Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sürekli Oturan Engelli, Teharetsiz Namaz Kılabilir mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Ben nasıl temizlenebilirim? Örneğin beni akşamdan sabaha kadar babam temizler(idrar gibi yada tuvalette olan) ama su ile değil ıslak kokulu mendille temizler. Sabahlarda annem aynı şekilde yardım eder. Ama şöyle babam işten gelene ve ben yatana kadar temizlenmem(yatızdırcak kimse yok). Ben 3-4 bazende 5 günden bir tuvalete gidiyorum diye karnım fazla ağrıyor, bu zaman da kaçıra biliyorum. Bazende otururken idrar yada başkası çıkıyor. Bu durum da böyle bir şekilde teyemmüm edip namaz kılmam sorun olur mu? Birde ıslak mendil dedim bunlarda alkol yok diyor babam bununla silse temizlenme hükmüne girer mi?

Not: hakkınızı helal edin sizi de yoruyorum. Sabırla tüm sorularımı cevapladığınız için Allah emeklerinizin karşılığını dünyada ve ahirette versin. Allah sizden razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;
Babanızın veya bir yakınınızın olduğu zamanlarda taharatinize yardım ederek temizlendikten sonra abdest / teyemmum alarak namaz kılarsınız.
Tuvalet ihtiyacınızı evde kimsenin olduğu zamanlarda yardımlaşarak yaparsanız, gün içerisinde kimse yokken altına kaçırma sıkıntısı yaşamazsın yahud çok nadiren yaşarsın. Tabi bunun için kendini terbiye etmen gerekecek.(Yâni vucudun ve düzenli tuvalet alışkanlığını kazanman gerekli)
Kimsenin olmadığı yahud yardım edecek kimsenin olmadığı zamanlarda temizlenmede kullanabileceğin azami malzemelerle taharatlenebilirsin. Islak mendil de bunlardan birisi. Tâbi alkol ve türevlerinin olmamasına dikkat ediniz. Altınıza kaçırdığınız ve kimsenin olmadığı zamanlarda temizlenib taharat ve teyemmum alarak namaz kılmanızda zaruratan ruhsat vardır.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allahu Teala amellerini kabul etsin. Seni engellerin, hastalıkların hatta uykunun bile olmadığı cennetine koysun...

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt