Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Suriyeli Yetim Bilal Ile Röportaj

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ü.Erdoğan : Bize kendinden bahseder misin kardeşim ?
Suriyeli Bilal : Adım Bilal.18 yaşındayım.Savaş başlamadan önce öğretmenlik okuyordum.İdlipte yaşıyorum.

Ü.Erdoğan : Ailenden kimler şehid oldu ?
Suriyeli Bilal : Annem,babam ve kardeşlerim.

Ü.Erdoğan : Peki ne zaman şehid oldular ?
Suriyeli Bilal : Savaş başladıktan 2 ay sonra.

Ü.Erdoğan : Nasıl şehid edildiler ?
Suriyeli Bilal : Esad’ın uçakları evimizi bombalamışlar.

Ü.Erdoğan : Sen nasıl sağ kurtuldun ?
Suriyeli Bilal : Ben mücahidlere yardım ediyorum diye beni tutkladılar ve 2 yıldır cezaevinde tuttular.

Ü.Erdoğan : Cezaevinde işkence gördün mü ve sonra nasıl kurtuldun ?
Suriyeli Bilal : Cezaevinde bize sürekli psikolojik ve fiziki işkence yaptılar.Ellerimizde sürekli kelepçeler takılı idi.Sürekli diğer mahkumların çığlık ve işkence seslerini duyuyordum.Bizi sürekli aşağıladılar ve kemerlerle dövdüler.Bazen günlerce yemek vermiyorlardı. Şişleri ısıtarak vücudumuza bastılar. Sonrasında ise ailemin şehid olduğunu öğrendim.O anda bütün dünyam yıkılmış gibiydi sanki.Bütün sevdiklerimi kaybetmiştim.Fakat Özgür Suriye Ordusu cezaevini basarak bizi kurtardı ve beni yanlarına aldılar.Artık onlar benim ailem oldu.

Ü.Erdoğan : Türkiye’ye nasıl geldin ve burada kimin var ?
Suriyeli Bilal : Türkiye’ye Hatay üzerinden geldim.İstanbulda amcam’ın yanına geldim.

Ü.Erdoğan : Savaştan önce Suriye’de durum nasıldı ?
Suriyeli Bilal : Savaştan önce de sürekli bir baskı ve gözaltına alınma korkusu vardı.Sünni bölgelerin çoğunda sürekli elektrik ve su kesiliyordu.Esad’ın askerleri bizi sürekli aşağılıyordu.

Ü.Erdoğan : İlk protestolar başladığında ne düşündün ?
Suriyeli Bilal : Esad bu kadar protesto karşısında ısrar etmez gider diye düşündük.Fakat başta İran,Hizbuşşeytan ile Rusya ve Çin’in desteği ile bu savaş bir Kurtuluş savaşına,iman ile küfür savaşına döndü.Namusumuzu ve ırzımızı korumak için savaşıyoruz.

Ü.Erdoğan : Özgür Suriye Ordusu ve diğer direnişçi muhalif gruplar hakkında ne düşünüyorsun ?
Suriyeli Bilal : Onlar Suriyenin öz evlatlarıdırlar.Onlar zulme başkaldıran mücahidlerdir.Nusret cephesi ve diğer mücahidler ile ÖSO birliktedirler.

Ü.Erdoğan : Reyhanlı olayları hakkında ne düşünüyorsun ?
Suriyeli Bilal : Kesinlikle Esed ve İsrailin işidir.Suriyeliler kendilerine kucak açan bir ülkede böyle bir şeyi yapmazlar.İsrail Suriye içerisinde özellikle mücahidleri vurarak Esed’e destek oluyor.

Ü.Erdoğan : İslam ülkeleri yardım ediyorlar mı ?
Suriyeli Bilal : Libya,Ürdün ve Türkiye bize yardım ettiler.

Ü.Erdoğan : Türkiye’nin yardımları yeterli mi sence ?
Suriyeli Bilal : Türkiye bize çok yardım etti.Biz Türkiye’de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz.

Ü.Erdoğan : Peki bundan sonra ne yapmayı düşünüyorsun ?
Suriyeli Bilal : En kısa zamanda Ülkeme dönüp mücahidler ile birlikte zalim diktatör Esed ve onun şia dostlarına karşı savaşmaya gideceğim.

Ü.Erdoğan : Son olarak Türkiye Halkına ne söylemek istersin ?
Suriyeli Bilal : Türkiye halkına çok teşekkür ediyorum.Bize bu zor günlerinde yaptıkları yardımları hiçbir zaman unutmayacağız.Ejdadımız Çanakkale’de sizi yalnız bırakmadı.Sizde bize çok yardım ettiniz.Devrim gerçekleştikten sonra da sizi unutmayacağız.

Ü.Erdoğan : Bizi kırmayıp sorularımıza cevap verdiğiniz için biz teşekkür ederiz.İnşaallah en kısa zamanda devrim gerçekleşir ve zalim Esed gider.

Röportaj : Ümit ERDOĞAN

Foto ve Kamera : Yusuf ATALAY

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt