hadis olmayip uydurma oldugu gercegini görürüz.

“Allah Resulü size ne verdiye onun alin, size ne yasakladiysa, ondan da sakinin.” (59/7)

Iste bu ve benzeri ayetler hem yukarida gecen hadisi hemde ayni mealde olup degisik lafizlarla gelen hadisleri red ediyor, uydurma olduklarini ortaya koyuyor. Cünkü Allah Resulünden geldigi sabit olan hadisler, Kuran´nin emri geregi alinir.
Üstte aktardigimiz Sahih hadis ve benzeri rivayetler birkactanedir Konun uzamamasi icin kisa kesiyorum, dileyen Harun Ünal-Uydurma hadisler c.3 s. 157-163, Darekutni el-Efrad, Ebu Cafer b. Buhteri-Fevaid, Ibn Arrak-Tenzihusseria 1/264, h. 41, Ibn Carud-el-Münteka, Imam Süyuti – el-Leali arastirabillir.

Bazi müstesrikler ve sömürgelerine alet olan bazi yaverleri sönüp gitmis olan bu cirkin iddiayi yeniden hortlatmaya tesebbüs etmislerdir. Ancak Allah Teala eskiden bu düsünceyi savunanlara karsi hakki savunacak ve hilelerini kursaklarinda birakacak kimseler vat ettigi gibi simdi de bunu yapacak kimseler hazirlamistir.

“….Kafirler hoşlanmasalar da Allah nurunu tamamlamaktan asla vazgeçmez…… “ (Tevbe 32)

Hidayet Allah´tandır !

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yani bu şu demek mi oluyor? "Buhari'de Allah yoktur yazsa bile Kur'an'a değil Buhari'ye inanırız" ? Yani bu açık açık "Buhari Kur'an'dan üstündür" mü demek oluyor? Asıl zındıklık her sözün başına "peygamber dedi ki:" ekleyerek Kur'an'a ters sözleri peygamber isnad edip ona iftira atmak değil midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yani bu şu demek mi oluyor? "Buhari'de Allah yoktur yazsa bile Kur'an'a değil Buhari'ye inanırız" ? Yani bu açık açık "Buhari Kur'an'dan üstündür" mü demek oluyor? Asıl zındıklık her sözün başına "peygamber dedi ki:" ekleyerek Kur'an'a ters sözleri peygamber isnad edip ona iftira atmak değil midir?
Buhari ; " Allah yoktur" ifadesini senin gibi misal getirmek için bile olsa; aklından geçirip kitabına koymadığı, uydurmadığı için Buhari olmuştur

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

İSLAM BİR SATRANÇ OYUNU ASLA OLMADI OLMAYACAKDA İSLAM Bİ İMAN ETME YANİ İNANMA DİNİDİR İSLAM DİNİNDE İNANCIMIZA GÖRE MASUM OLAN SADECE HZ MUHAMMED sallallahualeyhivessellemdir.DOLAYISI İLE ONUN DIŞINDAKİ KİŞİLER HERZAMAN ELEŞTİRİYE AÇIKTIR AMA SENİN YAPTIĞIN GİBİ DEĞİL SENİNKİ DÜPEDÜZ İTHAM KARALAMA ŞÜPHE VE BUNUN BENZERLERİ OLAN BİR TAKIM DÜŞÜNCELERİ İÇERİYOR VE KUSURA BAKMA BU TİP DÜŞÜNCELER ASLA BİR MÜMİNE YAKIŞMAZ VARSA BİR SORUN KAFANA TAKILAN DELİLLİ ŞEKİLDE YAZARSIN ALIRSIN CEVABINI OLUR BİTER AMA ŞÖYLE İSE BÖYLE İSE ALTDA İSE YUKARIDA İSE GİBİ TAMLAMALAR İMANINIZIN TAM OTURMADIĞINI YADA SAMİMİ OLMADIĞINIZIN BİR İŞARETİ OLARAK ALGILAMAK GAYET DOĞALDIR SELAMETLE KARDEŞİM BİLİYORUMKİ SEN BİR ŞEYLERİ ÇOK İYİ ANLAMIŞINDIR UMARIM......

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yazıyı okudum güzeldi bunun için allah razı olsun...bu konuya örnek verecek olursak kuranda recm,hz isanın kıyamete yakın tekrar geleceği,ve hatta fitne sebebi olursa kadının yüzünü kapatması gerektiğini vurgulayan ayet olmadığından bunlar red ediliyor.bizzat kendim karşılaştım bu konular hakkında kurandan bir ayet olmadığından kabul edilmedi.(her ne kadar açıklamaya çalıştıysam da)ama anlamıyorum nasıl bir zihniyete sahipler.kuranda zekattan ne kadar verilmesi gerektiği,namazlarda hangi bölümde ne okunacağı,namazın rekat sayılarıda kuranda belli değil.bu kimseler bunları da mı inkar ediyorlar?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bana bu konuda sağlam yazarlı bir kitap tavsiyesinde bulunursanız sevinirim.