Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tasavvuf Ehlinin Toplu Halde Cehri Zikir İçin Delil Aldıkları Hadisin Sıhhati Nedir?

K Çevrimdışı

kaynakçı

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMUN ALEYKUM ARKADAŞLAR ŞU HADİSİN SIHHAD DERECESİNİ AÇIKLARMISINIZ TARİKATCILAR BU HADİSİ DELİL OLARAK TOPLU HALDE SESLİ ZİKİR ÇEKİYORLAR VE EN ÇOK BU HADİSİ DELİL GETİRİYORLAR.CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM. ALLAHA EMANET OLUNUZ.HADİS*

EBU YA,LA b.ŞEDDAD ANLATMIŞTIR. BANA ŞEDDAD B.EVS YANINDA ÜBBADE B.SAMİT ONUN ANLATTIGINI TASDİK EDEREK.
BİRGÜN BİZ HZ.PEYGAMBERİN YANINDA İDİK DE O ŞOYLE BUYURDU.ARANIZDA BİR YABANCI YANİ EHLİ KİTAPTAN BİRİ VARMI.BİZDE HAYIR EY ALLAHIN RESULU DEDİK. BUNUN UZERİNE KAPILARIN KAPATILMASINI EMRETTİ. VE ELLERİNİZİ KALDIRIN VE LAİLAHE İLLAH DEYİN,BUYURDU.BİZDE BİR SURE İÇİN ELİMİZİ KALDIRDIK.VE KELİMEİ TEVHİDİ SOYLEDİK SONRA RESULULLAH,hamdolsun yarabbi sen beni bu tevhid kelimesiyle gonderdin. bu kelime karşılığında cenneti vadettin ve sen vadinden asla donmessin.BUYURDU SONRADA ŞOYLE DEVAM ETTİ.size müjdeler olsun ki Allah sizin günahlarınızı bağışlamıştır.
/AHMED VE TABERANİ-/

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
وَعَنْ يَعْلَى بْنِ شَدَّادٍ قَالَ : حَدَّثَنِي أَبِي شَدَّادُ بْنُ أَوْسٍ - وَعُبَادَةُ بْنُ الصَّامِتِ حَاضِرٌ يُصَدِّقُهُ - قَالَ : كُنَّا عِنْدَ النَّبِيِّ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - فَقَالَ : " هَلْ فِيكُمْ غَرِيبٌ ؟ " - يَعْنِي أَهْلَ الْكِتَابِ - قُلْنَا : لَا يَا رَسُولَ اللَّهِ ، فَأَمَرَ بِغَلْقِ الْبَابِ وَقَالَ : " ارْفَعُوا أَيْدِيَكُمْ وَقُولُوا : لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ " . فَرَفَعْنَا أَيْدِينَا سَاعَةً ، [ ثُمَّ وَضَعَ رَسُولُ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - يَدَهُ ] ، ثُمَّ قَالَ : " الْحَمْدُ لِلَّهِ ، اللَّهُمَّ إِنَّكَ بَعَثْتَنِي بِهَذِهِ الْكَلِمَةِ ، وَأَمَرْتَنِي بِهَا ، وَوَعَدْتَنِي عَلَيْهَا الْجَنَّةَ ، وَإِنَّكَ لَا تُخَلِفُ الْمِيعَادَ " . ثُمَّ قَالَ : " أَلَا أَبْشِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ قَدْ غَفَرَ لَكُمْ

Ashabtan Şeddad b. Evs ile Ubâde b. Sâmit der ki:
“Peygamber (aleyhissalatu vesselam)ın yanında bulunuyorduk. Peygamber aleyhissalatu vesselam:
İçinizde garîb (Ehl-i Kitab) var mı’ diye sordu. ‘
Hayır, yâ Rasûlallâh’ dedik.
Bunun üzerine kapıların kapatılmasını emretti. ‘Ellerinizi kaldırınız ve Lâ ilâhe illAllâh deyiniz.’ buyurdu.
Ellerimizi kaldırdık ve bir saat boyunca birlikte ‘Lâ ilâhe illallâh’ dedik.
Rasûlullâh (aleyhissalatu vesselam), elini indirdi. Sonra da: ‘Allah’a hamdolsun. Allah’ım! Sen, beni bu kelime ile gönderdin ve beni bununla memur kıldın. Cenneti de, bana bu söz üzerine vaat ettin. Şubhe yok ki sen, asla vaadinden dönmezsin’ diyerek dua etti.
Sonra da: ‘Sevininiz! Hiç şubhesiz Aziz ve Celil olan Allah, sizi bağışladı.’ buyurdu.
(Ahmed b. Hanbel, Musned, IV, 124, Hadis no: 16790, 16672; Heysemî, Mecmau’z-Zevâid, 1 / 19, Hadis no: 23, 16798;
Hâkim, Mustedrak, I, 501, Hadis no: 1887; İbn Asakir, Tarihu Dimeşk, no: 16002 ; Taberâni, Mucemu'l Kebir, no: 7018, 7163; Bezzar, Musned, Hadis no: 3483)

Rivâyet zayıftır!
İmam Ahmed bin Hanbel; "Râvilerinden Raşid b. Davud'un kendisinde zayıflık vardır." (Heysemi, Mecmau'z Zevâid, Hadis no: 16798)

Zehebi ise, "bu hadis rivayetinde yer alan Raşid b. Davud’un Dârakutni tarafından zayıf görülmüştür." (Zehebi, Talhis)

Hâkim; "
bu hadis rivayetinde yer alan râvi İsmail b. Ayyaş’ın hıfz / hafıza yönünden iyi olmadığını belirtmiştir." (Hâkim, Mustedrak, I, 501)

İlgili Konu :

Namazdan Sonra Toplu Şekilde Yapılan Tesbihatin Hükmü Nedir ?
Çözüldü - Namazdan Sonra Toplu Şekilde Yapılan Tesbihatın Hükmü Nedir ?

Üst Ana Sayfa Alt